Język literacki i jego odbiorcy w późnym antyku łacińskim i średniowieczu

Tłumaczenie: Robert Urbański
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Monografie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Homini
Literary Language and Its Public in Late Latin Antiquity and in the Middle Ages
panikot

Dzieło składa się z czterech rozbudowanych rozdziałów. Opisują one proces przejścia od literatury antyku do literatury średniowiecza, a zwłaszcza "istotę wczesnośredniowiecznego literaturoznawstwa": okres zamknięty w obrębie lat 600-1100, kiedy to "nie było odbiorców literatury i powszechnie zrozumiałego języka literackiego". Auerbach stara się uzmysłowić rangę tego kryzysu i sposób jego przezwyciężenia. Znajdziemy tu frapującą syntezę rozwoju wczesnośredniowiecznej prozy, obraz kształtowania się literatury chrześcijańskiej na Zachodzie i odrodzenia języka literatury klasycznej w Europie XII wieku. Wielki badacz pozornie kreśli tylko dzieje stylistyki dawnego piśmiennictwa, w rzeczywistości jednak próbuje - podobnie jak w Mimesis - kierując wzrok w przeszłość, przyjrzeć się narodzinom umierającej dziś kultury.

źródło opisu: Wydawnictwo Homini, 2006

źródło okładki: http://www.homini.com.pl/okladki/okladka201.jpg