Mimesis
83-7255-191-X
Mimesis
popularnonaukowa
dona

Jedno z najwybitniejszych dzieł dwudziestowiecznej nauki o literaturze i dwudziestowiecznej humanistyki. Książka od wielu dziesięcioleci obecna w dydaktyce uniwersyteckiej - jako fundament wykształcenia pokoleń humanistów stanowi mistrzowską, erudycyjną lekcję analizy i interpretacji dzieł piśmiennictwa i literatury europejskiej. Pozostaje od prawie 60 lat książką intelektualnie ważną i zgodnie z życzeniem jej Autora „przyczyniła się do odbudowania wspólnoty tych, którzy zachowali niezachwianą miłość do naszej zachodnioeuropejskiej historii”. Niniejsze, drugie wydanie, przejrzane w stosunku do pierwodruku z roku 1968, wstępem opatrzył prof. Michał Paweł Markowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Mateusz | 2014-02-03
Na półkach: Przeczytane, 2014

Książka powinna dostać 7 gwiazdek, bo jest bardzo dobra. Może nawet 8 gwiazdek mogłaby dostać, jako rewelacyjna, gdyż wiele rzeczy i spraw czytelnikowi objawia i odkrywa. Daję 6 gwiazdek za karę, że niedostatecznie zachwyca się nad geniuszem Cervantesa. Nad Dantem zachwyca się brawurowo, nad Homerem, Szekspirem, de Montaigne'em i całą resztą naszych ulubionych autorów również zachwyca się fachowo i błyskotliwie, a nad biednym Cervantesem zachwyca się tylko kompetentnie, a czasem nawet powściągliwie! Ma tam niby jakieś swoje argumenty, ale kogo by tam one obchodziły? Tylko 6 gwiazdek za karę.

O lol, jakie ta dzisiejsza młodzież niemerytoryczne opinie urządza w tym swoim internecie!

Gra_ce | 2012-01-04
Przeczytana: 2008 rok

Autor jest świetnym przewodnikiem po literaturze, po ścieżce, której sama bym nie odnalazła. Zdecydowanie oświecające i uruchamiające specyficzny sposób śledzenia literatury jako reliktu sposobów przeżywania i myślenia minionych czasów.

Ensui-Szyszka | 2014-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Przeczytałam tylko wstęp. Niestety w żadnym z tomów nie znalazłam utworu, którym aktualnie się zajmuję.

Joanna | 2015-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2015