Dumania pesymisty

Wydawnictwo: Sic!
felietony
Indyviduum

Świętochowski to jeden z najlepszych i najbardziej kontrowersyjnych felietonistów epoki pozytywizmu. W swych tekstach wznosił się ponad osobiste zatargi i doraźne dysputy, spierał się zaś o postawy i idee. "Dumania pesymisty" czytane po przeszło 125 latach to nie tylko tekst, w których dostrzec możemy źródła naszej współczesności, to wciąż miara świetnego pisarstwa, wzór felietonistyki, która nie mając nic wspólnego z impresyjnością i pustą grą słów, zbliża się do filozoficznego eseju.

Mateusz | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

Świętochowski słusznie stwierdza, iż większość kwestii, które dla ludzi mają jakiekolwiek znaczenie w istocie jest tylko zlepkiem subiektywnych faktów, będących dla nas symbolami pewnych wydarzeń, utrwalanych w naszej pamięci. Ma również rację w tym aspekcie, że wszystkie te subiektywne fakty są w gruncie rzeczy umowne. Problem, jaki wynika z rozważań autora, nie uwzględnia jednak zasadniczej dychotomii pomiędzy istotą rzeczy a samą rzeczą. Istnieją bowiem dwie rzeczy na świecie, które są stałe i nie podlegają jakiejkolwiek relatywizacji: istnienie rzeczywistości oraz historia, która to istnienie opisuje. Tu z kolei zauważyłem ciekawą rzecz, mianowicie o istnieniu stałej rzeczywistości Świętochowski wspomina, jednak później poddaje to w wątpliwość. Uważam, iż tok myślenia autora staje się niezwykle problematyczny w momencie, gdy względność opanowuje wszelkie dziedziny życia społecznego, bowiem zaprzepaszcza dorobek dotychczasowego życia jednostkowego.

Natalia | 2015-01-01

Świętochowski, jako jeden z pozytywistycznych publicystów, ukazuje w "Dumaniach pesymisty" swoje poglądy, zgodne z obowiązującymi ówcześnie trendami. Pisze między innymi o asymilacji Żydów, emancypacji kobiet. Dzieli się z czytelnikami ze swoją wizją świata, ze swoimi poglądami i opiniami, z którymi często trudno się zgodzić, jako że żyjemy już w zupełnie innej rzeczywistości.

kluczekp | 2016-12-04
siempremarisol | 2016-11-20