Dumania pesymisty

Wydawnictwo: Sic!
felietony
Indyviduum

Świętochowski to jeden z najlepszych i najbardziej kontrowersyjnych felietonistów epoki pozytywizmu. W swych tekstach wznosił się ponad osobiste zatargi i doraźne dysputy, spierał się zaś o postawy i idee. "Dumania pesymisty" czytane po przeszło 125 latach to nie tylko tekst, w których dostrzec możemy źródła naszej współczesności, to wciąż miara świetnego pisarstwa, wzór felietonistyki, która nie mając nic wspólnego z impresyjnością i pustą grą słów, zbliża się do filozoficznego eseju.

Paweł | 2017-05-01
Na półkach: Przeczytane, Studia, 2017
Przeczytana: 29 marca 2017

,,Dumania pesymisty" Aleksandra Świętochowskiego to tekst pod każdym względem bardzo ciekawy i nowy, bo stał się pewnym przełomem w epoce. Wydany w 1876 roku przekroczył granicę pozytywistycznego myślenia. Formą wypowiedzi przedstawia dumania autora, które reprezentowane są przez eseje: niespiesznie spisane, w których zawarta jest logika wypowiedzi oparta na skojarzeniach autora. Tytuł dzieła nasuwa nam pewną myśl, która podpowiada, że są to wewnętrzne doświadczenia jednostki. Jest to przełomowa próba pisania, gdyż Świętochowski posłużył się w swobodnej budowie konstrukcji, opartej na myśleniu i logiczności wypowiedzi. Autor przypatruje się wielu segmentom życia i stara się zauważyć wiele trybików, które napędzają świat, w którym uczestniczymy każdego dnia. Na wielu stronicach swojej pracy zastanawia się na nauką i wiele przypisuje roli kamienia, w którym dostrzega rolę szatana i pleśń świata. Dokąd zmierza owa nauka i na czym ona skończy się? Jaki wpływ wywiera na kulturze i na...

Mateusz | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

Świętochowski słusznie stwierdza, iż większość kwestii, które dla ludzi mają jakiekolwiek znaczenie w istocie jest tylko zlepkiem subiektywnych faktów, będących dla nas symbolami pewnych wydarzeń, utrwalanych w naszej pamięci. Ma również rację w tym aspekcie, że wszystkie te subiektywne fakty są w gruncie rzeczy umowne. Problem, jaki wynika z rozważań autora, nie uwzględnia jednak zasadniczej dychotomii pomiędzy istotą rzeczy a samą rzeczą. Istnieją bowiem dwie rzeczy na świecie, które są stałe i nie podlegają jakiejkolwiek relatywizacji: istnienie rzeczywistości oraz historia, która to istnienie opisuje. Tu z kolei zauważyłem ciekawą rzecz, mianowicie o istnieniu stałej rzeczywistości Świętochowski wspomina, jednak później poddaje to w wątpliwość. Uważam, iż tok myślenia autora staje się niezwykle problematyczny w momencie, gdy względność opanowuje wszelkie dziedziny życia społecznego, bowiem zaprzepaszcza dorobek dotychczasowego życia jednostkowego.

Natalia | 2015-01-01

Świętochowski, jako jeden z pozytywistycznych publicystów, ukazuje w "Dumaniach pesymisty" swoje poglądy, zgodne z obowiązującymi ówcześnie trendami. Pisze między innymi o asymilacji Żydów, emancypacji kobiet. Dzieli się z czytelnikami ze swoją wizją świata, ze swoimi poglądami i opiniami, z którymi często trudno się zgodzić, jako że żyjemy już w zupełnie innej rzeczywistości.

sandra | 2017-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2017 ;)
Przeczytana: 18 czerwca 2017
Marcin Demianiuk | 2017-06-10