Niosłem Ci kanapeczkę

Wydawnictwo: Biuro Literackie
9788362006120

zbiór próz poetyckich Karlisa Verdinša, jednego z najbardziej znaczących łotewskich poetów młodego pokolenia, tłumaczonego dotąd m.in. na angielski, rosyjski, szwedzki, czeski, turecki. aNiosłem ci kanapeczkęa, w wyborze i przekładzie Jacka Dehnela, jest dla polskiego czytelnika pierwszą okazją do spotkania z tymi błyskotliwymi, czułymi, zabawnymi i wreszcie a odważnymi utworami, w sobie tylko właściwy sposób mówiącymi o miłości.

Dociekliwy_Kotek | 2011-09-02
Na półkach: Przeczytane, Poezja, LGBT - G
Przeczytana: sierpień 2011

Oto ciekawe zjawisko: informacją wydawcy zostaję uprzedzona, że mam do czynienia z prozą poetycką, zatem kiedy rzeczona proza poetycka nie bardzo mnie przekonuje, zaczynam całkiem poważnie zastanawiać się, czy z moją wrażliwością coś jest nie tak - może zbiorek jest doskonały, tylko ja nie dorosłam do takiego poziomu wysublimowania?
Niezależnie od tego, po której stronie leży prawda, zbiorek Vernisa nie zrobił na mnie szczególnego wrażenia: być może z powodu przekładu, być może z powodu stylu i specyfiki języka poetyckiego, ale pozostaje dla mnie dość niejasny, nieczytelny, pozbawiony atmosfery i nastroju, nie budzi też żadnych wzruszeń ani głębszych odczuć, co w przypadku poezji jest niewybaczalne wręcz.

czwartaoslpoj | 2014-12-31
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2014

jako, że opinia, która się wyłania po pierwszym zerknięciu jest tak zła, muszę jakoś ratować całą sprawę, bo to smutne, że ktoś mógłby zrezygnować bo coś tam, ktoś powiedział, że nieładnie, źle przetłumaczone i bez emocji.
ja teksty te odczułam. i to odczułam mocno. zadziwiające są te pomówienia o złe tłumaczenie. radzę przy czytaniu jakiejkolwiek książki, którą się ocenia, czytać ją od początku do końca. z notatkami od tłumacza i objaśnieniami na temat nazw cmentarzy.
pięknie Jacek Dehnel napisał o Verdinsie. że jego poezja jest czuła, ale nie czułostkowa. ja muszę przyznać, że te utwory mnie zachwyciły. w swojej szczerości, prostocie, wielu perspektywach opowiadania. jeśli poezję tego autora nazywamy niezrozumiałą i pogmatwaną (etc.), to pozostaje nam tylko czytanie wierszy dla dzieci (które swoją droga uwielbiam, więc nic straconego).

ja, ze swojej strony, polecam bardzo, bardzo. u Karlisa nie znajdziemy pretensjonalności, przesadnego intelektualizmu. znajdziemy opowieści o...

Niktbylekto | 2016-08-11
Przeczytana: 08 lipca 2014
ksyseeq | 2014-03-06
mrzokonimow | 2014-03-02
Znalezione w Ninatece: „Lala” Jacka Dehnela

W dzisiejszym odcinku zachęcamy do posłuchania radiowej adaptacji powieści Jacka Dehnela „Lala”, w której babcia narratora z dużą dozą dowcipu opowiada mu o swoim życiu, przekonując chociażby, że jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było, i nigdy tak nie będzie, żeby jakoś nie było.