Przypływy nocy

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Cykl: Malazańska Księga Poległych (tom 5)
Wydawnictwo: Mag
Midnight Tides
Oceansoul

Po dziesięcioleciach wojny plemiona Tiste Edur zjednoczyły się wreszcie pod nieubłaganą władzą króla czarnoksiężnika Hirothów. Ale za pokój trzeba było zapłacić straszliwą cenę – pakt zawarty z tajemniczą mocą, której motywy są w najlepszym razie podejrzane, a w najgorszym śmiertelnie groźne. Na południu ekspansjonistyczne królestwo Letheru pożarło już wszystkich mniej cywilizowanych...

Na południu ekspansjonistyczne królestwo Letheru pożarło już wszystkich mniej cywilizowanych sąsiadów. Jego głód jest zimny i nienasycony. Pożarło wszystkich oprócz Tiste Edur. W Letherze ma nastąpić od dawna przepowiadany renesans. Przekształci się on z królestwa i zagubionej kolonii Pierwszego Imperium w odrodzone imperium. Dlatego jego mieszkańcy skierowali chciwe spojrzenia na północ, ku bogatym i żyznym ziemiom oraz wybrzeżom Tiste Edur. Wszystko wskazuje na to, że Tiste Edur muszą upaść – albo pod przygniatającym ciężarem złota, albo pod ciosami mieczów. Takie jest przeznaczenie.

Na spotkaniu, na którym miał być podpisany wiekopomny traktat między tymi dwoma sąsiadami, przebudziły się starożytne siły. Albowiem starcie między tymi dwiema cywilizacjami jest jedynie bladym odbiciem znacznie starszej i bardziej pamiętnej walki – konfrontacji, w której sercu leży niezasklepiona jeszcze rana po dawnej zdradzie oraz pragnienie zemsty.

Tiste Edur – rodacy Trulla Sengara – wierzą, że najmroczniejsze pragnienia ducha przynoszą przypływy z południa, przypływy, które nadchodzą w środku nocy.

źródło opisu: http://mag.com.pl/ksiazka-1,2,1279--0-0-Przyp%C5%82ywy_nocy_wyd.2.html

źródło okładki: http://mag.com.pl/ksiazka-1,2,1279--0-0-Przyp%C5%82ywy_nocy_wyd.2.html

Marcin | 2016-09-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 06 września 2016

Ocene obniża niespodziewane przejście z wcześniejszych historii w całkiem nowy wątek, choc niektórym może sie to podobać. Z biegiem czasu robi sie on ciekawy i mimo wszystko mam lekką nadzieję że bedzie kontynuowany, może to sprzeczne co piszę ale to obniżenie oceny to tylko przez niespodzianke i brak OLBRZYMIEJ większości starych bohaterów. Tutaj podobać sie może Tehol, Bugg, znany już wcześniej Trull. Myśle że każdy znajdzie swojego ulubieńca.

ucho_igielne | 2017-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2017

Pan Erikson w swoim pisaniu popadł chyba w niezdrową rutynę, bo z tomu na tom MKP jest coraz słabsza. Pisarz wprowadza zupełnie nowe wątki i nowych bohaterów, karząc czekać nam na spotkanie ze starymi postaciami dopiero do tomu następnego. Podziwiam rozmach, ale brakowało mi tego czegoś co uczyniło by lekturę interesującą. To co ratuje tę część to poczucie humoru. Może nie jest wybitne, ale sprawiło, że kilka razy się uśmiechnąłem. Poza tym jednak: nuda, nuda, nuda. Nie rezygnuję jednak z czytania MKP bo jak już wspomniałem w kolejnym tomie wracają starzy bohaterowie i mam nadzieję, że się nie rozczaruję. Przynajmniej nie tak sromotnie jak w przypadku tego tomu.

Ciacho | 2013-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Odrodzone Imperium Letheru, które zagarnęło wszystkie sąsiadujące z nim miasta, urosło w potęgę i chce podbić bogatsze i żyzne ziemie znajdujące się na północy. Na przeszkodzie stoją mu jednak zjednoczone po latach plemiona Tiste Edur, które pod wodzą króla-czarnoksiężnika Hannaga Mosaga przygotowują się do tego starcia. Szykuje się zatem wielka wojna, która pochłonie tysiące wojowników i nie ominie nawet bogów!

Już na początku, po przeglądnięciu samego Dramatis Personae (dokładnie 83 postaci), pojawił się w mojej głowie mały zamęt, czy ja aby na pewno sięgnąłem po odpowiednią książkę, będącą kontynuacją tego cyklu, bowiem spośród tych wszystkich postaci wypisanych przez autora we wstępie, ja znałem tylko JEDNĄ. I bynajmniej nie świadczy to o tym, abym wszedł w zaawansowane stadium sklerozy. To Erikson po raz kolejny zaskakuje i z drobnej historii Tiste Edur, którzy pojawiali się we wcześniejszych tomach, stworzył osobną i to na osiemset stron. Być może troszkę przesadził -...

Mamerkus | 2015-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Niezmiernie problematyczne jest zrecenzowanie powieści Eriksona w taki sposób, aby nie było to z jednej strony zbyt ogólne, a z drugiej, aby recenzja nie przeistoczyła się w niekontrolowany bełkot zdradzający multum wątków fabularnych. Tak miałem do tej pory z każdą z części MKP. "Przypływy nocy" (dalej PN), piąty tom cyklu MKP, skończyłem tydzień temu i dopiero teraz przystępuję do opisu swoich wrażeń, gdyż wcześniej nie byłem w stanie "ugryźć" tej recenzji.

Po pewnym rozczarowaniu "Domem łańcuchów" (DŁ), ale także kiepskiej "Nocy noży", przyjemnie było powrócić do prozy Eriksona w jego formie ze "Wspomnienia lodu" (WL). PN to fantasy z najwyższej półki, rzetelnie napisana, trzymająca poziom cyklu, z dobrze rozpisanymi bohaterami, intrygującym światem przedstawionym oraz wciągającą fabułą. PN to nie jest produkt skończony, ale Erikson poprawił się odrobinę w porównaniu z DŁ. Co prawda ciągle zdarza mu się lać wodę, humor mu zdecydowanie nie wychodzi (osławione w necie dialogi...

Kiedy mówimy o "klasyce fantasy, którą każdy znać i przeczytać powinien", pewnie z miejsca większość krzyknie: Tolkien i Sapkowski! A ja krzyknę: "ERICKSON!". Bo dla mnie to on jest KLASYKIEM przez olbrzymie "K" ;)
Zachwyt nad twórczością Ericksona trwa u mnie niezmiennie od jakiś czternastu lat. Plus minus rok. Wówczas, będąc jeszcze smarkaczem uczęszczającym do szkoły, dorwałam w swoje łapki pierwszy tom jego cudnego cyklu "Malazańskiej Księgi Poległych"... i poległam na całej linii, przepadłam, zakochałam się... Po prostu Kagi mówi kagusiowo, i doprowadziwszy do faktu, że cały ten cykl ma u siebie na półce, stopniowo zagłębia się coraz bardziej i na nowo odkrywa wszystkie cuda i dziwy tego monumentalnego dzieła. Ale do rzeczy.
Piąty tom cyklu to... zgoła odmienna historia, którą autor wprowadził pierwotnie spory zamęt w czytelniczych kręgach. Ale potem wszystko się wyjaśnia... Dla mnie zresztą jest to olbrzymi plus, że pozornie mało znaczące informacje o Tiste Edur, znanych nam...

DarkStar | 2014-09-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy
Przeczytana: 09 września 2014

Jak do tej pory jest to najsłabszy tom sagi i pierwszy, który tak nisko (relatywnie do pozostałych) oceniam. Tytułowe "przypływy" musiały wziąć się od wodolejstwa, które uprawia autor. :) Ubolewam nad faktem, że cykl był pisany na zamówienie wydawcy, który określa m.in. ile tomów ma wyjść oraz jakiej objętości. Szkodzi to opowieści, bo autor, żeby wyrobić normę, musi o czymś pisać, a przedstawiona historia na pewno nie wymaga ośmiuset stron. W ten sposób dostajemy spuchniętą powieść, która się dłuży. Humor był wymuszony, bardziej żenujący niż śmieszny. Wiem, że autora stać na coś lepszego.

W "Przypływach nocy" przenosimy się zarówno w czasie i jak przestrzeni - akcja dzieje się może gdzieś w trakcie dwóch pierwszych tomów sagi, a może nawet jeszcze wcześniej (nie chciało mi się sprawdzać dat). Poza tym rozgrywa się na jakimś nowym kontynencie, poza Trullem Sengarem i Okaleczonym Bogiem nie spotkamy tutaj żadnych znanych postaci. Wierzę, że ta opowieść wkomponuje się idealnie w...

Morgoth | 2011-04-17
Przeczytana: 15 kwietnia 2011

Maksymalną ocenę daję tylko książkom od których nie mogłem się oderwac.

Morgoth | 2011-04-17
Przeczytana: 13 kwietnia 2011

Maksymalną ocenę daję tylko książkom od których nie mogłem się oderwac.

Vayar | 2017-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2017

Różnie tu ludzie mówią o Przypływach Nocy. Mnie tam nie przeszkadzało jednotomowe rozstanie z bohaterami poprzednich tomów, gdyż dane mi było zobaczyć znowu pokaz największego z talentów pana Eriksona. Stevena Eriksona, który to znowusz wykreował nam cały panteon interesujących, charakternych postaci i posplatał ich wątki w niepojęcie wiele pętli. A na koniec moja, wyczekiwana (w końcu troszkę już tego pana znam) wisienka na torcie - tak epickie, że aż zakrawające na absurd, wywołujące nieznywwlnego banana na twarzy spotkanie tych postaci, zasupłanie się ich losów.
Tom bardzo dobry, jak nie najlepszy dotychczas. Cud, miód, ograzm w sprayu.
Czekam z niecierpliwością na odkrycie roli tych postaci w "obecnych" wydarzeniach - miały już czas włączyć się do gry, o czym - dla ogarniętych, poniżej.

Dla ogarniętych (przynajmniej tomy 1-4):
Jedynie czas, to mi spokoju nie dawało. Pan Erikson cofnął się, o ile się nie mylę, o ok. 4 lata od czwartego tomu, nieco przed historię Karsy Orlonga....

Trzeba mieć niezwykle dobrą pamięć bądź posilać się opisami poprzednich części, aby spamiętać wszystkie wątki, ich znaczenia, a także pokręcone losy niektórych postaci. Autor skąpo opowiada o świecie, niewiele wspomina i jeszcze mniej wyjaśnia, skutkiem czego to czytelnik musi wątki łączyć i przetwarzać treść na pojmowalną materię. Od razu bowiem zostaje rzucony na głęboką wodę. Początkowo powieść może wydawać nużąca i nieziemsko pogmatwana, ale zakończenie, tragizm postaci oraz ogrom tajemnic wynagradzają początkowe znudzenie.