W kręgu „Łun w Bieszczadach”: szkice z najnowszej historii polskich Bieszczad

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
historia
jarr74

Autor książki próbuje rozwikłać zagadkę zasadzki pod Jabłonkami, gdzie zginął generał Karol Świerczewski "Walter" oraz tajemniczej śmierci redaktora Jana Gerharda, która wstrząsnęła opinią publiczną w latach siedemdziesiątych XX wieku. Omawia też działalność ukraińskiej partyzantki w Bieszczadach i dzieje funkcjonującego w tym regionie zgrupowania NSZ Antoniego Żubryda. Pokazuje również manipulacje propagandy PRL próbującej wykreować stereotypowy obraz "Ukraińca - rezuna i nacjonalisty". Ten zbiór szkiców to kolejny, ważny krok w kierunku poznania najnowszej historii Bieszczad i dramatycznych stosunków polsko-ukraińskich.

źródło opisu: http://www.wydawnictworytm.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictworytm.pl/

MM1990 | 2017-11-11
Przeczytana: 13 września 2016

Rozprawa z propagandową powieścią z czasów PRL była dla historyka pokroju Grzegorza Motyki chyba czymś porównywalnym, do meczu naszej piłkarskiej kadry z San Marino, a więc grą do jednej bramki, która po prostu musiała skończyć się pogromem. Motyka niemiłosiernie więc chłosta "Łuny w Bieszczadach" Jana Gerharda i niemal w nieskończoność wylicza historyczne przekłamania oraz zwykłe bajki serwowane przez autora tej lektury szkolnej z czasów komunizmu, jednocześnie nie zanudzając jednak czytelnika.

jarr74 | 2013-01-17
Przeczytana: styczeń 2013

Książka „Łuny w Bieszczadach” Jana Gerharda to jedna z tych pozycji które na długie lata zaważyła i wpisała się w nasza narodową świadomość, edukacje historyczną, przez całe dekady będąc wykładnią i fundamentem przedstawiania skomplikowanych stosunków polsko- ukraińskich w okresie II wojny światowej i latach późniejszych oraz kształtując ich określony wizerunek. Dziś z perspektywy lat i mając możliwość dotarcia do archiwalnych dokumentów i relacji uczestników i świadków tamtych wydarzeń możliwe stało się rzucenie nowego światła i merytoryczne odniesienie do zawartych tam faktów i zdarzeń.
Trudu tego podjął się Grzegorz Motyka w zbiorze szkiców literackich zatytułowanych W kręgu „Łun w Bieszczadach”. To bardzo udana próba zmierzenia się z bolesną przeszłością, odkłamania kreowanej przez PRL-owska czarna propagandę historii polsko –ukraińskiego konfliktu którego zbrojną areną stały się Bieszczady. Autor z właściwym sobie stylem obala narosłe przez dziesięciolecia mity,...

Peterpe | 2014-01-16
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Solidne podejście do historii

Oil1988 | 2017-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Bardzo rzeczowa i rzetelna analiza stosunków polsko-ukraińskich w Bieszczadach po zakończeniu II wojny światowej.

Marcin | 2017-01-16
AldivonKacap | 2016-11-19