Baśnie dla dzieci i dla domu, tom 1

Wydawnictwo: Media Rodzina
Brüder Grimm. Kinder- und Hausmärchen
baśń, folklor
laurabergman

Jakub Grimm (1785-1863), filolog niemiecki, twórca germanistyki i jego brat Wilhelm (1786-1859), także filolog, swoje słynne baśnie zaczęli ogłaszać drukiem w latach 1812-1815. Pełne wydanie, zwane wielkim, zatytułowane „Kinder- und Hausmärchen" ukazało się w 1857 roku. Zbiór ten w 2005 roku został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Przetłumaczony na ponad 160 języków, jest obok Biblii Lutra najbardziej znanym dziełem niemieckiej kultury.

To właśnie ten kanoniczny zbiór pochodzący z 1857 roku stał się podstawą nowego przekładu niniejszej, dwutomowej edycji. Autorką przekładu oraz posłowia do książki jest Eliza Pieciul-Karmińska, tłumaczka i teoretyk przekładu. Dzięki jej tłumaczeniu zachowującemu równowagę między wiernością oryginałowi i tradycją (związaną z poprzednimi wydaniami) możemy po raz pierwszy zapoznać się z baśniami wolnymi od nachalnego dydaktyzmu i odartymi z patyny czasu.

Autorem rycin do zbioru Baśni dla dzieci i dla domu jest Otto Ubbelohde. Niemiecki artysta żyjący na przełomie XIX i XX wieku zaliczał się do kręgu artystów secesji i znany był jako autor pejzaży i martwych natur. Zamieszczenie ilustracji artysty w zbiorze baśni braci Grimm niewątpliwie przyczyniło się do znacznego wzrostu ich popularności.

Baśnie braci Grimm inspirowały pisarzy, kompozytorów, reżyserów filmowych i telewizyjnych. I są kanonicznie obecne w powiedzeniach, w formułach ludowej mądrości. Cnotom wierności, empatii i odwagi przeciwstawiają przywary pychy, egoizmu, zawiści i bezduszności. Stanowią dziś cząstkę powszechnej i powszedniej świadomości. Głoszą bowiem potrzebę dobra oraz możliwość pokonania zła dobrem.

Hubert Orłowski, fragment przedmowy

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

bigfish | 2015-08-18

Zaczynając od strony wizualnej trzeba nadmienić, że książki są ładnie oprawione, stojąc na półce naprawdę ją ozdabiają. Jeśli natomiast mowa o treści (co najważniejsze), w 2 tomach znajduje się całe mnóstwo tych znanych i mniej znanych baśni braci Grimm. Olbrzymim plusem jest spisanie opowieści w sposób jak najbardziej zbliżony pierwotnej wersji, czyli z nutką dramatyzmu, w niektórych momentach nieco brutalnie, ale zawsze ze szczęśliwym zakończeniem. Od dawna szukałam wydania baśni z dzieciństwa, które pozbawione będą disneyowskiej naiwności i lukru, tutaj znalazłam dokładnie to, czego chciałam!
Polecam ludziom, którzy lubią czytać baśnie w każdym wieku :)

Baś | 2015-01-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Gdy pewnego razu dowiedziałam się, że jest wersja bajek braci Grimm dla dorosłych - stwierdziłam, że nie spocznę, póki ich nie przeczytam. I w końcu - w momencie, kiedy najmniej się tego spodziewałam - znalazłam. Uradowana zaczęłam czytać. I to naprawdę jest wersja dla dorosłych. Jedne bajki są śmieszne, inne drastyczne, a jeszcze inne szokujące. Jest też wiele wersji jednej bajki, ale to nie powoduje braku uroku - dzięki temu można poznać każdą wersję danej bajki.
Czyta się szybko, przyjemnie. Różnica jest jednak taka, że to naprawdę różni się od znanych nam bajek. I nie można ich mierzyć tą samą miarą. Chociaż chyba, jeśli chodzi o bajki, to tego nie unikniemy...
Uważam jednak, że warto po tą pozycję sięgnąć. Jest ciekawa, dzięki niej inaczej spojrzałam na bajki. W sumie przypomniały mi, jakie powinny być bajki - z morałem, a nie zapychacze czasu... Polecam!

_Sienka | 2015-05-08

Nie przepadam za współczesnymi wersjami baśni, zbyt ugładzone są, zbyt cukierkowe. Mam wrażenie, że wszyscy chcą wyjaśnić, dlaczego zła królowa stała się zła, uczynić z negatywnych bohaterów cierpiące w milczeniu postaci drugoplanowe. A przecież nie taka była rola baśni- dzieci miały bać się wilka, nie chodzić same do lasu, czy nie brać smakołyków od obcych. Miało to w sobie logikę. Baśnie pokazują, że dobro zastanie wynagrodzone a zło ukarane.Że takie krwawe? To już każdy powinien ocenić według siebie. Dla mnie na plus- jest autentycznie :)

Agata | 2013-04-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

Po wielu, wielu latach postanowiłam wrócic do baśni, którymi zaczytywałam się będąc dzieckiem. Sięgnęłam do bardziej rozbudowanego zbioru gdzie znalazłam takie baśnie o których nigdy nie słyszałam. Przyznam, że moje obecne odczucia są zupełnie inne od tych z dzieciństwa. Kiedyś nie zauważałam jakie te baśnie są okrutne i krwawe a oprócz tego naiwne.
Czytając na przemian robiłam wielkie oczy lub pokładałam się ze śmiechu.

Kamasz | 2013-09-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Rzekłbym, że książki rewolucyjne na polskim rynku. Oto wreszcie bez cenzury, bez ułagodzeń. Dzieci! Bójcie się!

Wampanella | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

Zacznę od wydania. Jest bardzo porządne i ładne. W dodatku dostaję się te dwie książki w pudełku.
Najważniejsze, że w wydaniu nie ma cenzury, ale w Śpiącej Królewie słyszałam, że królewna właśnie się obudziła dzięki bliźniakom, a tu jest jak w Disney budzi się od pocałunku.
Fajnie, że jest taki obszerny zbiór z baśniami. 200 baśni gdzie w większości w ogóle nie znałam ich.
Polecam osobom, które chcą poznać ich twórczość. A wszytko w dwóch dość sporych tomach. ^^

| 2013-01-18
Przeczytana: marzec 2011

Mroczne, magiczne, fascynujące... Nie zależnie ile się mówi na temat tego, że Baśnie braci Grimm są nieodpowiednie dla dzieci, nie wyobrażam sobie dzieciństwa bez królewiczów, księżniczek, gadających ptaszysk i uciętych paluszków.

marmoladka | 2014-10-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Najlepszy zbiór baśni braci Grimm jaki do tej pory czytałam. Znajdziemy tutaj zarówno te popularne historie [choć może nieco nie dla dzieci] jak i zupełnie nieznane.

| 2016-11-07

Polecać baśnie Grimmów zakrawa na ironię, żeby nie powiedzieć na sarkazm, choć patrząc na dotychczasową ilość wydań nie byłby bym tego taki pewny.
Wyborny przekład w całkiem znośnej oprawie.

Momorek | 2013-06-19

Świetna. W końcu porządny przekład prawdziwych baśni grimmów, a nie popisy umiejętności literackich i bujnej fantazji tłumaczy