Wodna logika. Wypłyń na szerokie wody kreatywności

Tłumaczenie: Olga Kwiecień-Maniewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Charyzma". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Sensus
I Am Right You Are Wrong. From This to the New Renaissance: From Rock Logic to Water Logic
978-83-246-2096-8
Myślenie, Spostrzeganie,
popularnonaukowa
mike

Logika zabija życie Antoine de Saint-Exupéry Dlaczego jesteśmy w stanie zobaczyć tylko to, na co jesteśmy przygotowani? Dlaczego czasem dużo łatwiej uczyć się niektórych rzeczy od tyłu niż do przodu? Jak proste, przypadkowo usłyszane słowo może stać się potężnym narzędziem twórczym? Kropla drąży skałę. Tak jak delikatna strużka wody potrafi wyżłobić w twardej skale koryto dla...

Logika zabija życie
Antoine de Saint-Exupéry

Dlaczego jesteśmy w stanie zobaczyć tylko to, na co jesteśmy przygotowani?
Dlaczego czasem dużo łatwiej uczyć się niektórych rzeczy od tyłu niż do przodu?

Kropla drąży skałę. Tak jak delikatna strużka wody potrafi wyżłobić w twardej skale koryto dla dalszego swego biegu, tak samo wodna logika przenika przez absoluty tradycyjnego myślenia i wyznacza w nich zupełnie nowe ścieżki.

Strach pomyśleć, ile szkody wywołała brutalna arogancja kamiennej logiki.
profesor Dudley Herschbach,
laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1986 roku

Rzuć wyzwanie kamiennej logice zachodniego sposobu myślenia. Zakwestionuj świat, który opiera się na sztywnych kategoriach, nieustępliwości i przerzucaniu się argumentami. W sytuacji konfliktu obydwie strony zawsze twierdzą, że mają rację, a tradycyjne myślenie stara się dociec, która ze stron naprawdę ją ma. Wodna logika uznaje, że obydwie strony mają rację, a każda z konkluzji była oparta na analizie określonego aspektu sytuacji, określonych okolicznościach i punkcie widzenia.

Woda wypełni miskę lub jezioro. Dostosuje się do terenu i krajobrazu. Wodna logika jest uzależniona od warunków i okoliczności. Kształt kamienia zostaje taki sam niezależnie od tego, gdzie go położymy. Jeśli włożysz mały kamyk do miski, to zachowa on swój kształt i nie będzie się starał dostosować do kształtu naczynia. Absoluty tradycyjnego myślenia z premedytacją pomyślane były jako niezależne od okoliczności.
doktor Edward de Bono

Wypłyń z Edwardem de Bono na szerokie wody kreatywności. Stawiaj żagle Nowego Odrodzenia, nawiguj humorem, cumuj przy brzegu lateralnego myślenia. Zamiast kamiennej logiki wybierz wodną logikę percepcji.

Humor jest zdecydowanie najważniejszą spośród aktywności ludzkiego umysłu.
doktor Edward de Bono

Nie wiesz czy podołasz tezom, które już wkrótce zrewolucjonizują nasz sposób myślenia? Czujesz się onieśmielony? Zaintrygowany? Złożone sprawy można wyłuszczyć w prosty sposób, jeśli mówiący naprawdę zna temat. De Bono jest w tym mistrzem i opisuje w prostych słowach, dlaczego i jak ludzie rozumują. To bardzo ważna książka dla każdego, kto chce rozgryźć ludzki umysł i zachowanie.

źródło opisu: Wydawnictwo Helion, 2011

źródło okładki: http://sensus.pl/ksiazki/wodna-logika-wyplyn-na-sz...»