rozwiń zwiń

Opowieści fantastyczne

Okładka książki Opowieści fantastyczne
Herbert George Wells Wydawnictwo: Czytelnik fantasy, science fiction
564 str. 9 godz. 24 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1956-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1956-01-01
Liczba stron:
564
Czas czytania
9 godz. 24 min.
Język:
polski
Tłumacz:
praca zbiorowa
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Boo! Groza na Halloween Joseph Conrad, Fiodor Dostojewski, Jerome K. Jerome, Rudyard Kipling, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin, Bram Stoker, Herbert George Wells, Oscar Wilde
Ocena 6,4
Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Wojna Światów Philippe Chanoinat, Herbert George Wells, Alain Zibel
Ocena 7,7
Wojna Światów Philippe Chanoinat,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
214 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1203
1066

Na półkach: ,

Drugi tom „Opowieści fantastycznych” Herberta G. Wellsa przypadł mi do gustu już od pierwszego opowiadania o Pyecrafcie. U autora bardzo zaciekawiło mnie bogactwo wyobraźni i pewna przenikliwość tez stawianych w związku z rozwojem cywilizacji i nauki. Książka powstawała pod koniec XIX wieku w związku z czym niektóre prognozy autora na temat przyszłości ludzkości nie sprawdziły się, mimo to opowiadania Wellsa czyta się z wielką przyjemnością nawet jako świadectwo dawnych wyobrażeń ludzi na temat ich własnej przyszłości.

Dla mnie najciekawsze w fantastyce naukowej Wellsa jest skupianie się nie na przewidywaniu, jak będzie wglądać przyszłość, ale na emocjach i myślach ludzi, których odkrycia i działania mogą wpłynąć na losy ludzkości. Wciąż aktualnie brzmią dylematy Flimera, konstruktora maszyny latającej, który boi się być tym, kto ją pierwszy przetestuje, czy dylematy Fotheringaya, który nagle odkrył, że ma moc czynienia cudów. Wells stawia pytania o odpowiedzialność naukowców za konsekwencje swoich odkryć. Zwraca też uwagę na cenę, jaką często zapłacić muszą ludzie ciekawi świata – cenę własnego życia („W głębinie”, „Zdobywcy przestworzy”). Aby poszerzać swoją wiedzę o świecie, odkrywać nowe lądy, zwierzęta, zjawiska, trzeba być odważnym i umieć podjąć ryzyko.

Kolejną zaletą zbioru opowiadań Wellsa jest różnorodność poruszanych tematów. Niektóre z nich już dzisiaj wydają się przynależeć bardziej do cudowności, baśniowości („Magiczny sklep”, „Kraina Ślepców”). Autor porusza na przykład zagadnienia pokonywania ograniczeń grawitacji (przez konstruowanie maszyn latających lub tajemnicze mikstury), badania obszarów Ziemi niepoznanych dotychczas zbyt dobrze, na przykład głębin oceanu, nowych technologii uzyskiwania diamentów, czy poszukiwania sposobów na przyspieszenie ludzkiego funkcjonowania (problem niewystarczającej ilości czasu do dyspozycji człowieka doskwierał już w XIX wieku).

Książka jest warta polecenia. Wells był jednym z pionierów gatunku science fiction, twórcą na pewno oryginalnym i niepowtarzalnym, którego nawet proste z pozoru opowiadania przy kolejnych lekturach zaskakują wielością nowych znaczeń.

Drugi tom „Opowieści fantastycznych” Herberta G. Wellsa przypadł mi do gustu już od pierwszego opowiadania o Pyecrafcie. U autora bardzo zaciekawiło mnie bogactwo wyobraźni i pewna przenikliwość tez stawianych w związku z rozwojem cywilizacji i nauki. Książka powstawała pod koniec XIX wieku w związku z czym niektóre prognozy autora na temat przyszłości ludzkości nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    301
  • Chcę przeczytać
    164
  • Posiadam
    134
  • Ulubione
    16
  • Fantastyka
    13
  • Opowiadania
    5
  • Wielka Brytania
    4
  • 👽 Fantasy, Science Fiction
    3
  • 2019
    3
  • Fantastyka naukowa
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opowieści fantastyczne


Podobne książki

Przeczytaj także