Uciekinier 1939-1945

Tłumaczenie: Tomasz Matkowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo LTW
Évadé à l'Est
Karolina

Czy możliwa jest ucieczka z niemieckiego oflagu? A znalezienie schronienia w okupowanej Polsce, gdy nie zna się języka, nie ma dokumentów, a w urodzie uciekiniera ludzie dostrzegają cechy semickie? Dokonał tego pewien francuski podchorąży - Bernard de Roquefeuil (1917-1990). Urodził się on we francuskiej rodzinie arystokratycznej i wychowywał w zamku Croptes położonym w departamencie Puy de Dôme (Owernia). W maju 1940r., podczas ciężkich walk, dostał się do niewoli. Kilkakrotnie próbował się z niej wydostać. W końcu, wspierany przez Polaków, wyruszył w daleką i niebezpieczną wędrówkę do domu. Przez Modlin, Nieporęt, Augustówek i Izabelin trafił do pałacu w Wilanowie, gdzie zastało go Powstanie Warszawskie, stamtąd przedostał się do Chylic. Nadal jednak do rodzinnej Francji było bardzo, bardzo daleko... Swoje przygody, obserwacje i spotkania z Polakami Bernard de Roquefeuil postanowił opisać niemalże na gorąco. Tak powstała książka Uciekinier - teraz po raz pierwszy po polsku.

źródło opisu: Wydawnictwo LTW, 2012

źródło okładki: www.ltw.com.pl

Psycho | 2015-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Swietna ksiazka! Rewelacyjne wspomnienia Bernarda de Roquefeuil'a, bardzo ladnie opisane i celne spostrzezenia autora. Bardzo pozytywna ksiazka o Polakach w czasach okupacji niemieckiej. Ciesze sie ze w koncu zostala wydana.. fajnie by bylo zrobic o tym film.. taki poprawilby zapewne opinie utrwalonie niestety przez niektorych antypolonijnych pisarzy i rezyserow.

AGNIESZKA | 2016-12-02
Przeczytana: listopad 2016

Dziennik francuskiego żołnierza, który zbiegł z obozu dla jeńców podczas II wojny światowej i ukrywał się na terenach polskich. Głównie w pałacu w Wilanowie. Ciekawe spostrzeżenia o Polakach od francuskiej strony.

Bebettka | 2016-12-08
Justyna | 2015-07-11