Via bank! I FOZZ. O rabunku finansów Polski

Wydawnictwo: Antyk
FOZZ, afera
literatura faktu
Cavalcanti

Afera FOZZ była jedną z „afer założycielskich” III RP, warto poznać pierwszy materiał źródłowy, który został przygotowany przed ćwierćwieczem OD WYDAWCY W normalnym kraju ujawnienie afery, za którą odpowiedzialne są rządy, spowodowałoby nie tylko procesy sądowe -rzecz oczywista dla niezawisłego wymiaru sprawiedliwości -lecz przede wszystkim podanie się do dymisji ludzi winnych rabunku...

OD WYDAWCY

W normalnym kraju ujawnienie afery, za którą odpowiedzialne są rządy, spowodowałoby nie tylko procesy sądowe -rzecz oczywista dla niezawisłego wymiaru sprawiedliwości -lecz przede wszystkim podanie się do dymisji ludzi winnych rabunku ojczyzny - rzecz oczywista dla ludzi z honorem. Jako wydawca i polityk nie łudzę się, że którakolwiek z tych dwóch konsekwencji nastąpi, konserwatyści bowiem uczą się na przeszłej i obecnej historii. W Rzeczypospolitej Stanisława A. Poniatowskiego zdrajcy (istniało kiedyś takie słowo) żyli bezkarnie na wolności. Przez ostatnie dwa lata N I K T nie odpowiedział za jakąkolwiek aferę.

Problematyka książki dotyczy spraw o wiele szerszych niż tylko FOZZ. Tragicznie smutna lektura każe się zastanowić nad problemem polskiej, chorej państwowości. Choćby najgłębsze i najboleśniejsze analogie, sprzedanej państwowości przed rozbiorami i sprzedawanej obecnie a także roli polskich elit w tych procesach, nie powinny doprowadzać do rozpaczy. Książka jest bowiem świadectwem tej prawdy, która jest ewangelicznym wyzwaniem do wolności i czynu. Na to wyzwanie musięli zawsze odpowiadać ci, którzy nigdy przed mocą nie ugięli szyi. Niech i teraz wolno będzie wobec Boga naszych ojców, który nie dopuści upaść w żadnej klęsce zadać historyczne pytanie: Czy Polacy mogą się wybić na niepodległość?

Ostatnio na pytanie to próbował odpowiedzieć Jan Parys, zaangażowany również w wyjaśnienie afery FOZZ. Reakcja Prezydenta, twórcy "Solidarności", unaoczniła, iż nieszczęście Polski polega nie na jej położeniu geograficznym lecz na tym, że osoby sprawujące rządy w jej imieniu reprezentują obcą racje stanu. Tak było też w przypadku twórcy Konstytucji 3 Maja, który w końcu przystąpił do Targowicy. Być zwyciężonym lecz me ulec to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach to kieska. To hasło tego pokolenia, które odzyskało wolność. My wciąż jesteśmy na drodze do niej. WALKA TRWA!

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: https://sklep.antyk.org.pl/p,via-bank-i-fozz-o-rab...»

aszu | 2016-05-26

Warto przeczytać . Szczególnie dla wszystkich zainteresowanych aferą FOZZ

rudaliszka | 2016-03-25
Przeczytana: 2002 rok

W internecie można przeczytać o losach głównych bohaterów... Widocznie seryjni samobójcy to standard w kraju nad Wisłą, co dodatkowo uwiarygadnia tę książkę.

yerblues | 2018-07-14
szeregowy_boryczko | 2017-02-01