Asymetria. Rosyjska ruletka

Okładka książki Asymetria. Rosyjska ruletka
Piotr Gibowski Wydawnictwo: ASPE TONUS fantasy, science fiction
382 str. 6 godz. 22 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
ASPE TONUS
Data wydania:
2012-11-30
Data 1. wyd. pol.:
2012-11-30
Liczba stron:
382
Czas czytania
6 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-935415-0-8
Tagi:
historia alternatywna fantastyka powieść historyczna
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
46 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
15
4

Na półkach: ,

.
Moją uwagę przyciągnęła okładka. Stalin z rękami w górze i widoczna czyjaś ręka z pistoletem. Nie znałem autora, ani wydawnictwa. Na Targach Książki Historycznej w Zamku Królewskim miałem okazję poznać. I nie żałuję.

Tematyką książki jest historia alternatywna. Dwie świeżo poznane grupy Polaków - maturzyści i żołnierze, przez przypadek, zamiast zwiedzić CERN, przenoszą się w czasie do 1927 roku. Chcąc nie chcąc, muszą się włączyć w poprawianie historii. Powieść uwzględnia realia historyczne, polityczne, militarne, ekonomiczne i obyczajowe. Akcja toczy się w Europie, Ameryce i Azji. Główny wątek to walka wywiadów oraz wojna ekonomiczna i militarna. Podwójni agenci, nieoczekiwanie zwroty akcji, odrobina humoru oraz zaskakujące zakończenie.

Autor w sensacyjnej fabule zawarł niezwykle dużo wiedzy historycznej i ekonomicznej. Jako dobry psycholog nie zapomniał także o kilku smaczkach ze swojej dziedziny. Całość została podana czytelnikowi w taki sposób, że kartki przewracają się same. Dopiero po przeczytaniu całości orientujemy się, że zaaplikowano nam solidną porcję naukowej wiedzy w bardzo atrakcyjnej formie.

Gibowski jako pierwszy w Polsce zajmuje się w sposób tak dogłębny analizą, co by było gdyby. Posiada imponująca wiedzę (historia, ekonomia, psychologia). Nie fantazjuje, ma jednak kreatywną wyobraźnię. Dociekliwy czytelnik nie złapie go na niekonsekwencjach. Solidny warsztat naukowy, logiczne ciągi przyczynowo – skutkowe są niewątpliwymi atutami książki. Załączona bibliografia pokazuje, że autor rzetelnie podszedł do tematu. Widać, że interdyscyplinarne podejście do rzeczy nie jest mu obce, robi to wręcz z niezwykłą lekkością.

Dwie najważniejsze postacie to major Marcin Skrzetuski i Jacek Gwozdecki. Trudno napisać główne, bo książka jest jak dobry film z kilkunastoma postaciami i kilkoma wątkami, które ciągle się przeplatają. Pierwszy reprezentuje typowo sienkiewiczowską postawę patriotyczną, drugi jest pragmatyczny do szpiku kości. Współpraca tych dwóch nie będzie wcale taka łatwa.

Widać, że autor bawił się pisząc powieść, a my czytając możemy bawić się wraz z nim. Umieszczenie w realiach II RP Artura Andrusa wyglądającego jak Marek Perepeczko w Janosiku, na dodatek mówiącego swój wierszyk małemu Andrzejowi Waligórskiemu rozbawił mnie do łez. Chyba autor lubi dobre filmy, bo pojawiają się w książce: komisarz policji berlińskiej Lars Rainer (Piotr Adamczyk z Czasu Honoru) oraz kasiarz Henryk Kwinto.

Gibowski przywołuje na karty swej powieści istne pospolite ruszenie. Mamy tam oprócz Józefa Stalina, Sergiusza Piaseckiego, Ferdynanda Ossendowskiego, Andrzeja Wierzbickiego, Ludwiga von Misesa - słynnego ekonomistę, Siłę-Nowickiego - dowódcę sławnych Huzarów Śmierci z wojny 1920 roku, Bolesława Kontryma (radziecki generał, potem cichociemny), legendarnego Białego generała Wrangla oraz wielu, wielu innych. Mimo wszystko, nie robi się z tego książka telefoniczna. Wydaje mi się, że autor chciał dać komuś prztyczek w nos, umieszczając historyczną postać ppłk. Jerzego Grobickiego.

Szkoda, że książka nie jest dostępna w popularnych księgarniach, a w kilku w niszowych oraz internecie. Nie wróży jej to sukcesu rynkowego.

.
Moją uwagę przyciągnęła okładka. Stalin z rękami w górze i widoczna czyjaś ręka z pistoletem. Nie znałem autora, ani wydawnictwa. Na Targach Książki Historycznej w Zamku Królewskim miałem okazję poznać. I nie żałuję.

Tematyką książki jest historia alternatywna. Dwie świeżo poznane grupy Polaków - maturzyści i żołnierze, przez przypadek, zamiast zwiedzić CERN, przenoszą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    55
  • Przeczytane
    54
  • Posiadam
    28
  • Fantastyka
    5
  • 2012
    4
  • Z historią w tle
    2
  • Historia Alternatywna
    2
  • 2013
    1
  • Lista życzeń
    1
  • Chcę przeczytać - historyczne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Asymetria. Rosyjska ruletka


Podobne książki

Przeczytaj także