Topografia dawnego Krakowa

Seria: Wypisy z Dzieł
Wydawnictwo: Jagiellonia
7 (3 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
krkkrzysiek

XIX - wieczny historyk, kolekcjoner zapoznaje nas z historycznym i współczesnym jemu Krakowem.
Książka ukazała się jako dodatek do Dziennika Polskiego.

źródło opisu: opis własny

chrispu | 2015-07-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Niewielka objętościowo książka wydana w serii wypisów z dzieł Ambrożego Grabowskiego. Tutaj przybliżono teksty związane z lokacją miasta Krakowa, jego rozwojem terytorialnym oraz wyglądem niektórych budynków miejskich. Teksty pisane są w 19 wiecznej polszczyźnie - i nie powiem, całkiem przyjemnie się to czyta. Co prawda nie jest to powieść a raczej kronika (ilość niektórych przytoczonych detali jest zdumiewająca). Całość uzupełniają czarno białe ryciny, rysunki i reprodukcje.
W mojej ocenie książeczka przydatna dla fascynatów historią własnego miasta, osób będących przewodnikami miejskimi lub lubiącymi błysnąć w towarzystwie. A i wielbiciele dawnych "widoków" miasta będą mieli tu czym oko nacieszyć.