Zgłosuj na książki roku 2017

Pierwsza połowa Marcina. Szkice o Marcinie Świetlickim

Wydawnictwo: Biblioteka Czasu Kultury
978-83-914709-4-7
Aleksandra

„Pierwsza połowa Marcina” to zbiór tekstów o twórczości Marcina Świetlickiego. Redaktorki książki: Joanna Roszak i Emilia Kledzik stworzyły tematyczny wielogłos krytyków, badaczy i artystów, składający się na monografię poświęconą jednemu z najbardziej charyzmatycznych twórców polskich czasów poprzełomowych. Założeniem tomu jest polifonia i poligatunkowość: zaproszeni do tomu autorzy mieli prawo wyboru formy, w jakiej nawiązali do postaci bądź działalności artystycznej krakowskiego poety. W książce znalazło się więc miejsce zarówno na klasyczne rozprawy krytycznoliterackie, wywiad, jak i wiersze oraz fragmenty prozatorskie.

Wśród autorów zawartych w książce tekstów są: Krzysztof Gajda, Jacek Gutorow, Jerzy Jarzębski, Anita Jarzyna, Izolda Kiec, Emilia Kledzik, Wiktoria Klera, Katarzyna Kuczyńska-Koschany, Karol Maliszewski, Joanna Orska, Joanna Roszak, Marcin Sendecki, Andrzej Niewiadomski, Błażej Warkocki, Wojciech Wencel, Elżbieta Wójcik-Leese, Elżbieta Winiecka, Piotr Łuszczykiewicz, Artur Szlosarek, Wojciech Bonowicz, Jerzy Borowczyk, Paweł Próchniak, Małgorzata Dawidek Gryglicka, Agnieszka Wolny-Hamkało.

źródło okładki: http://sklep.czaskultury.pl/okladki_duze/20121107160851.jpg

Katarzyna | 2014-11-14