Aisha i wąż. Baśnie arabskie

Seria: Baśnie Świata
Wydawnictwo: Media Rodzina
baśnie świata
jagarkar

To już siódmy tom z cyklu baśni świata. Wydanie to zachwyca przepiękną okładką i równie pięknymi ilustracjami. Baśnie pochodzą z krajów położonych na Półwyspie Arabskim, nad Zatoką Perską. To właśnie w tutejszym świecie Orientu tkwią korzenie baśni znanych na całym świecie. Tyle że tu np. królewicz, którego pamiętamy zamienionego w żabę, jest szejkiem przeobrażonym w węża i odczarowanym przez...

To już siódmy tom z cyklu baśni świata.
Wydanie to zachwyca przepiękną okładką i równie pięknymi ilustracjami. Baśnie pochodzą z krajów położonych na Półwyspie Arabskim, nad Zatoką Perską. To właśnie w tutejszym świecie Orientu tkwią korzenie baśni znanych na całym świecie. Tyle że tu np. królewicz, którego pamiętamy zamienionego w żabę, jest szejkiem przeobrażonym w węża i odczarowanym przez Aishę.
Mamy w tym tomie baśnie o ludziach i o zwierzętach, akcja większości z nich toczy się nad morzem (i ma związek z połowami pereł, ryb czy z podróżami morskimi) oraz na pustyni. To z tego zbioru możemy dowiedzieć się, jak Allah stworzył arabskiego konia czystej krwi.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2012

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/prod/23/Basnie-arabskie--Aisha-i-waz

Dunya | 2015-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Dla każdego kto lubi baśnie i wpadające w oko ilustracje.
Nie tylko najmłodszych zachwyci np. arabska wersja "Kopciuszka" ;)

Jadwiga Zając | 2017-01-08

Kurcze. Naprawdę wiele spodziewałam się po tej książce. Miało być egzotycznie, inaczej... a tu: w każdej baśni kopciuszek. Ale z drugiej strony może właśnie o to chodzi? Baśń o Kopciuszku doczekała się ogromnej ilości interpretacji, a najistotniejszą społecznie okazała się feministyczna wersja odczytania. Świat tych baśni wciąż zamieszkują pomiatane i rozstawiane po kątach kopciuszki, którym jedynie pokorne wykonywanie obowiązków z uśmiechem i miłością wobec ciemiężycieli może przynieść dobry los...
Mocną stroną tego wydania są interesujące ilustracje.
Na obronę tej książki dodam, że jestem świeżo po lekturze "Baśni włoskich" Italo Calvino, a trudno gra się po najznakomitszym lutniście.
Warto przytoczyć także fakt, że powstała ona w Abu Dhabi, a więc w świecie bardzo młodych i bardzo dużych pieniędzy oraz bardzo starej tradycji.

werrrrra | 2016-07-04

Przepiękne bajki, w których się zakochałam od pierwszej strony.
Wspaniale wydane, z ilustracjami Ufuk Kobas Smink.
Znajdziemy tu baśnie, które możemy znać w nieco innej formie, jak też i takie tłumaczące, skąd biorą się owce i dlaczego kury nie latają.
Pozwalają też bliżej poznać kulturę bliskiego wschodu.
Dla dzieci to kolorowa i orientalna przygoda, pełna mądrych przesłań.

książek: 1934
TAGROS | 2017-02-12