Zofia i Bolesław Leśmianowie

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria Pary". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03659-7
Leśmian, Leśmianowie, Chylińska
chiave

Historia niezwykłego, obfitującego w dramatyczne epizody i zdrady małżeństwa wielkiego poety, twórcy Łąki i Sadu rozstajnego, z malarką, Zofią Chylińską. Losy małżonków i dwóch ich córek, Wandy i Marii Ludwiki, na tle obyczajowym i historycznym przedwojnia, jak i życie bohaterek tej opowieści po śmierci Leśmiana dopełniają anegdoty o poecie-rejencie oraz bibliografia najważniejszych opracowań na temat jego życia i twórczości.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2005

źródło okładki: zdjęcie autorskie

MonikaOrłowska | 2014-08-19
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Pierwsze tąpnięcie nastąpiło w liceum, kiedy to odkryłam, że - poznany przeze mnie przedwcześnie - Malinowy chruśniak wychwala uniesienia pozamałżeńskie.
Drugie - gdy opublikowano fragmenty intymnej korespondencji Bolesława i Dory.
Teraz jestem już za stara na tąpnięcia, więc choć książka ostatecznie potwierdza, że Leśmian wielkim popaprańcem był, nie zmienia to sentymentu, jakim darzę niemal wszystko, co napisał.
Nie jestem jednak aż tak wiekowa, żeby nie zdumieć się na wieść, kogóż to Poeta zdradzał z kolejnymi muzami. Całe życie wyobrażałam sobie jego żonę jako nudną, ograniczoną mieszczkę w rozdeptanych kapciach.
Nic bardziej mylnego - a wyjaśnienie, jak było naprawdę, jest jedną z największych zalet nudnawej skądinąd książki.

Dotka76 | 2018-02-16
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2018

Same fakty, niemal zero psychologii, a głównie tego szukam w biografiach. Szkoda. Można zamiast tej książeczki sięgnąć po jakiś artykuł.

Feahisim | 2017-05-07
Przeczytana: 07 maja 2017