Niedźwiedź, kot i królik

978-83-60915-70-7
komiks
komiksy
TrollBobic

Niedźwiedź, kot i królik wyruszają w podróż przez niezwykły, tajemniczy las. Z jednej strony kuszący obietnicą przygody, z drugiej budzący niepokój. Co czeka na nich za następnym drzewem? Nie wiemy, gdzie zwierzęcy bohaterowie zmierzają, ani co jest celem ich podróży. Ale zachowują się, jakby była to najważniejsza wyprawa w ich życiu. Taka, która zadecyduje o ich przyszłych losach. Stopniowo...

Stopniowo odkrywamy ich skomplikowane osobowości i grę, jaką między sobą prowadzą. Jeden jest despotą, drugi krętaczem, a trzeci uśmiecha się tylko, zaglądając do butelki. Ale czy tak będzie też na końcu ich wyprawy?

Niezwykły, malarski komiks Marii i Michała Rostockich to bajka, jaką Ezop mógłby opowie­dzieć współczesnym dorosłym. Z morałem, który dla każdego może być inny.

„Niedźwiedź, kot i królik” wydany został w koprodukcji polskiego wydawnictwa kultura gniewu i francuskiego Éditions Michel Lagarde. Ukaże się jednocześnie w Polsce i Francji.

źródło opisu: http://www.kultura.com.pl

źródło okładki: http://www.kultura.com.pl

Luka Rhei | 2015-03-15

Komiks Niedźwiedź, kot i królik ukazał się jednocześnie w Polsce i we Francji. W Polsce drukowała go Kultura Gniewu, francuskiego wydania podjęło się wydawnictwo Éditions Michel Lagarde. Ten niemy komiks stworzony został przez małżeństwo — Marię Rostocką (rysunki) i Michała Rostockiego (scenariusz). Mroczny i nad wyraz poważny, mistrzowsko ilustrowany, z niejasnym, pokrętnym przesłaniem. Niepokojąca atmosfera miejsc, dynamika zdarzeń, a równocześnie przygaszony, ponury klimat sprawiają, że komiks już na pierwszy rzut oka intryguje widza. Sylwetki zwierząt są jakby niedopracowane, a jednak doskonale wyrażają ludzkie emocje. Niektórzy porównują je do postaci z bajek La Fontaine'a. Tyle że cała presja przekazu spada tutaj na ilustracje, bo w komiksie brakuje zarówno opisów, jak i dialogów (kilka słów pojawia się dopiero na końcu). Wbrew pozorom, do wartościowego odczytania tego komiksu potrzeba sporej świadomości i dojrzałości. Komiks z pewnością nie nadaje się dla dzieci. Jest...

Arthaniel | 2016-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Myślałem, że to komiks dla dzieci, ale na nieszczęście bardzo się pomyliłem. "Niedźwiedź, kot i królik" to psychodeliczny komiksowy strumień świadomości, w którym co prawda można się doszukiwać jakiegoś drugiego dna, ale naprawdę, nie warto.

„Niedźwiedź, kot i królik” to dziwny komiks, ale gdyby się nad tym zastanowić, czy nie wydaje się dziwne także to, że mamy ręce, palce, twarz, z której wydobywają się dźwięki, i że za ich pomocą się porozumiewamy? Tytułowa historia nie jest wcale dziwniejsza niż cały rodzaj ludzki – jego sny, baśnie, podania, mity, religie i legendy. Jest w tym komiksie duży pierwiastek szamanizmu, dążenia do iluminacji, odwiecznego pytania człowieka o istnienie Boga. W sekwencjach złożonych z onirycznych obrazów Marii Rostockiej zaklęto opowieść o szukaniu Graala. Bardzo ciekawą rolę odgrywa tutaj słowo: dar Boga, synonim człowieczeństwa, inteligencji, wolnej woli.

Resztę recenzji znajdziecie na Arkham: http://rekopisznalezionywarkham.blogspot.com/2013/01/niedzwiedz-kot-i-krolik.html

książek: 1928
TrollBobic | 2012-11-18