Biografia agenta Józef-Josek Mutzenmacher

Tedson
2009-01-01
2009-01-01
978-83-928663-1-2

Do przeczytania "Biografii agenta" zachęcił mnie Jerzy Sosnowski, który do Klubu Trójki parę lat temu zaprosił Bogdana Gadomskiego. Książki szukałam przez rok, ale wreszcie mi się udało. To był pierwszy przypadek, kiedy pracę doktorską czytałam z wypiekami na twarzy, jak najlepszą powieść.

Na półkach: , , , , , ,

Niewiarygodny życiorys. Żyd, komunista z KPP, agent „Dwójki”, aktywista katolicki i antykomunistyczny, agent Gestapo i konspirator AK, na koniec znowu komunista i związkowiec. Kilkukrotnie zmieniał tożsamość i pochodzenie, także oficjalnie „umierał”. Prowadził przez cały czas nie swoje życie. W konsekwencji nawet bigamista. Prawdopodobnie wiedziony wyłącznie instynktem przetrwania, gotowy służyć dowolnej ideologii i dowolnym mocodawcom. Uznawany pierwotnie za jednego z „męczenników i bohaterów KPP”, wymazany ostatecznie z oficjalnej historii w okresie PRL z uwagi na wysoką funkcję pełnioną w partii gdy był już współpracownikiem służb bezpieczeństwa II Rzeczypospolitej. Autor bardzo szczegółowo zbadał losy Mutzenmachera, dokładnie je udokumentował i odtworzył, za co należą mu się szczególne wyrazy uznania biorąc pod uwagę, że życie jego bohatera polegało na ciągłym zacieraniu za sobą śladów i dezinformacji. Dodatkowym walorem książki jest to, że czyta się ją niemalże jak powieść sensacyjną o wielu zaskakujących zwrotach akcji. Historia ta rodzi wiele ogólnych pytań, jak daleko może człowiek zatracić się w kłamstwie, jak bardzo skomplikowane losy generowała nasza historia. Z drugiej strony wydaje się, że gdyby trochę inaczej potoczyły się drobne wydarzenia Josek mógłby zasiadać obok Minca czy Bermana. A o ilu takich Joskach nigdy się nie dowiedzieliśmy?

• Biografie
  • Służby