Dzieci Syjonu

Wydawnictwo: Wielka Litera
literatura piękna

"Dzieci Syjonu" to wstrząsająca opowieść dokumentalna, którą Henryk Grynberg skomponował na podstawie zeznań żydowskich dzieci ewakuowanych ze Związku Radzieckiego do Palestyny przez armię gen. Andersa. To opowieść o straszliwych konsekwencjach wojny poza frontem walk i dramacie uchodźców, głodzie, przerażeniu, osamotnieniu, śmierci. Ale też o sile ludzkiej woli, która pozwala przezwyciężyć zło. Jest to historia tym bardziej przejmująca, że opowiadają ją najbardziej bezbronne ofiary wojny. Książka opatrzona zdjęciami.

źródło opisu: www.wielkalitera.pl

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/

chimera | 2019-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2019

Ważny temat rzadko poruszany w polskiej literaturze czyli los dzieci żydowskich zesłanych w głąb ZSRR, szkoda tylko,że Pan Grynberg w tak "poszatkowanej" wersji opracował wspomnienia małych ofiar. Zgodzę się z moimi poprzednikami, zaburzało to odbiór i wcale nie powodowało większych emocji

haLina | 2018-07-19
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 13 lipca 2018

Pomysł z pocięciem relacji i ułożeniem ich w wielogłos może i jest ciekawy, ale mi utrudniał czytanie.

Wojtaszko | 2017-12-15
Przeczytana: 12 maja 2016

Ta dokumentalna książka została zredagowana na podstawie protokołów palestyńskich. Dokumenty te ukazują okrucieństwo wojsk niemieckich wobec Żydów i Polaków na początku okupacji we wrześniu 1939 roku oraz losy uchodźców i deportowanych dzieci w głąb Rosji, a następnie do Iranu.

"Niemcy zatrzymali nas pod Ostrowią i zabrali mojego osiemnastoletniego brata Chaima do Komorowa, gdzie znajdowały się polskie koszary. Przez trzy doby kazano im klęczeć w błocie i nie dawano chleba ni wody, a w nocy świecono reflektorami i jeśli ktoś ruszył się z miejsca, strzelano z karabinów maszynowych. Dwóch polskich jeńców obok Chaima trafiły kule, wielu ludzi umarło z wyczerpania. Potem kazano im brukować szosę i dopiero na piąty dzień dano im po kawałku chleba i paczki od rodzin. Gdy brat wrócił po trzech tygodniach, ledwośmy go poznali." (s. 34)

Anna | 2016-05-21

Bardzo dobra książka, napisana rzeczowym językiem. Niby wyprana z emocji, a jednak ich tak pełna i przez to jeszcze bardziej wstrząsająca.

steffburton | 2016-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2016

pouczajaca lektura ale nie tak porywajaca i emocjonalna jak zydowska wojna

Bałucki | 2016-02-25

Znakomita pozycja dla zrozumienia stosunków polsko-żydowskich. Wielka tragedia narodu żydowskiego opisana oczami tych najmniejszych. Niesamowicie poruszające wspomnienia...

Dubenschmitz | 2014-07-18
Przeczytana: 16 lipca 2014

Przejmujące historie, opowiedziane w taki sposób, że czytając o głodzie czułem głód mając pełną lodówkę i czułem zimno Syberii w słoneczne dni. Przez pół dnia malowałem domek w ogrodzie i nazajutrz ból fizyczny (mimo wszystko jakże przyjemny po owocnej pracy) uzmysłowił mi, jak potwornego wysiłku dokonywali zesłańcy pracując ponad ludzkie wyobrażenie, głodując i marznąc, będąc maltretowani i upokarzani, doznając śmierci bliskich w potwornym bólu. Tym bardziej wstrząsające, że opowiedziane przez dzieci.

nika17 | 2013-11-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 12 października 2013

Książka Henryka Grynberga jest reportażem, suchym przedstawieniem wydarzeń, które miały miejsce podczas drugiej wojny światowej. Ciężko ocenić ją w kategoriach: fajna - nie fajna, bo jest ona przede wszystkim prawdziwa i znajdujemy w niej historie dzieci, które w swoim życiu musiały znosić to, co nie do zniesienia: ból, samotność, upokorzenie, stratę bliskich osób, głód, strach i niewyobrażalne ubóstwo. Nie powiem jednak, że zachwyciła mnie ta książka, bo ciężko czytać coś, co jest całkowicie wyprane z emocji.

Kicia1914 | 2012-12-15

Książka jest bardzo dobra, opisuje losy różnych dzieci, które przeżywały tragiczny czas w swoim życiu.
Pomimo ilości stron czyta się ją bardzo szybko.

Melmothia | 2012-09-09
Przeczytana: 09 września 2012

Trudno ocenić tę książkę - z jednej strony mamy ważny dokument, zwięzłą i pozbawioną emocji relację dzieci żydowskich z piekła, przez które musiały przejść, a z drugiej formę, od której otwiera się nóż w kieszeni, czyli poszatkowany i przemieszany materiał. Autor kilkadziesiąt wypowiedzi różnych dzieci ułożył chronologicznie, wycinając do każdego rozdziału konkretne akapity. Każdy etap drogi przez mękę dzieci jest niby dzięki temu szczegółowo opisany z różnych perspektyw (mimo wszystko bardzo podobnych, niemalże identycznych), ale nie zmienia to faktu, że trudno się to czyta.