Dzieci Syjonu

Henryk Grynberg Wydawnictwo: Wielka Litera literatura piękna
Wielka Litera
2012-05-30
1994-01-01
Dziecko -- Żydzi -- Polska -- 1939-1945 r. Pamiętniki żydowskie -- 1939-1945 r.

„Dzieci Syjonu” – Henryk Grynberg, to świat widziany oczyma dziecka –dziecka, które zostało zesłane w głąb zimnej i okrutnej Rosji. To ich wielogłos, ich relacja, ich wspomnienia – z czasów okupacji, uchodźctwa i przymusowej deportacji. To bolesne wspomnienia dzieci deportowanych przez generała Andersa ze związku Radzieckiego do Palestyny. Grynberg oddaje hołd dzieciom, oddaje im głos, i pozwala głośno im grzmieć. Ich optyka jest bolesna, rozdziera serce i rani umysł. W pewnym momencie, czytelnik uświadamia sobie, że zdecydowanie łatwiej jest być zwierzęciem niż człowiekiem.
Czy wspomnienia bolą? Zdecydowanie tak, zwłaszcza takie, które zostają wyryte niczym tatuaż w głowie dziesięcioletniego dziecka.
”Spaliśmy na podłodze i w panice budziliśmy się w nocy, bo skakały po nas myszy wielkości kotów”.
”Widziałam, jak umarła moja mama, a potem ojciec. Oboje umarli z głodu”.
”Gdy pociąg przystawał, wyrywaliśmy trawę na polach i tym żywiliśmy się”.
Struktura książki zbudowana jest na podstawie protokołów (ankiet) spisanych w Palestynie przez polskie Centrum Informacji na Wschód. Wykaz nazwisk znajduje się na końcu publikacji, treść zostaje anonimowa, oddzielona jedynie akapitem.

Ważny temat rzadko poruszany w polskiej literaturze czyli los dzieci żydowskich zesłanych w głąb ZSRR, szkoda tylko,że Pan Grynberg w tak "poszatkowanej" wersji opracował wspomnienia małych ofiar. Zgodzę się z moimi poprzednikami, zaburzało to odbiór i wcale nie powodowało większych emocji

Ta dokumentalna książka została zredagowana na podstawie protokołów palestyńskich. Dokumenty te ukazują okrucieństwo wojsk niemieckich wobec Żydów i Polaków na początku okupacji we wrześniu 1939 roku oraz losy uchodźców i deportowanych dzieci w głąb Rosji, a następnie do Iranu.

"Niemcy zatrzymali nas pod Ostrowią i zabrali mojego osiemnastoletniego brata Chaima do Komorowa, gdzie znajdowały się polskie koszary. Przez trzy doby kazano im klęczeć w błocie i nie dawano chleba ni wody, a w nocy świecono reflektorami i jeśli ktoś ruszył się z miejsca, strzelano z karabinów maszynowych. Dwóch polskich jeńców obok Chaima trafiły kule, wielu ludzi umarło z wyczerpania. Potem kazano im brukować szosę i dopiero na piąty dzień dano im po kawałku chleba i paczki od rodzin. Gdy brat wrócił po trzech tygodniach, ledwośmy go poznali." (s. 34)

Bardzo dobra książka, napisana rzeczowym językiem. Niby wyprana z emocji, a jednak ich tak pełna i przez to jeszcze bardziej wstrząsająca.

Przejmujące historie, opowiedziane w taki sposób, że czytając o głodzie czułem głód mając pełną lodówkę i czułem zimno Syberii w słoneczne dni. Przez pół dnia malowałem domek w ogrodzie i nazajutrz ból fizyczny (mimo wszystko jakże przyjemny po owocnej pracy) uzmysłowił mi, jak potwornego wysiłku dokonywali zesłańcy pracując ponad ludzkie wyobrażenie, głodując i marznąc, będąc maltretowani i upokarzani, doznając śmierci bliskich w potwornym bólu. Tym bardziej wstrząsające, że opowiedziane przez dzieci.

Książka Henryka Grynberga jest reportażem, suchym przedstawieniem wydarzeń, które miały miejsce podczas drugiej wojny światowej. Ciężko ocenić ją w kategoriach: fajna - niefajna, bo jest ona przede wszystkim prawdziwa i znajdujemy w niej historie dzieci, które w swoim życiu musiały znosić to, co nie do zniesienia: ból, samotność, upokorzenie, stratę bliskich osób, głód, strach i niewyobrażalne ubóstwo. Nie powiem jednak, że zachwyciła mnie ta książka, bo ciężko czytać coś, co jest całkowicie wyprane z emocji.

Książka jest bardzo dobra, opisuje losy różnych dzieci, które przeżywały tragiczny czas w swoim życiu.
Pomimo ilości stron czyta się ją bardzo szybko.

Pomimo ilości stron czyta się ją bardzo szybko.

Znakomita pozycja dla zrozumienia stosunków polsko-żydowskich. Wielka tragedia narodu żydowskiego opisana oczami tych najmniejszych. Niesamowicie poruszające wspomnienia...

pouczajaca lektura ale nie tak porywajaca i emocjonalna jak zydowska wojna

pouczajaca lektura ale nie tak porywajaca i emocjonalna jak zydowska wojna

Pomysł z pocięciem relacji i ułożeniem ich w wielogłos może i jest ciekawy, ale mi utrudniał czytanie.

• Judaica
  • Historyczne