Dar miłowania

Wydawnictwo: Bellona
historyczna, romans, pamiętnik
historyczna
Joanna

Dar miłowania to barwna opowieść o niezwykłym życiu Marii Leszczyńskiej, córki zdetronizowanego króla Polski, Stanisława, która pewnego dnia, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, z ubogiego kopciuszka żyjącego na wygnaniu, przeobraziła się w królową Francji, małżonkę Ludwika XV, jednego z najpotężniejszych ówcześnie monarchów w Europie. Historia bohaterki ujęta przez Genevie'v e...

Historia bohaterki ujęta przez Genevie'v e Chauvel, popularną we Francji autorkę powieści historycznych, w formę pamiętnika, pozwalającą czytelnikowi nawiązać bez mała osobisty kontakt z tą niezwykłą postacią i na kanwie jej emocjonalnych doznań, wspólnie przeżywać blaski i cienie jej monarszego życia. Głęboko wierząca, o niezłomnych zasadach moralnego postępowania, spodziewała się znaleźć w osobie małżonka wyznawcę tych samych zasad. Jakże wielkim było jej rozczarowanie, kiedy po kilku latach, wydawało się szczęśliwego związku, Ludwik zaczął ją zdradzać.

Maria gorąco kochała Ludwika i korowód przewijających się faworyt, odebrał jej całą radość i sens życia. Blaski i zaszczyty nie były dla niej najważniejsze. Ugodzona w samo serce, z dumą znosiła wszelkie przeciwności losu, i nigdy nie wychodząc z roli królowej, potrafiła wzbudzać powszechny respekt.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=new&bid=6042&page=2

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?c=new&bid=6042&page=2

onika | 2016-08-19
Przeczytana: sierpień 2016

O Stanisławie Leszczyńskim dość dokładnie uczyłam się na lekcjach historii. Muszę jednak przyznać, że wtedy umknęła mi gdzieś postać jego córki Marii, a przecież jej małżeństwo z francuskim królem, Ludwikiem XV, było wielkim osiągnięciem dla królewny bez królestwa i z nadziejami w ramach posagu.

„Dar miłowania” jest opowieścią o tej dziewczynie, która zupełnie nieoczekiwanie została królową Francji i kompletnie nieprzygotowana trafiła na francuski dwór pełen intryg i knowań. Geneviève Chauvel napisała swoją książkę w narracji pierwszoosobowej – z ust Marii poznajemy jej historię, która choć bajkę przypomina, wcale bajkowa nie była.

Mareczka miała 22 lat, gdy wyszła za mąż za piętnastoletniego Ludwika (ciekawie jest zaprezentowana ich noc poślubna: chłopiec zachowuje się jak ogier, a Maria jest tą bardziej niedoświadczoną) i ta początkowo nieznacząca różnica wieku z biegiem czasu położyła się cieniem na ich relacji. Maria urodziła Ludwikowi dziesięcioro dzieci, w tym tylko dwóch...

Katherina87 | 2017-04-02

Maria Leszczyńska, córka zdetronizowanego króla Polski, Stanisława, pewnego dnia, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, z ubogiego kopciuszka żyjącego na wygnaniu przeobraziła się w królową Francji, małżonkę Ludwika XV, jednego z najpotężniejszych ówcześnie monarchów w świecie.
Maria, wychowana w polskiej kulturze i obyczajowości, trudno adoptowała się do wersalskiego savoir vivre'u i diametralnie odmiennej mentalnością, a frywolny, niefrasobliwy styl życia dworu francuskiego pozostał dla niej obcy. Jakże wielkie było jej rozczarowanie, kiedy po kilku latach, wydawało się szczęśliwego, związku Ludwik zaczął ją zdradzać.
Maria gorąco kochała Ludwika i korowód przewijających się faworyt odebrał jej radość i sens życia. Blaski i zaszczyty nie były dla niej najważniejsze. Ugodzona w samo serce z dumą znosiła wszelkie przeciwności losu i nigdy nie wychodząc z roli królowej, potrafiła wzbudzać powszechny respekt.

Książka bardzo fajna. Obfitująca w liczne fakty historyczne....

"Dar miłowania" to barwna i ciekawa opowieść o życiu królowej Francji Marii Leszczyńskiej.Głowna bohaterka była córką dwukrotnego króla Polski Stanisława Leszczyńskiego.Mając 22 lata wyszła za mąż za młodszego od siebie o 7 lat króla Francji Ludwika XV - prawnuka Ludwika IV zwanego Królem Słońce.
W książce śledzimy losy Marii Leszczyńskiej na dworze francuskim, jak również jej wielką miłość do męża.Życie nie szczędziło bohaterce bólu i problemów.Straciła kilkoro z 10-ciorga dzieci , a także bliskie jej osoby.Największym nieszczęściem były dla niej liczne zdrady męża , jego oficjalne metresy.Mimo wielkiego bólu wszelkie problemy znosiła z godnością.

Ciekawa książka , warta przeczytania.Polecam !

sanderson | 2017-12-23
mar_mit | 2016-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: marzec 2016
Yadora | 2015-11-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016 r.
Przeczytana: 29 marca 2016
aalina83 | 2015-11-12