Księga obrazów

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
rysunek, grafika, Bruno Schulz
sztuka
Mateusz

Zdarza się niekiedy pisarzom, że na marginesie swej twórczości uprawiają amatorsko rysunek, czy nawet malarstwo; bywa i odwrotnie – znamy próby pisarskie malarzy. Niezmiernie rzadko jednak obie te dziedziny praktykowane są przez jednego i tego samego artystę profesjonalnie, traktowane przezeń równorzędnie. Z takim właśnie wyjątkowym dualizmem mamy do czynienia u Schulza (Jerzy Ficowski). Księga obrazów – w latach dziewięćdziesiątych przygotowana przez Jerzego Ficowskiego jako cykl albumów – zawiera około pięciuset rysunków, ilustracji i grafik Brunona Schulza.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,789.html

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,789.html

Breaking_Bad | 2018-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2018

Bruno Schulz oprócz tego, że napisał wybitne zbiory opowiadań: "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod klepsydrą", był też malarzem, grafikiem i rysownikiem. W "Księdze obrazów" zebrane zostały wszystkie (ok. 500) ocalałe po śmierci artysty i zawirowaniach II drugiej wojny światowej dzieła plastyczne Schulza. Są to głównie rysunki i grafiki wykonane przy użyciu ołówka, czarnej kredki lub tuszu. Od razu trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie prezentują najwyższy poziom. Częściowo są to zwykłe szkice i wprawki, ale intencją wydawnictwa było zaprezentować cały jak dotąd odnaleziony dorobek twórczy autora "Sklepów cynamonowych".
Nie czuję się zbyt pewnie w ocenie artystycznej wartości tych dzieł. Subiektywnie wywarły na mnie ogromne wrażenie i podobnie jak do opowiadań Brunona, nie raz będę do nich wracał.
Najkrócej co można napisać po lekturze tych grafik to, że Schulz miał swój oryginalny styl i miał swoje obsesje. Największą z nich były kobiety i sfera erotyki. Najliczniejsza grupa grafik...

Peggy_Brown | 2014-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Trochę przeczytane, ale bardziej pooglądane. Wiedziałam, że z Bruna to był mały fetyszysta, ale nie wiedziałam jak bardzo;) No więc pooglądajcie sobie tę książkę naszpikowaną marzeniami-szkicami Bruna o swojej uległości i kobiecej dominacji. Bardzo osobiste szkice ujawniające ciemne zakamarki duszy ich autora. Mnóstwo ciemnych zakamarków...

| 2014-11-27

Parafrazując (odrobinę) Jerzego Ficowskiego, prawdą są słowa o równie zapamiętałym podporządkowaniu się przez Schulza muzom pisarstwa i rysunku. Pytanie, czy obie są równie ukontentowane tą jego uniżoną adoracją pozostaje dla mnie otwarte.

W moim odczuciu świat przedstawiony w twórczości rysownika Bruna nie zawiera tej magii i onirycznej aury, którą mają jego (rozgrzane i cynamonem pachnące) słowa. Możliwe też, że to kwestia gustu, o którym ponoć nie ma co dyskutować, więc pozostając świadomym mojej krańcowo odmiennej estetyki, składam tu hołd tym licznym co tak sobie rysowanie to umiłowali, tak dużo gwiazdek dali, ale nic o tych doznaniach nie napisali. Podzielcie się z biedakiem co Wam w sercu gra – bo ja nieba nie przychylę, gwiazdek nie zrzucę i nie ocenię – tym razem nie moja to bajka.

.:exile:.

Joanna_Kleinschmidt | 2017-05-29

Jestem absolutnie zakochana w Brunonie. Cokolwiek pisał, cokolwiek malował, sprawiał, że czułam się jakbym była w innym świecie. Całkowicie pochłonięta!

Monika | 2017-02-06
silvarerum | 2016-06-19