Kowal. Prawdziwa historia

Wydawnictwo: Buchmann
978-83-7670-161-5
piłka nożna, autobiografia, sport
Marcin

Barwna autobiografia jednej z największych legend polskiego futbolu - Wojciecha Kowalczyka - piłkarza Legii i hiszpańskiego Betisu, zawodnika srebrnej jedenastki Janusza Wójcika. Kowalczyk z niespotykaną szczerością przedstawia swoją historię, blaski i cienie polskiego futbolu. Piłka nożna w tej książce jest w sumie pretekstem do pytania: co jest w życiu najważniejsze? - i z pośród kilku odpowiedzi, które daje Kowal futbol wcale nie jest na pierwszym miejscu. Książka mówi tyle o życiu piłkarza, co głośna 'Futbolowa gorączka' Nicka Hornby'ego o życiu kibica

źródło opisu: http://www.buchmann.com.pl/

źródło okładki: http://www.buchmann.com.pl/

Karol | 2016-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2016

Jest coś w tej książce co potrafi człowieka przyciągnąć do czytania. Nigdy nie byłem wielkim fanem piłki nożnej, ale historia Wojtka Kowalczyka naprawdę wciąga. Nie jest to może jakieś wybitne dzieło, ale przez swój bardzo prosty język, dużą dawkę humoru i rozbrajającą szczerość autora książka ta zostawia po sobie bardzo miłe wspomnienia. Kowal nie cukrzy swoim kolegom, potrafi bez ogródek napisać że pomimo tego że kogoś bardzo lubił nie uważał go za piłkarza wspaniałego, ba uważał go wręcz za zupełne drewno.

Ta szczerość może się niektórym czytelnikom nie spodobać, ba jako że posiadam to nowsze wydanie Stanowski który jest współautorem wspomina ile to razy obrywał od różnych zawodników czy trenerów za słowa Kowala. Ja to osobiście bardzo doceniam, bo przecież wiadomo że nikt nie jest idealny i nie zawsze ktoś uważany przez ogół za ikonę będzie tak samo odbierany przez każdą pojedynczą osobę.

Historii jest sporo, wszystkie równie interesujące. Pan Wojciech wydaje się naprawdę...

Maciek | 2017-03-21
Przeczytana: 2014 rok

Wojciech Kowalczyk i jego wąsy, tak samo jak ruda czupryna Tomasza Łapińskiego i krótko z przodu długo z tyłu Ryszarda Stańka to moja młodość.
Jeśli wiesz o co/ o kogo chodzi w powyższym zdaniu to polecam przeczytać tą książkę. Autobiografia (spisywał dziennikarz Krzysztof Stanowski) jednej z najbarwniejszych postaci polskiej piłki lat 90', napisana sprawnie i z jajem, mieszcząca w sobie tony anegdot z piłkarskiej szatni czasu przemian ustrojowych i wczesnego kapitalizmu, czasu gdy prawdziwi mężczyźni nosili wąsy.

Michał | 2018-11-17

Bardzo dobra. Coś w stylu Szamotulskiego & Stanowskiego.

| 2014-03-15

Książkę czyta się bardzo szybko bo i stron nie ma zbyt wiele a i tematyka jest w miarę ciekawa. Jest w niej zawarte wiele fajnych historyjek i zabawnych anegdot ze świata polskiej piłki nożnej z lat 90tych. Można by powiedzieć że to taka kariera opisana w pigułce. A jaki piłkarz to taka pigułka. Szkoda tylko że ta książka dobitnie pokazuje że oprócz talentu w nogach trzeba mieć jeszcze co nieco w głowie aby ten niewątpliwy talent wykorzystać i być piłkarzem naprawdę wielkim i światowego formatu.

takisobiejac | 2013-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Nie zawiodłem się tą książką, a to dlatego, że znając trochę wypowiedzi Wojciecha Kowalczyka wiedziałem, że niczego wielkiego po "Prawdziwej historii" sobie obiecywać nie można. Zresztą trudno oczekiwać od gościa, który edukację zakończył na VI klasie podstawówki tego by pisał w miarę gramatycznie i sensownie. Ale właśnie od tego, od tych poprawek, powinien być drugi autor książki, ni(e)jaki Krzysztof Stanowski. Niestety, chyba lepiej żeby "Prawdziwą historię" podpisał swoim nazwiskiem jedynie Kowal. Stanowski, niespełniona gwiazdka dziennikarstwa sportowego, megaloman, mitoman, grafoman i zacięty wróg Romana "Kołtuna" Kołtonia, nie spełnił swojej misji. Bo można zrozumieć peany Kowala ku czci trenera Wójcika, w końcu jedne osoby lubi się bardziej, inne mniej. Ale tego, że Kowalczyk poświecił sporo tekstu trenerowi UD Las Palmas, gdzie wówczas grał, i ani razu nie wymienił jego nazwiska zrozumieć nie umiem. Od tego był Stanowski, by właśnie delikatnie przypomnieć, że "Trenerek",...

Elto | 2012-10-08

Trzeba przyznać, że Kowal miał krótka, ale ciekawą karierę jako piłkarz. Książka napisana lekko, z poczuciem humoru. Po przeczytaniu tej książki czytelnik juz wie dlaczego Polscy piłkarze i polskie drużyny klubowe, czy reprezentacja nie odnoszą sukcesów.

Babinicz | 2018-06-20

Po lekturze "Kowala", mam podzielone zdanie. Z jednej strony jest to historia jednej z największych gwiazd okresu transformacji III RP, legendarnego meczu w Genui, wyśrubowanego wyniku Legii Warszawa w europejskich pucharach, jaki po dzisiejszy dzień w mentalności Polskich klubów istnieje jedynie w sferach marzeń. Wojciech Kowalczyk, inaczej chłopak z Bródna, to zapalony Legionista i nie ukrywajmy, jedna z jej sztandarowych postaci. Ja sam jestem zakochany w Legii lat 90-tych. Dlatego ten okres zawarty w książce, czytało mi się najciekawiej ;-) Ekipa była zgrana, a ich miejscem spotkań był niejaki "Garaż". W mojej wyobraźni najbardziej utkwiły mi spotkania reprezentacyjne z Holendrami czy Francją. Lata 90-te były jednak dla kadry, szeregiem klęsk i rozczarowań, co potwierdza sam Kowalczyk. W naszym ligowym bagienku wciąż był problem z pieniędzmi, w rezultacie wyjazd do Hiszpanii, do Betisu. Tu ciekawostką dla mnie były porównania Roberta Jarniego do Denilsona, czy wyróżnienie...

Mirko1981 | 2015-11-28
Przeczytana: 2006 rok

Przeczytałęm książke po rekomendacjach od znajomego. Sceptyczne podejście a książka rewelacja. Przeczytałem parę książek bibliograficznych o sportowcach, ale żadnej nie zapamiętałem tak jak tą. Rewelacyjna książka z sercem, miłością do klubu Legii (pomimo że Legii nie lubie) Kowalczyk zawsze był dla mnie symbolem dowcipu zawziętości i waleczności i taka jest właśnie ta książka. Nigdy nie zapomnę olimpiady w Barcelonie i jego przepięnej gry. Dzięki za grę emocję. Taka jest właśnie ta książka . Jedna z pierwszych na polskim rynku z tej tematyki, ale może dzięki temu prawdziwa stworzona z myślą o czytelnikach a nie robieniu z tego pieniędzy.

Wspomnienia o jednej z barwniejszych postaci Legii Warszawa.Pisana pod koniec piłkarskiej kariery. Szczera i ciekawa. Warto przeczytać i zobaczyć co myślał Kowal zanim stał się dziennikarzem-celebrytą a był piłkarzem-pijakiem.

Jelon | 2018-09-13
Przeczytana: 04 września 2018

Jakoś nie podeszła mi ta książka. Była to kolejna biografia piłkarska, którą przeczytałem w ostatnim czasie, ale tym razem charakter głównego bohatera nie do końca mi pasował - jego pewność siebie, maniera traktowania innych z wyższością, swoiste cwaniactwo nie zrobiły na mnie dobrego wrażenia. Po przeczytaniu innych podobnych książek ta po prostu wypadała dość słabo. Minusem było też dla mnie jej styl, dość nieuporządkowany i chaotyczny.