Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet. Księga I

Tłumaczenie: Marcin Wróbel
Cykl: Millennium (komiks) (tom 1.1)
Wydawnictwo: Czarna Owca
Millennium: The Girl with the Dragon Tattoo. Book 1
komiksy
Versatile

Pierwsza z dwóch ksiąg komiksu opartego na podstawie pierwszej części bestsellerowej trylogii Stiega Larssona „Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”. Pewnego wrześniowego dnia 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika bez śladu. Blisko czterdzieści lat później znany dziennikarz Mikael Blomkvist otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera. Stojący na czele wielkiego...

Pewnego wrześniowego dnia 1966 roku szesnastoletnia Harriet Vanger znika bez śladu. Blisko czterdzieści lat później znany dziennikarz Mikael Blomkvist otrzymuje nietypowe zlecenie od Henrika Vangera. Stojący na czele wielkiego koncernu magnat przemysłowy prosi dziennikarza o napisanie kroniki rodzinnej. Okazuje się, że to tylko pretekst do rozwiązania zagadki tajemniczego zaginięcia Harriet. Skazany za zniesławienie redaktor Millennium, przechodzi kryzys i rezygnuje z obowiązków zawodowych. Podejmuje się niezwykłego zlecenia, opuszcza Sztokholm, by zamieszkać w niewielkiej wiosce na północy kraju. Po pewnym czasie dołącza do niego młoda ekscentryczna hakerka Lisbeth Salander. Blomkvist i Salander tworzą niezwykły team. Razem błyskawicznie wpadają na trop mrocznej i krwawej historii rodzinnej.

Scenariusz komiksu stworzyła szkocka pisarka Denise Mina, w Polsce ukazały się jej powieści „Pole krwi”, „Martwa godzina” i „Ostatnie tchnienie”.

Za grafikę odpowiadają artyści: Argentyńczyk Leonardo Manco znany z rysunków do „Hellstorm”, „Blaze of Glory”, „Apache Skies” czy słynnego „Hellblazer” oraz Włoch Andrea Mutti, autor ilustracji do komiksów: „The Executor”, „DMZ”, „Iron Man Zombie” czy „XMAN Prelude”.

„Stieg zawsze lubił komiksy. To będzie ekscytujące przeżycie, zobaczyć jak jego niezapomniani bohaterowie ożywają na kartach komiksu”.
– Joakim Larsson, młodszy brat pisarza

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Wkp | 2016-11-15
Przeczytana: 16 listopada 2016

KOBIETY, KTÓRE NIENAWIDZĄ MĘŻCZYZN

Komiksowe adaptacje powieści nie należą do często spotykanych, więc już choćby dlatego, z czystej ciekawości, warto byłoby sięgnąć po „Millenium”. Powodów jednak by to zrobić jest zdecydowanie więcej. Z jednej strony mamy ciekawą, popularną na całym świecie historię, z drugiej za całość wzięli się naprawdę znakomici twórcy, a wreszcie po trzecie seria graficzna ukazała się pod szyldem Vertigo, imprintu DC Comics, któremu zawdzięczamy takie legendy, jak „Kaznodzieja”, „Sandman” czy „Hellblazer”. Czyli znakomita rozrywka w mocnym stylu gwarantowana!

Mikael Blomkvist jest dziennikarzem pracującym dla pisma „Millennium”, ale w chwili, w której go poznajemy, jego kariera chyli się ku upadkowi. Wrobiony przez niejakiego Wennerströma traci wiarygodność, a na dodatek musi zapłacić grzywną i zmierzyć się z perspektywą utraty wolności. Ale niemal od razu pojawia się szansa, zgłasza się do niego Henrik Vanger, magnat przemysłowy, który ma nietypowe...

kasandra_85 | 2012-12-10
Przeczytana: grudzień 2012

WisemantheWise | 2018-04-21
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Jako wielki fan oryginalnej sagi Millennium, a jednocześnie fan komiksów po prostu musiałem w końcu przeczytać adaptację autorstwa Denise Miny. Dwie księgi oparte na pierwszej części trylogii Larssona bardzo dobrze oddają znaną historię śledztwa Mikaela na szwedzkiej prowincji. Fabuła została oczywiście skrócona, nie wiem czy dałoby się narysować kilkusetstronowy komiks, ale to wcale nie przeszkadza. Zawarte zostały bowiem wszystkie kluczowe sceny i wątki. Rysunki są specyficzne, dość mroczne i ostre wizualnie, jednak i sama historia też tak się przedstawia, więc forma i treść dobrze się uzupełniają. Z wyglądu postaci na plus w porównaniu z adaptacjami filmowymi, narysowana została Erika Berger - wygląda młodziej i atrakcyjniej niż aktorka ją odgrywająca.

Beata | 2015-03-19
Przeczytana: 19 marca 2015

Jako komiks dobra, ale zmieniona nieco chronologia zdarzeń drażni.

Julianne | 2016-07-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016, Komiks

julianabookworm.blogspot.com
Seria tych komiksów oparta jest na bestsellerowej trylogii Millennium autorstwa Stiega Larssona. Wszystkie trzy części przeczytałam z zapartym tchem kilka lat temu, od kiedy usłyszałam, że został wydany komiks na ich podstawie, postanowiłam sprawdzić czy ta historia dobrze się zaadaptuje w tej formie. Oglądałam również ekranizację (oczywiście tę szwedzką wersję, o hollywoodzkiej z Danielem Craigiem nie będę się wypowiadać, bo szkoda czasu).

Pierwsza z części trylogii "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" jest obszerną książką, pełną akcji, zagadek i wyrazistych bohaterów. Obawiałam się, że autorzy komiksu nie poradzą sobie z przedstawieniem tej historii w skondensowany sposób, tak, żeby treść pasowała do ograniczonego miejsca na kartach komiksu. Jednak moje obawy się nie sprawdziły, autorzy dobrze rozwiązali ten problem, zastosowali kilka skrótów, które pozwoliły na szybsze i łatwiejsze wytłumaczenie niektórych kwestii. Sam komiks obfitował w akcję,...

Lidia | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

O tej książce powiedziano już wszystko Ja też dorzucę swoje 5 groszy. Wspaniały kryminał, który ma w sobie to coś.

figlarna24 | 2013-03-01
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 26 lutego 2013

Stieg Larsson jest autorem kultowej już trylogii kryminałów. Odnoszę wrażenie, że to jego fenomen sprawił, że cały świat dostrzegł wielki potencjał skandynawskich kryminałów. Niestety pisarz zmarł przedwcześnie w wieku 50 lat, ale jego sława trwa nawet po jego odejściu. I dobrze.

Ja osobiście jeszcze nie miałam okazji czytać wyżej wspomnianej trylogii, ale jest ona na mojej tegorocznej liście priorytetów. Za to moją przygodę z autorem, a raczej "inscenizacji" jego kryminału "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet. Księga I" zapoznałam się w ostatnich dniach.

Książka jest przedstawiona w zupełnie innej formie niż tradycyjna proza. Jaka to forma? Mianowicie jest to komiks. Co? Mógłby nie jeden zapytać. Jak tak można? Otóż można i muszę przyznać, że komiks robi piorunujące wrażenie. Autorką scenariusza jest Denise Mina.

Denise jest Szkotką i "odwaliła" kawał dobrej roboty, gdyż streścić tak obszerne dzieło Larssona i przedstawiać całą historię na 156 stronach, to nie lada wyzwanie....

PolishPopkulturę | 2015-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2015

Książki nie czytałem (grzech, wiem), ale komiks zaskakująco przyjemny, dobre czytadło do pochłonięcia na raz, które - o dziwo - nie wyparowuje z głowy zaraz po przeczytaniu, a i do jakiejś tam refleksji skłania. Polecam. Ocena dla obu tomów.

Piotr Pluciński | 2013-09-07
Przeczytana: 07 września 2013

Zbyt skondensowane w stosunku do oryginału (a nawet w stosunku do obu adaptacji filmowych) i jako takie zupełnie zbędne, ale momentami ma swój klimat.

Szymon | 2017-07-23
Przeczytana: 20 lipca 2017