Mr. Bliss

Długo oczekiwane wydarzenie wydawnicze! Pierwsze polskie wydanie opowiadania J.R.R. Tolkiena z kolorowymi ilustracjami samego autora! Profesor J.R.R. Tolkien wymyślił i zilustrował tę zabawną i pełną niesamowitych wydarzeń opowiastkę dla własnych dzieci. W niniejszym wydaniu historia jest przedstawiona dokładnie tak jak, ją stworzył – zapisana ręcznie, z mnóstwem szczegółowych i niezwykle...

Profesor J.R.R. Tolkien wymyślił i zilustrował tę zabawną i pełną niesamowitych wydarzeń opowiastkę dla własnych dzieci. W niniejszym wydaniu historia jest przedstawiona dokładnie tak jak, ją stworzył – zapisana ręcznie, z mnóstwem szczegółowych i niezwykle zabawnych, kolorowych obrazków. Książka zawiera facsimile każdej strony oryginalnego rękopisu J.R.R. Tolkiena.

Znany z zamiłowania do wysokich kapeluszy pan Błysk postanowił kupić sobie samochód. I pozornie zrobił niezły interes, wymieniając na auto swój rower. Jego pierwsza podróż w odwiedziny do przyjaciół okazała się początkiem serii niefortunnych zdarzeń. Można by za nie obwiniać styl jazdy pana Błyska, ale nawet on nie mógł przewidzieć, że zostanie porwany przez… trzy niedźwiedzie.

źródło opisu: proszynski.pl

źródło okładki: proszynski.pl

naczynie_gliniane | 2010-02-10

W naszym domu (w pokoju dziecięcym) są dwie półki na książki. Pierwsza jest ogólnie dostępna. Dzieci podchodzą do niej, gdy mają ochotę, i wybierają sobie te lektury, które w danym momencie najbardziej do nich przemawiają. Druga półka znajduje się wyżej, tak by utrudnić dostęp (choć i z tym ostatnio bywa różnie, bo – jak wiadomo – potrzeba matką wynalazku). Właśnie tam znajdują się pozycje, które mają przetrwać czas paluszkowego kataklizmu i wyjść z niego bez szwanku. To po prostu książki wartościowe. I bynajmniej nie myślę tu o cenie, jaką przyszło nam zapłacić. Nie! Tu liczy się autor czy zawartość między okładkami. Pan Błysk Tolkiena leży sobie właśnie na tej trudno dostępnej półeczce.

Ta króciutka – jak na autora Władcy Pierścieni – opowieść została stworzona dla synów Tolkiena, Johna, Michaela i Christophera. Wydano ją dopiero po śmierci autora, w 1982 roku. Co niezwykłe dla tego wydania, to faksymile każdej strony rękopisu. Trzeba też podkreślić, Tolkien jest tu i autorem, i...

Evik | 2014-05-11
Przeczytana: 11 maja 2014

Jakie to fajne :D
Jest to książka dwujęzyczna. Jedna strona jest napisana w języku polskim, druga jest kopią rękopisu samego Tolkiena!
Zawiera ilustracje samego Tolkiena. Sam pisarz napisał tę powiastkę dla swoich dzieci.

Pan Błysk to ekscentryczny mężczyzna lubiący cylindry. Pewnego razu postanawia zamienić swój rower (bez pedałów, bo pan Błysk jeździ nim tylko z górki) na samochód.
Udaje się na przejażdżkę i ma szalone przygody. Spotyka pana Dzień, panią Knoć, trzy niedźwiedzie. Pojawiają się z wizytą u państwa Tumańskich (którzy zmagają się z nadwagą).
Oj, była to kosztowna przejażdżka dla pana Błyska.
Dodam jeszcze, że na terenie posiadłości pana Błyska żyje tajemnicze stworzenie - Żyrólik.

Weronika Rudnicka | 2014-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2014

Muszę się do czegoś przyznać. Uwielbiam pięknie wydane książki.
Gdy zobaczyłam "Pana Błyska" w księgarni, wiedziałam, że będę go mieć w swojej kolekcji. Kiedy okazało się, że autorem tego przecudnej urody woluminu jest Tolkien, byłam pewna, że nie pożałuję swojego zakupu.
Opowieść o P.Błysku i jego cudacznej przygodzie zaciekawi i rozśmieszy każdego czytelnika, bez względu na wiek. Autor zadbał o to, by nasza wyobraźnia pracowała na najwyższych obrotach. Jednocześnie, umieszczając na kolejnych stronach piękne, dopracowane rysunki, pozwala nam cieszyć oko wytworami swojej fantazji. Obecność rękopisów samego Tolkiena w książce sprawia, że, dla mnie, jej wartość wzrasta wielokrotnie.
Idealna by przeczytać wspólnie z dziećmi, ale perfekcyjnie nadaje się także do samodzielnego zgłębiania. W każdym wieku.

Cata | 2011-03-14
Przeczytana: 2009 rok

Ta książka jest wspaniała! - po prostu!
Polecam tą bajkę gorąco dla wszystkich i tych małych i tych dużych;)

Paweł | 2010-05-30
Na półkach: 2005 - Teraz, Przeczytane
Przeczytana: 03 lipca 2010

Urocza historia pisana z ulanska fantazja i z dzieciecia wyobraznia, nieprzewidywalna, absurdalna, surrealistyczna. Okraszona slicznymi obrazkami Tolkiena. Perelka wsrod bajek.

tivrusky | 2013-08-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Zazwyczaj nie ocenia się książek po okładkach, i jest to idea jak najbardziej słuszna i godna pochwały, ale dziś, dla tej jednej książki, wyjątek zrobić trzeba. Bo treść i forma mają tu mniej więcej taką samą wagę.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to autor. Tolkien. Tolkien z zupełnie innej strony, nie tej pełnej magii, krasnoludów, smoków, hobbitów i różnorakiej biżuterii. Mamy do czynienia z zupełnie prostą, prostoduszną, lekką i lekkostrawną… bajką. Tak – i nie mam tu na myśli bajkowego tworu o rozmachu i bogactwie Hobbita – to raczej małe opowiadanko, z kilku względów zupełnie wyjątkowe. Z jakich? O tym dalej.

Po pierwsze treść – od niej zacząć trzeba. Pan Błysk mieszka na wzniesieniu, na głowie nosi wielkie kapelusze, w ogródku trzyma prawdziwego Żyrólika (którego niezbyt rozważnie używa do prognozowania pogody – zwierz jest ślepy i nadchodzącą pogodę przewiduje na chybił-trafił). Poza tym jeździ na rowerze bez pedałów – mieszka na górce więc jedynie z niej zjeżdża – wjazd...

wiedźma | 2016-11-16
Przeczytana: 19 października 2016

Historia opisana przez J.R.R. Tolkiena jest krótka, acz przyjemna, humorystyczna i z morałem. Występuje w niej całkiem spore grono różnorodnych postaci, począwszy od ekscentrycznego pana Błyska po trójkę niedźwiedzi-porywaczy. To prosta opowieść, którą Tolkien opowiadał swoim dzieciom wieczorami, tuż przed pójściem spać, toteż nie należy się po niej spodziewać rozmachu znanego z innych jego dzieł, ale jest... po prostu urocza. Trudno jest mi o "Panu Błysku" napisać coś więcej, musicie uwierzyć mi na słowo :)

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2016/10/jrr-tolkien-pan-bysk.html

Darth Dream | 2012-10-19
Przeczytana: luty 2011

Fajna książka, mocno surrealistyczna. Myślałem, że moja 6-letnia siostra będzie się przy niej nudzić (bo ona się wychowała na Disneyu, a "Pan Błysk" to oczywiście zupełnie inny styl), ale kiedy skończyłem jej czytać, to powiedziała, że jednak się jej podoba ;) Uznałem to za dobry znak. Teraz będę jej czytał "Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa" i tym tropem dojdziemy do "Hobbita" :D

Wiórek | 2010-06-10

Dostałam ją na Święta Bożego Narodzenia i od razu przeczytałam.

Szanita | 2011-02-26
Na półkach: Dzieciństwo, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Historyjka mnie nie zachwyciła,
ale biorę poprawkę na to,
że to była książeczka stworzona "na użytek domowy".

Rysunki urocze.
Wydanie - przepiękne!