Przez Sybir do Polski

Wydawnictwo: WAM
Impresja

Czego uczą wspomnienia zawarte w tej książce? Na pewno tego, że nigdy więcej wojny, że nigdy więcej nienawiści między narodami. Ale uczą także przywiązania do polskiej ziemi, do polskiej mowy, do wiary ojców, do miłości Boga i człowieka. Słyszałem kiedyś na lekcji historii, że Polacy mieszkający na kresach i stykający się z obcymi narodowościami mają głębsze niż w centrum kraju odczucie tych...

Czego uczą wspomnienia zawarte w tej książce?
Na pewno tego, że nigdy więcej wojny, że nigdy więcej nienawiści między narodami. Ale uczą także przywiązania do polskiej ziemi, do polskiej mowy, do wiary ojców, do miłości Boga i człowieka. Słyszałem kiedyś na lekcji historii, że Polacy mieszkający na kresach i stykający się z obcymi narodowościami mają głębsze niż w centrum kraju odczucie tych wartości. Przekonałem się o tym na własnej historii. Pragnąłbym jednak, aby obecne pokolenie Polaków, i nie tylko Polaków, dowiadywało się o tym nie z przykrego własnego doświadczenia, ale z doświadczeń innych, które się już dokonały i stały się mocą faktu nauczycielką życia.
Józef Buczma SJ

Zimą 1940 roku rodzina Buczmów została wywieziona na Sybir, gdzie Polacy katorżniczo pracowali, a ich dzieci wynaradawiano. Czteroletni Józef trafił do sierocińca. Gdy matka postanowiła go odebrać, nie poznał jej. Choć zapomniał mowy ojczystej, zawsze odmawiał modlitwę "Ojcze nasz" tak, jak uczyli go rodzice.

Wstrząsający pamiętnik z okresu deportacji Przez Sybir do Polski Józefa Buczmy SJ (1936-2007) to również piękna historia jego powołania.

źródło opisu: http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,56155,Przez-sybir-do-polski.htm

źródło okładki: http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,56155,Przez-sybir-do-polski.htm

Zofiana | 2013-11-10
Przeczytana: listopad 2013

Mądra książka ukazująca burzliwe losy rodziny zesłanej w głąb ZSRR.
Pokazująca w jak trudnych czasach człowiek jest w stanie przetrwać i jak wielką wartość ma wtedy rodzina, wiara i nadzieja.

Marek | 2012-10-21

piekna realistycza opowiesc o zyciu zeslancow

justi | 2012-10-18
Przeczytana: 2011 rok

Książka, której nie da się zapomnieć.