Mój ojciec generał Anders

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
Ani-Lorak

Z satysfakcją sięgną po tę książkę wszyscy, których fascynuje postać generała Władysława Andersa - legendarnego dowódcy Armii Polskiej w ZSSR i 2. Korpusu Polskiego. Zawiera ona wiele nieznanych szczegółów jego życia, poglądów, decyzji, pośród nich również i tej najbardziej osobistej - o rozstaniu z żoną Ireną. W swych wspomnieniach Anna Anders-Nowakowska przywołuje postać Ojca - sławnego generała, Matki - Ireny z Jordan-Krąkowskich, swego pierwszego męża - rotmistrza Jana Romanowskiego, obrazy młodości zburzonej przez wybuch wojny niosącej dramat rozstań, uwięzienie Ojca, tułaczkę, niepewność o los najbliższych.

Shahrivar | 2014-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2014

Tytuł książki jest dość mylący, gdyż tak naprawdę nie traktuje ona o losach generała Andersa, lecz o życiu jego córki. Określenie np. "Moje wspomnienia", choć dość banalne i oblatane, byłyby bardziej adekwatne.

Poza tym drobnym szczegółem, lektura przypadła mi do gustu.
Mimo momentami ciężkiej tematyki czytało mi się lekko i przyjemnie. 2,5 h i już koniec czytania. Mam jednak poczucie pewnego niedosytu, zwłaszcza, że o przedwojennych i powojennych relacjach Autorki z Ojcem i Matką dałoby się więcej napisać.

Cenię Annę Anders-Nowakowską za poczucie humoru i świetne wyczucie taktu, widoczne zwłaszcza we fragmentach, w których odnosi się do drugiej żony swojego ojca i swojej przyrodniej siostry. Co ważne, Autorka nie ocenia decyzji ojca dotyczącej ponownego małżeństwa, ani nie rozlicza się z przeszłością, jedynie przekazuje swoje subiektywne wspomnienia minionych chwil. Szkoda tylko, że momentami zbyt lakoniczne i powierzchowne.

Szalenie podoba mi się, że Anna Anders podkreśla...

Miśka | 2015-09-25
Przeczytana: 25 września 2015

Książka na kilka godzin.
Opowieść córki o ojcu, ale nie tylko, bo sporo w niej o rodzinie w ogóle, o czasach przedwojennych, okupacji i trochę o powojennych zawieruchach. Ciekawy głos w biografii generała.
A, i skróciłabym tytuł na "Mój ojciec generał"...

DontFreakOut_PL | 2016-10-20

„Mój ojciec generał Anders” to opublikowana nakładem wydawnictwa Rytm opowieść Anny Anders-Nowakowskiej opisująca dzieciństwo, dorosłość i trudne chwile wojennej egzystencji — na łamach 190 stron autorka przedstawia subiektywne spojrzenie na panującą w ówczesnym świecie rzeczywistość.

Pełna recenzja dostępna pod linkiem: http://www.nowastrategia.org.pl/anna-anders-nowakowska-moj-ojciec-general-anders-recenzja/

Wola | 2016-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2016

Warto zapoznać się z historią karty życia rodziny gen. Andersa z pierwszej ręki. Czyta się dobrze. Tematyka książki wiąże czasy przedwojenne, Powstanie Warszawskie min. atak na PASTE, emigrację i lata powojenne.

Paula | 2012-05-25
Przeczytana: 25 maja 2012

Zacznę od tego, że najpierw trzeba się przyzwyczaić do stylu, w jakim są napisane te wspomnienia. Po drugie uważam, że tytuł zupełnie nie pasuje do treści, bo książka wcale nie jest o generale Andersie, ani jako o ojcu, ani jako o dowódcy. Według opisu z okładki mieliśmy się dowiedzieć o nieznanych szczegółach jego życia, o poglądach, decyzjach, a tego po prostu nie ma. Autorka opisuje swoje życie, i to raczej zdawkowo. Owszem, czyta się nieźle, miejscami pani Nowakowska przytacza zabawne anegdoty, ale wszystko jest raczej powierzchowne, bez wnikania w szczegóły. A już korekta to leży i kwiczy, ale na pewno nie z uciechy, że tak dobrze została zrobiona...

Monique | 2014-05-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 maja 2014

Książka prawie nie opowiada o generale Andersie.
Są to dosyć ciekawe wspomnienia osoby nieco wyżej usytuowanej w hierarchii społecznej, co odróżnia ją od innych wspomnień wojennych. Po przeczytaniu książki czułam jednak pewien niedosyt, bo była ona można powiedzieć ogólna, nieszczegółowa.

CORO | 2013-02-11
Przeczytana: 05 sierpnia 2015

Pięknie opisana historia przez córkę gen. Andersa z pierwszego małżeństwa.Jeśli interesuje Cię sylwetka gen.Andersa- przeczytaj. Dużo ciekawostek z historii i życia gen., jego rodziny. Czyta się lekko i przyjemnie.Trzeba przyznać, że autorka książki to piękna kobieta z klasą.

Witold Lisek | 2014-06-27
Matizz_2 | 2016-10-12