Codzienność sierpień-wrzesień 1944

6 (14 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Swal

Wspomnienia z Powstania Warszawskiego przedstawiające codzienność pełną dramatyzmu, krwi i śmierci, nawet wtedy, gdy nie walczyło się z bronią w ręku. Wstrząsająca relacja o życiu i walce młodej dziewczyny służącej jako łączniczka kwatermistrzostwa. Plastyczne opisy wypraw po żywność na przedpole pod ostrzałem artylerii, ewakuacji szpitala czy przedzierania się z meldunkami w pobliżu wroga. Pasjonująca lektura, którą czyta się jednym tchem.

źródło opisu: Trio, 2008

źródło okładki: http://www.empik.com/codziennosc-sierpien-wrzesien...»

Witold Lisek | 2014-06-24
marw | 2015-08-07
Na półkach: Powstanie Warszawskie
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Jak każda relacja z PW44 bezcenna, bez ocen i sądów. Dla mnie osobiście tym bardziej ciekawa ponieważ przenosi na powstańczą Sadybę, Sielce, Dolny Mokotów.

Wilcza | 2014-09-30
Przeczytana: 29 września 2014

Dobrze się czytało. Książka ma formę nieco lakonicznej relacji. Czytając miałam wrażenie, że wysłuchuję pospiesznej, urywanej relacji. Myślę, że pokrywa się to z atmosferą wojenną. Kto by myślał o spisywaniu tego, kiedy każdy musiał myśleć o życiu? A jednocześnie na pewno nie jeden chciałby przekazać kolejnym pokoleniom to, co ich spotkało, z czym musieli się mierzyć.
Nieco inaczej ocenia się takie książki. Nie są one próbą utworzenia fabularnej historii, lecz próbą przekazania dalej historii, która miała miejsce, w której brało się udział i w której wielu ludzi poniosło szkody. Ale nie tracili oni nieziemskiej wręcz determinacji.

Polecam książkę. Zawiera zarówno opis działań osób zaangażowanych w podziemie, jak i działania cywilów - którzy raz pomagali, raz wcale nie ułatwiali. Opisuje też to, co dzieje się w głowie człowieka żyjącego pod okupacją.

Cordel | 2017-01-12
Na półkach: Powstanie Wspomnienia