Doula

978-83-7839-388-7
dziecko, macierzyństwo, etyka, matka
literatura piękna
Ag2S

Historia kobiety, której dramatyczna próba ocalenia dziecka najbliższej przyjaciółki zakończyła się na sali sądowej. Wychowana w rodzinie przedsiębiorców pogrzebowych, Carolyn Connors jako mała dziewczynka była świadkiem dwóch traumatycznych wydarzeń: poronienia matki i tragicznej śmierci młodszego brata. Pod wpływem tragedii postanawia porzucić rodzinne tradycje – celebrować życie, nie...

Wychowana w rodzinie przedsiębiorców pogrzebowych, Carolyn Connors jako mała dziewczynka była świadkiem dwóch traumatycznych wydarzeń: poronienia matki i tragicznej śmierci młodszego brata. Pod wpływem tragedii postanawia porzucić rodzinne tradycje – celebrować życie, nie śmierć – i zostaje doulą. Przez lata służy wiedzą i emocjonalnym wsparciem ciężarnym kobietom. Gdy w czasie porodu najbliższej przyjaciółki dochodzi do nieoczekiwanych komplikacji, Carolyn nie waha się wziąć losu dziecka w swoje ręce. Ta decyzja drogo ją kosztuje: oskarżona przez ojca dziewczynki o błąd w sztuce medycznej, trafia przed sąd. Pod znakiem zapytania staje nie tylko przyszłość zawodowa Carolyn, lecz również jej tożsamość jako douli i przyjaciółki. W wyniku procesu musi zmierzyć się z mrocznymi wydarzeniami z przeszłości, przed którymi uciekała, i poruszyć zakazane w jej rodzinie tematy.

Powieść odsłania fascynujące i bardzo realne zagadnienia etyki medycznej i macierzyństwa. Porównywana do „Kruchej jak lód” Jodi Picoult, to jedna z tych historii, które angażują emocjonalnie i na długo pozostają w pamięci.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Doula-p-31686-1-30-.html

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5634

Pomocnica

Kim jest doula? Dopóki nie sięgnęłam po powieść Boland nie miałam o tym zielonego pojęcia. Okazało się, że jest to profesjonalny zawód, którego wykonywanie wymaga nie tylko licencji, ale i pewnych predyspozycji psychicznych. Zadaniem douli jest bezpieczne przeprowadzenie matki i ojca oraz ich dziecka przez czas porodu. Wsparcie emocjonalne. Bycie dobrym duchem, który ociera pot z czoła, trzyma za rękę, masuje i wlewa nadzieję, że za chwilę na świecie pojawi się nowe życie i wszystko będzie dobrze. Doula jest więc rodzajem emocjonalnej opiekunki w trakcie cudu narodzin. Nie jest to zawód medyczny, a doula nie jest położną. W Stanach Zjednoczonych, gdzie rozgrywa się akcja powieści kobiety chętnie korzystają z pomocy i wsparcia douli. Wiele z mam uważa pomoc douli za bezcenną i nie wyobraża sobie tych chwil bez takiego towarzystwa.

Główna bohaterka książki ma na imię Carolyn. Pełni właśnie rolę douli. Wywodzi się z rodziny, której członkowie prowadzili przedsiębiorstwo pogrzebowie. Od dziecka zatem śmierć jawiła się jej jako coś, co jest nieuniknione i wręcz powszednie w ludzkim życiu. Mając kilka lat Carolyn przeżyła dwa bardzo traumatyczne przeżycia – poronienie matki i śmierć brata. Te dwa zdarzenia sprawiły, że w jej psychice zaszły pewne nieodwracalne zmiany. Carolyn poczuła, że jest odpowiedzialna za matkę, która przeszła załamanie nerwowe i którą musi się opiekować. Zawód douli nasza bohaterka wybrała pewnie i dlatego, że miała dość w swoim życiu obecności śmierci i smutku. Przeszła na drugi biegun i chciała być obecna przy cudzie narodzin, przy wydarzeniu pełnym miłości, radości i nadziei. Cóż tak jest zwykle, ale i porody nie wszystkie bywają szczęśliwe. Carolyn towarzyszy w porodzie najbliższej przyjaciółce Mary Grace. Tym razem dochodzi do tragicznego splotu wydarzeń, a mąż M.G. wytacza douli sądowy proces.

Od samego początku opisana przez byłą adwokatkę historia jest niesamowita. Pełna tajemnic, sekretów i dziwnych zbiegów okoliczności. I pewnie właśnie dlatego tak bardzo nas wciąga. Jej bohaterowie nie zawsze kierowali się rozsądkiem, popełniali błędy, ale miast je naprawiać woleli pozamiatać pod dywan niż spojrzeć prawdzie w oczy. Postać głównej bohaterki jest bardzo subtelnie nakreślona. Nie jest to osoba jednoznacznie dobra lub zła. Ona ma i wady, i zalety, błądzi i czuje się zagubiona. Przeszłość wciąż kładzie się cieniem na jej życiu. Carolyn szuka. Szuka swojej miłości, powołania, miejsca w życiu. Bardzo przeszkadza jej w tym przeszłość. By uwolnić się od niej zmienia otoczenie. Jest bardzo zdeterminowana w tym, co robi. Mimo tego targa nią wiele rozterek, emocji, które nie bardzo pozwalają na ułożenie sobie życia i stabilizację.

Autorka napisała powieść, która niewąpliwie gloryfikuje cud narodzin. Wydaje się być nim zachwycona i wręcz oczarowana. Rodzimy się od stuleci. Codziennie na świat przychodzi wiele nowych istnień. Boland uświadomiła mi jak wyjątkową chwilą jest poród i jak ważne jest wsparcie bliskiej osoby, jak bardzo dodaje siły. Rodząca potrzebuje nie tylko dobrego położnika, ale i serdeczności, ciepła.

Proza tej autorki przypomina książki Picoult. Jest pełna radości i smutku zarazem, nie brak przy jej lekturze emocji i refleksji nad ludzką dolą i tym, co spotyka każdego z nas. Narodziny i śmierć są ze sobą nierozerwalnie związane. Warto docenić ten dar, warto być wdzięcznym za każdy nowy dzień.

„Doula” to powieść o miłości, cierpieniu, cudzie narodzin i mroku śmierci. „Doula” to lektura warta przeczytania, która pewnie wielu z sięgających po nią zszokuje. To książka odważna i naładowana emocjami. Z pewnością zrobi na Was spore wrażenie. Zapraszam do lektury.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Zaczytana | 2016-10-19
Przeczytana: 16 października 2016

Faktycznie główna bohaterka może nieco irytować. Zgadzam się z tą opinią, niemniej jednak to czyni ją prawdziwą, ludzką. Tematyka jest mi bliska więc zabrałm się z ciekawością do lektury. Zdziwiło mnie, że mimo niedużych gabarytów liczy sobie sporo stron. Mimo to, czyta się szybko i z ciekawością. Mnogość wątków nie przeszkadza, bo autorka świetnie sobie radzi z ich połączeniem. Unika zbędnych opisów przyrody i szczędzi niepotrzebnych wywodów ala Werter ;) Polecam :)

Aurelia | 2015-11-05
Przeczytana: styczeń 2015

Książkę przeczytałam niemalże jednym tchem. Czytając ją nie mogłam się od niej oderwać. Książka bardzo interesująca, wzruszająca, budząca we mnie wiele emocji. Ukazuje nie tylko pozytywne strony zawodu douli ale zarówno ciężkie chwile jakie przechodzi kobieta zajmująca się tą profesją jak i kobiety w ciąży. Świetnie ukazuje cud narodzin. Według mnie książka również świetnie pokazuje trudności w przyjaźni i jak jest ciężko gdy w pewnych chwilach jesteśmy bezradni mimo tego, że pragniemy pomóc.

PATRYCYJKA | 2015-10-13
Przeczytana: 06 października 2015

Dawno nie czytałam tak dobrej książki!! Wciągnęła mnie tak bardzo, że przeczytałam ją w jeden weekend. Nie mogłam się oderwać i jak wygłodniała pochłaniałam coraz to większą ilość stron. Mimo, iż cała historia głównej bohaterki- Caro, przedstawiona przez autorkę to jedna wielka literacka fikcja (poparta jedynie doświadczeniem Bridget Boland jako certyfikowanej douli)to nie zmienia faktu,że książka jest bardzo ciekawa i napisana w sposób zabawny i lekki. Carolynn Connors poznajemy jako małą dziewczynkę, która przeżyła dwie ogromne tragedie, poronienie matki oraz śmierć młodszego brata, podczas wakacji spędzanych w letnim domku. Te dwa zdarzenia odcisnęły się piętnem na jej psychice i późniejszym życiu oraz wyborach. Na kartach powieści poznajemy jej dalsze losy już jako dorosłej osoby i dyplomowanej konsultantki porodowej. Kierowana chęcią złapania oddechu, zmiany w swoim życiu oraz pomocy przy porodzie swojej przyjaciółce przeprowadza się do Milwaukee. Jednak nie wszystko układa...

nowinka19 | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

fajna książka.dobrze gdyby u nas w ten sposób można byłoby rodzić dzieci

KaJa | 2015-02-16

bardzo dobrze się czyta, ciekawa historia, pochłonęłam szybko i w całości.

Monika | 2014-10-12
Przeczytana: 18 października 2014

Nie moje klimaty.

Lusia Wierzchucka | 2014-09-02

Ta książka mnie oczarowała. Przypomina mi momentami powieści Jodi Picoult. Całość przeczytałam niezwykle szybko, to naprawdę dobra pozycja. Zbliża się jesień, robi się coraz zimniej, ale „Doula” utrzymuje moje wewnętrzne ciepło. Bridget Boland sprawiła, iż zaczęłam w inny sposób patrzeć na poród, macierzyństwo. Na niezwykłe chwile, które dzieją się w naszym życiu, ale często nie jesteśmy w stanie nazwać ich „magicznymi”. A powinniśmy.

mirabelka01 | 2014-05-29
Przeczytana: 26 maja 2014

To niesamowita opowieść o życiu śmierci, macierzyństwie i kobiecości. Na pewno warta przeczytania i zatrzymania się chwilę nad jej treścią.
mirabelkowabiblioteczka.blogspot.com

Hilde | 2014-05-27
Przeczytana: 27 maja 2014

Tę książkę polecono mi ze względu na moje zainteresowania tematyką okołoporodową. Muszę przyznać, że historia średnia, czyta się ciężko, niektóre momenty strasznie nudzą, inne są bardziej ciekawe. Książkę oceniam na dobrą, ponieważ ukazuje aspekty pracy douli, które pokrywają się z faktami, cały proces szkolenia, bycie niemedycznym wsparciem kobiety, otoczenie jej troską, odpowiada rzeczywistości. Dla tych osób, które nie wiedzą co ta doula, polecam.

steffburton | 2014-03-01
Przeczytana: 01 marca 2014

mimo potężnego spoilera w opisie i poczatku samej książki czytało sie rewelacyjnie, chociaz nad fabuła cały czas wisiał cień zapowiedzianego nieszczescia. dobry kawałek kobiecej literatury

chociaz jesli chodzi o role douli to jesli ktos nie wie o co chodzi z ksiazki moze wyniesc nieco mylny obraz, bo mimo ze bohaterka kilka razy powtarza definicję, to w opisach porodów w których uczestniczy srednio widac faktyczna prace douli, jawi sie bardziej jako zapychacz przestrzeni i widz cudu narodzin. no ale powiesci maja swoje prawa