Okładka książki Obywatel

obywatel, komunizm, sprawiedliwość,
typ
papier
Ellenai
6,66 (35 ocen i 9 opinii)

Opis książki

Oprawcom na usługach systemu komunistycznego mogło się wydawać, że już zawsze pozostaną bezkarni. Uniewinniani przez kolejne sądy w nowej, demokratycznej Polsce, nigdy nie rozliczeni za popełnione zbrodnie, dożyliby zapewne sędziwego wieku. Pojawił się ktoś, kto wziął sprawiedliwość we własne ręce... Obywatel – człowiek-widmo, który wymierza kary za zbrodnie poprzedniego systemu – zaczął już po...

Obywatel – człowiek-widmo, który wymierza kary za zbrodnie poprzedniego systemu – zaczął już polowanie. Na celowniku ma kolejnych funkcjonariuszy tzw. Eskadry, specjalnej grupy operacyjno-dochodzeniowej SB, którzy katowali i zabijali członków opozycji solidarnościowej. Politycy, byli esbecy, ludzie mediów – nikt nie jest bezpieczny.

Zaniepokojony rząd powołuje specjalny oddział, którego zadaniem jest złapanie Obywatela. Także obawiający się o swe życie byli funkcjonariusze SB rozpoczynają polowanie na zabójcę. Jednakże Obywatela, który jest niczym krzyk sumienia bezradnej Polski, nie da się po prostu uciszyć.

Dla jednych jest krwawym mścicielem, dla innych po prostu obywatelem. Kim jest naprawdę?

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/pl/Nowosci/OBYWATEL_-_Wojciech_Piotr_Kwiatek

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/Nowosci/OBYWATEL_-_Wojciech_Piotr_Kwiatek

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
kind_of_alien | 2012-08-15
Przeczytana: kwiecień 2012

Wciągający, bardzo niepoprawny politycznie kryminał.

Jeżeli Twój ojciec/dziadek był UB-ekiem to lepiej tej książki nie czytaj, bo albo on Cię wydziedziczy, albo Ty nie będziesz chcieć spadku po nim.

wiking | 2012-05-28

Książka opisuje czasy współczesne, spuściznę postkomunistycznych służb specjalnych, które penetrują polskie życie publiczne, niczego nie pozostawiając przypadkowi. Zaletą jest świetnie zobrazowany przewmysł medialny, podporzadkowany wpływom polityków i światu biznesu, działających na pograniczu prawa i bezprawia. Historia III RP jawi się nie jako sielankowa, ale raczej brudna i parszywa.

jarr74 | 2012-05-28
Przeczytana: maj 2012

„Niektóre sprawy nie ulegają przedawnieniu”.

Książka ta, po prostu prędzej czy później musiała się „zdarzyć”. Oczywiście, postać samotnego mściciela na własna rękę wymierzającego sprawiedliwość, nie jest niczym nowym zarówno w literaturze, jak i w filmie, zwłaszcza amerykańskim. Na naszym jednak rynku wydawniczym zwłaszcza w takim ujęciu jest pierwszą tego rodzaju powieścią.
Podejmuje i dotyka niezwykle bolesnej dla nas Polaków tematyki rozliczeń z własną przeszłością, nie zamkniętymi rozdziałami jej historii, wciąż straszącymi nas demonami komunistycznych czasów.

Wojciech Kwiatek prezentuje nam niezwykle ciekawy i uderzający realizmem obraz formowania się młodego demokratycznego państwa, prób dekomunizacji, krzepnięcia i tworzenie się nowych struktur i instytucji. Nie jest to obraz, który kogokolwiek napawałby optymizmem. Konflikty wewnętrzne, brak zaufania do aparatu państwowego, chaos kompetencyjny, ścieranie się rozmaitych koterii i partii politycznych, podsłuchy, szantaże, sabo...

moch | 2012-07-15

Doskonała pozycja "ku pokrzepieniu serc". Jako recenzja niech służą dwa cytaty:
"Genialna maskarada Obywatela-Mściciela miała służyć naprawieniu tych
błędów, które w ostatniej dekadzie XX wieku, pozostawione bez refleksji,
bez najmniejszej troski o konsekwencje, bez krzty obywatelskiego, a choćby tylko racjonalnego podejścia, zakaziły życie Trzeciej Rzeczpospolitej, doprowadzając ją do tego, czym była teraz - państwem bez władzy, państwem tajniaków i konfidentów, jakimś Klondike dla hochsztaplerów, cyników, łajdaków."
"- No faken... Warto było dożyć tej chwili..."

emindflow | 2012-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Sporo oczekiwałem po tej książce i nie zawiodłem się. Autor w bardzo interesujący sposób przedstawia zakulisowe rozgrywki w III Rzeczpospolitej. Akcja toczy się wokół poszukiwania tajemniczego mściciela, który wobec bezradności wymiaru sprawiedliwości systematycznie eliminuje zbrodniarzy wywodzących się z komunistycznych służb specjalnych.

IzkaToJa | 2012-12-05
Przeczytana: czerwiec 2012

Bardzo oryginalne, odważne i świeże spojrzenie na polską rzeczywistość... Polecam!

wishjet | 2013-05-03

No niestety, rzecz raczej słaba. Sam temat jednak znaczący: brak jakiegokolwiek rozliczenia z komunizmem uważam za największy błąd - leżący u podstaw niemalże wszystkich problemów współczesnej Polski. Póki co "posiadam" ale może się zmienić w "nieposiadam" ;).

edit: już "nieposiadam".

domik | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Całkiem niezła, łatwo się czyta, choć po pewnym czasie fabuła zrobiła się nieco monotonna. Ciekawy pomysł i dobrze opisany mechanizm czym rządzi się Polska polityka.

Przemek | 2013-04-18
Przeczytana: 18 grudnia 2012

Nudne, sztuczne, mało wyraziste.
Męczarnia.
Typowa lektura ku pokrzepieniu serc dla miłośników Sakiewicza i jego tworów medialnych.

I jeszcze te faken...

bronzo77 | 2014-10-05