Obywatel

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-919-8
obywatel, komunizm, sprawiedliwość,
Ellenai

Oprawcom na usługach systemu komunistycznego mogło się wydawać, że już zawsze pozostaną bezkarni. Uniewinniani przez kolejne sądy w nowej, demokratycznej Polsce, nigdy nie rozliczeni za popełnione zbrodnie, dożyliby zapewne sędziwego wieku. Pojawił się ktoś, kto wziął sprawiedliwość we własne ręce... Obywatel – człowiek-widmo, który wymierza kary za zbrodnie poprzedniego systemu – zaczął...

Obywatel – człowiek-widmo, który wymierza kary za zbrodnie poprzedniego systemu – zaczął już polowanie. Na celowniku ma kolejnych funkcjonariuszy tzw. Eskadry, specjalnej grupy operacyjno-dochodzeniowej SB, którzy katowali i zabijali członków opozycji solidarnościowej. Politycy, byli esbecy, ludzie mediów – nikt nie jest bezpieczny.

Zaniepokojony rząd powołuje specjalny oddział, którego zadaniem jest złapanie Obywatela. Także obawiający się o swe życie byli funkcjonariusze SB rozpoczynają polowanie na zabójcę. Jednakże Obywatela, który jest niczym krzyk sumienia bezradnej Polski, nie da się po prostu uciszyć.

Dla jednych jest krwawym mścicielem, dla innych po prostu obywatelem. Kim jest naprawdę?

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/pl/Nowosci/OBYWATEL_-_Wojciech_Piotr_Kwiatek

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/Nowosci/OBYWATEL_-_Wojciech_Piotr_Kwiatek

• Niebezpieczne kłamstwa
  • Dziewczyna z Bostonu
  • Czarne liście
  • Droga do domu
  • Aż po grób
  • Stalker
  • Wstyd
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Tajemniczy brat
  • Ojciec '44
  • Mężczyźni z różowym trójkątem
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Raz na zawsze

9 (2 ocen i opinii)
Wstyd
Helen FitzGerald

5,23 (22 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

6,8 (5 ocen i opinii)
Mężczyźni z różowym trójkątem
Josef Kohout , Heinz Heger

7,95 (38 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

6,73 (248 ocen i opinii)
Mniej złości, więcej miłości
Natalia Sońska

7,86 (14 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7,55 (22 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
kind_of_alien | 2012-08-15
Przeczytana: kwiecień 2012

Wciągający, bardzo niepoprawny politycznie kryminał.

Jeżeli Twój ojciec/dziadek był UB-ekiem to lepiej tej książki nie czytaj, bo albo on Cię wydziedziczy, albo Ty nie będziesz chcieć spadku po nim.

moch | 2012-07-15

Doskonała pozycja "ku pokrzepieniu serc". Jako recenzja niech służą dwa cytaty:
"Genialna maskarada Obywatela-Mściciela miała służyć naprawieniu tych
błędów, które w ostatniej dekadzie XX wieku, pozostawione bez refleksji,
bez najmniejszej troski o konsekwencje, bez krzty obywatelskiego, a choćby tylko racjonalnego podejścia, zakaziły życie Trzeciej Rzeczpospolitej, doprowadzając ją do tego, czym była teraz - państwem bez władzy, państwem tajniaków i konfidentów, jakimś Klondike dla hochsztaplerów, cyników, łajdaków."
"- No faken... Warto było dożyć tej chwili..."

wiking | 2012-05-28

Książka opisuje czasy współczesne, spuściznę postkomunistycznych służb specjalnych, które penetrują polskie życie publiczne, niczego nie pozostawiając przypadkowi. Zaletą jest świetnie zobrazowany przewmysł medialny, podporzadkowany wpływom polityków i światu biznesu, działających na pograniczu prawa i bezprawia. Historia III RP jawi się nie jako sielankowa, ale raczej brudna i parszywa.

jarr74 | 2012-05-28
Przeczytana: maj 2012

„Niektóre sprawy nie ulegają przedawnieniu”.

Książka ta, po prostu prędzej czy później musiała się „zdarzyć”. Oczywiście, postać samotnego mściciela na własna rękę wymierzającego sprawiedliwość, nie jest niczym nowym zarówno w literaturze, jak i w filmie, zwłaszcza amerykańskim. Na naszym jednak rynku wydawniczym zwłaszcza w takim ujęciu jest pierwszą tego rodzaju powieścią.
Podejmuje i dotyka niezwykle bolesnej dla nas Polaków tematyki rozliczeń z własną przeszłością, nie zamkniętymi rozdziałami jej historii, wciąż straszącymi nas demonami komunistycznych czasów.

Wojciech Kwiatek prezentuje nam niezwykle ciekawy i uderzający realizmem obraz formowania się młodego demokratycznego państwa, prób dekomunizacji, krzepnięcia i tworzenie się nowych struktur i instytucji. Nie jest to obraz, który kogokolwiek napawałby optymizmem. Konflikty wewnętrzne, brak zaufania do aparatu państwowego, chaos kompetencyjny, ścieranie się rozmaitych koterii i partii politycznych, podsłuchy, szantaże,...

Endriux | 2015-05-11
Przeczytana: 11 maja 2015

Niezmiernie ciekawa pozycja. Temat bardzo nośny (skojarzenie ze "Służbami specjalnymi" jak najbardziej na miejscu), ale nie do końca wykorzystany. Największym plusem są postacie. Charaktery czarne, szare mniej lub bardziej. Niemniej przyjemne i jakże potrzebna lektura.

Usti | 2015-03-08

Przydałby nam się taki gieroj, który spuszcza wpie...łomot ubekom. Mieliśmy zbyt dużo romantycznych, niepoprawnych postaci, a tu potrzebny jest Conan Barbarzyńca. Szkoda, że poprzestano na literaturze, choć... może to dopiero początek czystek systemu?
Oby.

emindflow | 2012-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Sporo oczekiwałem po tej książce i nie zawiodłem się. Autor w bardzo interesujący sposób przedstawia zakulisowe rozgrywki w III Rzeczpospolitej. Akcja toczy się wokół poszukiwania tajemniczego mściciela, który wobec bezradności wymiaru sprawiedliwości systematycznie eliminuje zbrodniarzy wywodzących się z komunistycznych służb specjalnych.

książek: 2066
Camillos | 2014-12-12
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Sam w sobie pomysł bardzo dobry... Chociaż lekko rozczarowała mnie sama końcówka. Ale to w takim sensie, że zakończenie rozegrało się na dosłownie 5 stronach!
Poza tym książka warta uwagi.

IzkaToJa | 2012-12-05
Przeczytana: czerwiec 2012

Bardzo oryginalne, odważne i świeże spojrzenie na polską rzeczywistość... Polecam!

wishjet | 2013-05-03

No niestety, rzecz raczej słaba. Sam temat jednak znaczący: brak jakiegokolwiek rozliczenia z komunizmem uważam za największy błąd - leżący u podstaw niemalże wszystkich problemów współczesnej Polski. Póki co "posiadam" ale może się zmienić w "nieposiadam" ;).

edit: już "nieposiadam".