Honor żołnierza 1939

Wydawnictwo: Wołoszański
historyczna

"Honor Żołnierza" - najnowsza książka Bogusława Wołoszańskiego - zawiera sześć rozdziałów przedstawiających okoliczności największej tragedii Polski, jaka wydarzyła się w historii naszego kraju. Winę ponoszą politycy,którzy po zakończeniu I wojny światowej nie umieli stworzyć warunków trwałego pokoju. Byli zbyt niekompetentni i skostniali w swoich poglądach na europejskie sprawy, jak prezydent USA Woodrow Wilson, lub poddający się uczuciom, jak brytyjski premier David Lloyd George, którego nienawiść do Polaków ("Dać Polakom Śląsk to jak małpie złoty zegarek") przesądziła o biegu historii. Polacy, opuszczeni, postawieni w bardzo niekorzystnej sytuacji, potrafili w 1920 roku odnieść wielkie zwycięstwo nad bolszewikami. Stało się to w czasie, gdy zachodnie mocarstwa wstrzymywały dostawy broni dla polskich wojsk walczących na wschodzie i starały się zmusić marsz.Piłsudskiego do ustąpienia, a rząd do zawarcia z Rosją bolszewicką umowy, w której wyniku Polska zostałaby wchłonięta przez to państwo. W tak niesprzyjających okolicznościach Polska odbudowywała swoją państwowość i pierwsza stanęła do walki z totalitaryzmem - hitleryzmem i stalinizmem,zagrażającymi Europie. Polscy żołnierze walczyli bohatersko i im poświęcona jest a książka przestawiająca drogę do wojny i najważniejsze epizody z września 1939 roku: Westerplatte, bój kawalerii pod Mokrą, bitwę nad Bzurą i epopeję ORP "Orzeł". W bitwach widać waleczność i poświęcenie polskiego żołnierza, ale jest to punkt wyjścia do pokazania politycznego i ekonomicznego tła tej wielkiej tragedii polskiego narodu.

źródło opisu: http://www.woloszanski.com/

Heisenberg | 2016-05-16

Nie jest to na pewno najlepsza książka tego autora, jaką czytałem. Jednakowoż przyznaję, że Wołoszański kolejny raz mnie nie zawiódł!
Sześć niezależnych rozdziałów czyta się błyskawicznie, co zresztą nie dziwi znając jego styl pisania.
Polecam!

artur | 2018-03-07

Dla wielkiego stratega Józefa Piłsudskiego pas państw sfederowanych - Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy - miał oddzielić Polskę od bolszewickiej Rosji, gotowej rozpocząć ofensywę przeciwko Rzeczypospolitej. A żeby tego dokonać, Polska musiała odepchnąć czerwone niebezpieczeństwo. Po zwycięskich operacjach na Litwie i Białorusi, Piłsudski zajął Kijów. Lecz przewaga Bolszewików zmusiła Polaków do odwrotu. USA darzyły sympatią bolszewickie rządy. Francja i Wielka Brytania chciały zmusić Polskę do poddania się ich wizji przebiegu granic w Europie Środkowej. Kraje te, kiedy polskim żołnierzom zaczęło brakować uzbrojenia i amunicji, nie wsparły Polski. Premier Wielkiej Brytanii David Lloyd George, zwolennik Niemiec, wróg Polski, uznał, że Piłsudskiego trzeba odsunąć od dowodzenia wojskiem i pozbawić władzy państwowej. Rosjanie w Mińsku polskiej delegacji postawili warunki, by pobita, rozbrojona Rzeczypospolita całkowicie podporządkowała się Moskwie, zdemobilizowała większość sił...

Korneliusz | 2016-07-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Zawsze ceniłem sobie programy Pana Bogusława Wołoszańskiego z serii "Sensacje XX-wieku". Czytając tę książkę miałem wrażenie, iż oglądam poszczególne odcinki z serii, co moim zdaniem należy zaliczyć jako duży plus. Od strony merytorycznej bardzo spodobało mi się przede wszystkim naświetlenie sytuacji politycznej panującej w Europie po I wojnie światowej oraz przedstawienie zakulisowych działań naszych sojuszników, które stawiały nas na przegranej pozycji. Do tego należy dodać wspaniałe opisy bitew września 1939 roku oraz z kampanii 1940 roku na zachodzie. Książka skutecznie obala też mity, takie jak np. szarże polskiej kawalerii na niemiecki czołgi czy niedofinansowanie polskiej armii (szczegółów nie zdradzam, ale jak się okazało, to pieniądze były, ale niewłaściwe zostały spożytkowane). Polecam!

PETRUS | 2017-10-04
Na półkach: Historyczne, Przeczytane

Witam
Książka jest świetna! Czyta się szybko i przyjemnie.
Autor podzielił ją na dwie części.

Część I
Pan Bogusław w przystępny sposób, czasem fabularyzowany, prowadzi czytelnika przez kulisy wybuchu II wojny światowej od roku 1918 do 1939. Wręcz łopatologicznie mamy wyjaśnione: skąd wziął się Hitler, skąd III Rzesza miała pieniądze na zbrojenia, skąd wziął się Stalin i jak doszedł do władzy, jaki był stosunek ówczesnych mocarstw do całej sprawy i co Polska mogła na to poradzić.

Część II
Autor ukazuje wybrane epizody z Kampanii Wrześniowej 1939 oraz przyczyny dlaczego wyglądało to tak, a nie inaczej.
Bardzo mocne jest zestawienie obrony Westerplatte 1939 i Belgijskiej twierdzy Eben Emael 1940r. - leczy kompleksy każdego Polaka.
Również w tej części mamy momenty fabularyzowane pozwalające wczuć się w wydarzenia.

ŁYŻKA DZIEGCIU W BECZCE MIODU:
Ci którzy oglądali w ostatnich latach Sensacje XX wieku, podczas lektury przeżyją swoiste deja vu, gdyż elementy fabularyzowane (90%) są...

Szymon_Gwiazda | 2017-12-27
Przeczytana: 06 stycznia 2017

Kolejna pozycja Wołoszańskiego. Mnie tam jego pisarstwo nie razi. Facet ma pasję i realizuje ją w sposób ciekawy i przynajmniej dla mnie wciągający. Czyta się szybko, a tym razem również dobór tematów był w części dla mnie nowy.

Książka traktuje, jak wskazuje tytuł, o honorze żołnierskim. Choć nie jestem fanem tej postawy (zbyt wielu ludzi wyciera sobie nią gębę, przez co mocno się sfatygowała), autor przedstawia kilka wydarzeń, które przebiegły tak, a nie inaczej, ponieważ ludzie zachowali się zgodnie z nakazami honoru żołnierskiego, albo dlatego, że je złamali lub zignorowali.

Zaczyna się od konferencji wersalskiej, potem opisywane są działania wywiadu przed wojną, potem porównanie walk na Westerplatte i atak na twierdzę Eben Emael (ileż można o tym czytać!), bitwa pod Mokrą, sylwetka gen. Kutrzeby w czasie kampanii wrześniowej w konfrontacji z niemieckim gen. Blaskowitzem, i reakcje Naczelnego Wodza, a na koniec historia ORP "Orzeł" i jego dowódcy.

Największe...

| 2013-09-20
Przeczytana: 06 września 2013

Muszę przyznać, że jestem fanem Wołoszańskiego, czy to książek czy audycji telewizyjnych, lecz na tej książce się zawiodłem (nie całej ale w większości).

"Sensacje XX Wieku" znam na pamięć, niejednokrotnie oglądałem po kilka razy poszczególne odcinki, dlatego łatwo mi było zauważyć, że niektóre rozdziały były przeniesione wprost z programu, słowo w słowo. Nie spodobał mi się taki zabieg, który był ewidentnie zrobiony w celu zarobienia pieniędzy na książce sygnowanej nazwiskiem Pana Wołoszańskiego.

Pomijając powyższe, osoba czytająca książkę w celach pogłębienia wiedzy historycznej nie zawiedzie się. Jest dużo ciekawostek, duża ilość zdjęć, książka jest po części fabularyzowana co jest świetnie poprowadzone i "wtopione" w tło historyczne.

michal6pl | 2013-09-13

Bardzo dobra książka. Napisana w typowym dla pana Wołoszańskiego stylu, który mi bardzo przypada do gustu. Jest to naprawdę wciągające połączenie faktów historycznych z domysłami autora oraz jego ocenami ówczesnych zdarzeń. Godna polecenia pozycja.

les3 | 2015-07-04
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jest to moja pierwsza książka tego autora jest dobra ale są to znane fakty i wydarzenia niewiele nowego wnosi jednak nie powiem że nic nowego się nie dowiedziałe ....Warto przeczytać jest napisana bardzo dobrze zrozumiałym językiem polecam ...

tom5210 | 2012-08-17
Przeczytana: sierpień 2012

Bardzo ciekawa pozycja Wołoszańskiego. Szczególnie dla miłośników przedwojnia i kampanii wrześniowej. Autor przedstawia dużo ciekawostek i nie zawsze znanych faktów. Polecam

Desdemona | 2013-04-23
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Rewelacyjna. Można dowiedzieć się z niej wielu rzeczy, których próżno szukać gdzie indziej. O bohaterstwie naszych żołnierzy walczących na Westerplatte w porównaniu z..tchórzostwem? żołnierzy walczących w twierdzy Eben Emael..Niekiedy aż człowiek czuje się dumny, czytając o waleczności naszych..Wołoszański to po prostu znakomita marka z gwarancją jakości. Zresztą, polubiłam go jeszcze bardziej, odkąd mogłam posłuchać jego zajmującego wykładu na Akademii Sztuk Przepięknych na Przystanku Woodstock...Widać, że człowiek z ogromną pasją, który potrafi przelać ją na karty swych książek i zarazić nią innych..I dla dobra historii nie waha się wychylić "paru głębszych" z rosyjskimi archiwistami i historykami..;-)))))