Honor żołnierza 1939

Wydawnictwo: Wołoszański
historyczna

"Honor Żołnierza" - najnowsza książka Bogusława Wołoszańskiego - zawiera sześć rozdziałów przedstawiających okoliczności największej tragedii Polski, jaka wydarzyła się w historii naszego kraju. Winę ponoszą politycy,którzy po zakończeniu I wojny światowej nie umieli stworzyć warunków trwałego pokoju. Byli zbyt niekompetentni i skostniali w swoich poglądach na europejskie sprawy, jak prezydent USA Woodrow Wilson, lub poddający się uczuciom, jak brytyjski premier David Lloyd George, którego nienawiść do Polaków ("Dać Polakom Śląsk to jak małpie złoty zegarek") przesądziła o biegu historii. Polacy, opuszczeni, postawieni w bardzo niekorzystnej sytuacji, potrafili w 1920 roku odnieść wielkie zwycięstwo nad bolszewikami. Stało się to w czasie, gdy zachodnie mocarstwa wstrzymywały dostawy broni dla polskich wojsk walczących na wschodzie i starały się zmusić marsz.Piłsudskiego do ustąpienia, a rząd do zawarcia z Rosją bolszewicką umowy, w której wyniku Polska zostałaby wchłonięta przez to państwo. W tak niesprzyjających okolicznościach Polska odbudowywała swoją państwowość i pierwsza stanęła do walki z totalitaryzmem - hitleryzmem i stalinizmem,zagrażającymi Europie. Polscy żołnierze walczyli bohatersko i im poświęcona jest a książka przestawiająca drogę do wojny i najważniejsze epizody z września 1939 roku: Westerplatte, bój kawalerii pod Mokrą, bitwę nad Bzurą i epopeję ORP "Orzeł". W bitwach widać waleczność i poświęcenie polskiego żołnierza, ale jest to punkt wyjścia do pokazania politycznego i ekonomicznego tła tej wielkiej tragedii polskiego narodu.

źródło opisu: http://www.woloszanski.com/

Marduk | 2016-05-16

Nie jest to na pewno najlepsza książka tego autora, jaką czytałem. Jednakowoż przyznaję, że Wołoszański kolejny raz mnie nie zawiódł!
Sześć niezależnych rozdziałów czyta się błyskawicznie, co zresztą nie dziwi znając jego styl pisania.
Polecam!

Korneliusz | 2016-07-31
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane

Zawsze ceniłem sobie programy Pana Bogusława Wołoszańskiego z serii "Sensacje XX-wieku". Czytając tę książkę miałem wrażenie, iż oglądam poszczególne odcinki z serii, co moim zdaniem należy zaliczyć jako duży plus. Od strony merytorycznej bardzo spodobało mi się przede wszystkim naświetlenie sytuacji politycznej panującej w Europie po I wojnie światowej oraz przedstawienie zakulisowych działań naszych sojuszników, które stawiały nas na przegranej pozycji. Do tego należy dodać wspaniałe opisy bitew września 1939 roku oraz z kampanii 1940 roku na zachodzie. Książka skutecznie obala też mity, takie jak np. szarże polskiej kawalerii na niemiecki czołgi czy niedofinansowanie polskiej armii (szczegółów nie zdradzam, ale jak się okazało, to pieniądze były, ale niewłaściwe zostały spożytkowane). Polecam!

Ramzen | 2013-09-20
Przeczytana: 06 września 2013

Muszę przyznać, że jestem fanem Wołoszańskiego, czy to książek czy audycji telewizyjnych, lecz na tej książce się zawiodłem (nie całej ale w większości).

"Sensacje XX Wieku" znam na pamięć, niejednokrotnie oglądałem po kilka razy poszczególne odcinki, dlatego łatwo mi było zauważyć, że niektóre rozdziały były przeniesione wprost z programu, słowo w słowo. Nie spodobał mi się taki zabieg, który był ewidentnie zrobiony w celu zarobienia pieniędzy na książce sygnowanej nazwiskiem Pana Wołoszańskiego.

Pomijając powyższe, osoba czytająca książkę w celach pogłębienia wiedzy historycznej nie zawiedzie się. Jest dużo ciekawostek, duża ilość zdjęć, książka jest po części fabularyzowana co jest świetnie poprowadzone i "wtopione" w tło historyczne.

michal6pl | 2013-09-13

Bardzo dobra książka. Napisana w typowym dla pana Wołoszańskiego stylu, który mi bardzo przypada do gustu. Jest to naprawdę wciągające połączenie faktów historycznych z domysłami autora oraz jego ocenami ówczesnych zdarzeń. Godna polecenia pozycja.

les3 | 2015-07-04
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jest to moja pierwsza książka tego autora jest dobra ale są to znane fakty i wydarzenia niewiele nowego wnosi jednak nie powiem że nic nowego się nie dowiedziałe ....Warto przeczytać jest napisana bardzo dobrze zrozumiałym językiem polecam ...

tom5210 | 2012-08-17
Przeczytana: sierpień 2012

Bardzo ciekawa pozycja Wołoszańskiego. Szczególnie dla miłośników przedwojnia i kampanii wrześniowej. Autor przedstawia dużo ciekawostek i nie zawsze znanych faktów. Polecam

Desdemona | 2013-04-23
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Rewelacyjna. Można dowiedzieć się z niej wielu rzeczy, których próżno szukać gdzie indziej. O bohaterstwie naszych żołnierzy walczących na Westerplatte w porównaniu z..tchórzostwem? żołnierzy walczących w twierdzy Eben Emael..Niekiedy aż człowiek czuje się dumny, czytając o waleczności naszych..Wołoszański to po prostu znakomita marka z gwarancją jakości. Zresztą, polubiłam go jeszcze bardziej, odkąd mogłam posłuchać jego zajmującego wykładu na Akademii Sztuk Przepięknych na Przystanku Woodstock...Widać, że człowiek z ogromną pasją, który potrafi przelać ją na karty swych książek i zarazić nią innych..I dla dobra historii nie waha się wychylić "paru głębszych" z rosyjskimi archiwistami i historykami..;-)))))

Morten | 2013-10-04

Historia wrzesnia której nie ma w podręcznikach szkolnych, której nie pokazują w filmach dokumentalnych. Prawda o tym że wrzesień przegrali dowódcy na najwyższych szczeblach nie szeregowi żołnierze którzy im zaufali. POLECAM !!!!!

PaniNibelungowa | 2016-01-12
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 29 grudnia 2015

Rzeczowa, konkretna i bardzo ciekawa, jak programy pana Wołoszańskiego. Ba, gdy czyta się pierwsze zdania, w głowie pobrzmiewa charakterystyczny głos pana Bogusława.

LeniwyCzłowiek | 2016-03-30
Przeczytana: 30 marca 2016

Bardzo ciekawie napisana książka. Dużo ciekawych historii przedstawionych w i inny sposób niż do nich przywykłem. Historia odkryta "na nowo".