Karski. Raporty tajnego emisariusza

Wydawnictwo: Rebis
historyczna

Fascynująca, oparta na dokumentach i relacjach świadków opowieść o wojennej działalności Jana Karskiego, kuriera i emisariusza politycznego, który przenosił na zachód informacje o zbrodniach jakich dopuszczał się hitlerowski okupant wobec Żydów i Polaków. Człowieku nieprzeciętnej woli, odwagi i determinacji, który w latach powojennych stał się rzecznikiem historycznej prawdy i szermierzem szeroko pojętych praw człowieka.Stanisław M. Jankowski znany i ceniony pisarz. Autor kilkunastu książek m.in. powieści historycznych Znak Jastrzębca, Szable i rapiery, Królewski kurier oraz książek o AK Steny z ulicy Mogileńskiej, Grot, Steny biją celnie. Autor scenariusza i komisarz głośnej wystawy "Zginęli w Katyniu" przygotowanej na 50lecie zbrodni katyńskiej. Członek Głównej Komisji Badania zbrodni Hitlerowskich w Polsce oraz Niezależnego Komitetu Historycznego Badania zbrodni Katyńskiej.

książek: 2014
Adam | 2014-05-08
Na półkach: 2014, Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 08 maja 2014

Książka napisana i wydana w bardzo przystępny sposób. Czyta się ją jak dobrą powieść sensacyjną. W prawdzie nigdy nie miałem okazji żadnej przeczytać , ale na pewno wywołują one podobne emocje i odczucia jak biografia Jana Karskiego, a właściwie Jana Kozielewskiego, czyli poruszenie, wczucie się w przedstawioną historię, zastrzyk adrenaliny i podziw dla jej bohatera.

Poznajemy w niej wielkiego człowieka jakim był emisariusz. Początkowo obawiałem się, że historia wojenna osoby, która nie brała udziału w żadnych walkach może być z czasem nużąca, książka ma bowiem 560 stron. Nie miałem jednak racji, Karski mimo nieoddania ani jednego strzału, przeżył momenty grozy, gdy niemal otarł się o śmieć.
Książka jest też doskonałym świadectwem życia politycznego tamtych czasów. Pokazuje bezradność polskich elit i sposób ich traktowania przez wielkie mocarstwa.

Polecam fanom historii, ale ludzie głodni wrażeń też znajdą coś dla siebie, przedzierając się razem z Janem Karskim przez górskie...

Kominek | 2014-01-30
Na półkach: Przeczytane, Nad Kominkiem
Przeczytana: 17 kwietnia 2012

http://koominek.blogspot.com - osiemnaście tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka oczarował Cię bez reszty...

Życiorys osoby wybitnej, wyjątkowej, nietuzinkowej, osoby, która zapisała się złotymi zgłoskami w historii Polski. A jednak życiorys jakże mało znany i doceniany. Dzięki staraniom autora czyta się jak powieść sensacyjną, choć o sensację tu trudno, kiedy wszystkiego doświadczył jeden człowiek.

Książka, którą warto i należy poznać, aby mieć świadomość kim był Jan Karski. Gorąco polecam.

Karolina Lipowska | 2014-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Czy książka Stanisława M. Jankowskiego "Karski. Raporty Tajnego Emisariusza" jest książką dobrą czy może rewelacyjną ?
Nie wyrażam opinii w tej kwestii, broń boże nie chcę jej też oceniać. Uważam jednak, że absolutnie każdy powinien poznać historię (śmiało mogę powiedzieć) bohatera, który nie tylko narażał życie, ale także aby uchronić "resztę" przed nazistowską zbiorową odpowiedzialnością był w stanie dokonać próby samobójczej.
Polecam każdemu !

Zielin | 2015-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Powstało już kilka opracowań o emisariuszu "Witoldzie". Akurat ta pozycja, kładzie nacisk nie tyle na wątki biograficzne, co zakres i tematykę raportów. Stanowi bardzo dobre źródło informacji, o pracy jaką wykonał Jan Karski.

Derufin | 2011-01-24
Przeczytana: 2010 rok

Dobrze, żywo, z zaangażowaniem napisana książka, doskonale udokumentowana. Pyszna podróż do niedawnych czasów, która pokazuje je w sposób klarowny, nowy i atrakcyjny, bo z perspektywy bardzo ciekawej i ważnej postaci.

rybomar | 2016-04-07
Przeczytana: 14 października 2015