Polskie legendy, czyli jak to mogło być naprawdę

Wydawnictwo: Świat Książki
polskie legendy, Zieliński
historyczna
agnieszkak

Cykl gawęd historycznych, układających się w swoiste „śledztwo” dotyczące naszych pradziejów. Słynni kronikarze - Gall Anonim, Kadłubek i Jan Długosz - w najlepszych intencjach pisali o naszych początkach niestworzone rzeczy. Autor usiłuje oddzielić fakty od zmyśleń i „zapożyczeń” z Biblii lub historii innych narodów. Czy Wanda faktycznie nie chciała Niemca, a Popiela mogły zjeść mysz? Czy Polacy to Sarmaci, pochodzący od syna biblijnego Noego? Kim mógł być legendarny Piast?

źródło opisu: empik.com

źródło okładki: empik.com

Konrad | 2017-11-08

Krótko i rzeczowo: autor bierze na warsztat legendy i mity, jakimi średniowieczni dziejopisowie zalepiali dziury w polskiej najstarszej historii i po kolei się z nimi rozprawia. Czyni to nieco chaotycznym stylem, co utrudnia śledzenie wywodu. Posługuje sie niekiedy argumentami tylko nieco bardziej uzasadnionymi, niż postponowane (słusznie) legendy. Polecam rozdział "Wiking czy Piastowicz" poświęcony Mieszkowi I w kontekście początku polskiej państwowości, który jaśnością i rzeczowością wywodu wznosi się nad pozostałe niczym Tybet ze swym himalajskim obramowaniem ponad resztę Azji.

Vemona | 2017-09-15
Na półkach: Historia, Mam, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2015

Szalenie sympatyczna lektura, autor rozprawia się z naszymi legendami, ukazując jak bardzo niewiele (często kompletnie nic) mają wspólnego z rzeczywistością i historią. Szczególnie podobały mi się rozdziały o nieistnieniu Piasta oraz o prawdopodobnym pochodzeniu Mieszka I, który prawie na pewno nie był Słowianinem.

Karolina | 2016-10-25

Pierwsza książka którą odstawiam przed dobrnięciem do końca. Przebrnięcie przez jedną stronę zajmuje całe wieki. Być może to tylko moje odczucie, może dla miłośników tematu okaże się strzałem w dziesiątkę. Dla mnie zdecydowane NIE.

Endriux | 2016-02-23

Niezwykle ciekawa analiza polskich legend o początkach naszej państwowości. Autor bazując na solidnych materiałach źródłowych oraz własnej ogromnej wiedzy wyprowadza arcyciekawe tezy dające czytelnikom wiele do myślenia.

Łukasz Szydłowski | 2018-01-20
Przeczytana: 09 lutego 2018