Gorsze światy. Migawki z Europy Środkowo-Wschodniej

Okładka książki Gorsze światy. Migawki z Europy Środkowo-Wschodniej
Wojciech Śmieja Wydawnictwo: Carta Blanca Seria: Bieguny literatura podróżnicza
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Seria:
Bieguny
Wydawnictwo:
Carta Blanca
Data wydania:
2012-10-17
Data 1. wyd. pol.:
2012-10-17
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377052143
Tagi:
Europa Środkowa Europa Wschodnia podróż
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 2 (62) / 2023 Edyta Bystroń, Krystyna Dąbrowska, Mirosław Filiciak, Karol Jachymek, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Patryk Pufelski, Redakcja magazynu Pismo, Mateusz Roesler, Wojciech Śmieja, Filip Springer, Taras Szewczenko, Agnieszka Szpila, Emily Witt, Bohdan Zadura, Małgorzata Żebrowska
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Edyta Bystroń, Krys...
Okładka książki Narracja – Dyskurs – Historia Adam Dziadek, Wacław Forajter, Magdalena Piekara, Wojciech Śmieja
Ocena 0,0
Narracja – Dys... Adam Dziadek, Wacła...
Okładka książki Biopolityka męskości Tomasz Kaliściak, Piotr Mosak, Wojciech Śmieja
Ocena 0,0
Biopolityka mę... Tomasz Kaliściak, P...
Okładka książki Pamiętnik Literacki nr 2 / 2019 Barbara Bobrowska, Aleksandra Chomiuk, Anna Jeziorkowska-Polakowska, Aneta Mazur, Agnieszka Mrozik, Redakcja Pamiętników Literackich, Dorota Samborska-Kukuć, Karol Samsel, Wojciech Śmieja, Danuta Zawadzka
Ocena 0,0
Pamiętnik Lite... Barbara Bobrowska, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
120 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
78
78

Na półkach:

Na Plus:

Każda właściwie historia jako osobna całość jest niezwykle ciekawa, bo abstrahując już od tej sumy wszystkich nieszczęść, są tam przedstawieni niezaprzeczalnie interesujący ludzie i interesujące miejsca. Autor wnikliwie zbadał przyczyny zastanych realiów i osadził je w historyczno-etnograficznych kontekstach. To jest niezwykle istotne dla zrozumienia wyjątkowo napiętych stosunków w regionie! Już same konflikty na Bałkanach czy wschodnich rubieżach Europy naznaczają te miejsca jakąś rysą, tworzą pęknięcia. Pomiędzy tym wszystkim znajdują się narody czy społeczności, nie zupełnie mające wpływu na wydarzenia, a zdecydowanie będące „beneficjentami” owych. Te historie są najciekawsze, ponieważ mimo iż jesteśmy świadomi europejskiej kultury często nie zdajemy sobie sprawy z jej bogactwa i z tego jak wiele stracimy gdy nie będziemy pielęgnować i dbać o tych najbardziej zagrożonych „wyginięciem”. W ten sposób Świat, rzeczywiście może stać się „gorszy”.

Śmieja oprócz demonstrowania rewelacyjnej znajomości tematu, posiada naturalny talent do opowiadania w taki sposób, że mimo iż opisuje „Gorsze Światy”, to niejeden z nas miałby ochotę zaglądnąć do znajdującej się po za cywilizacja Myscowej czy przejechać się górską kolejką w rumuńskim Maramures.

Na minus:

Jest chyba jakimś konikiem autora rozsmakowywanie się w opisach ruin, brudu i tandety. Dużo tu nostalgii, desperacji, zrezygnowania. W tym wszystkim autor momentami niebezpiecznie balansuje na krawędzi przestylizowania, egzaltacji. Z drugiej strony bywa, że chciałby być dobitny i surowy niczym Stasiuk. Często w parabolicznych metonimiach wrzucanych po pauzie niczym appendix, stara się wykonać misterną woltę względem treść rozdziału. Literacko wygląda to jak wieka kropka nad „i” od której nie mogą się powstrzymać np. autoukontentowani reporterzy.

Więcej o treści na:

http://librumlegens.wordpress.com/2014/11/03/wojciech-smieja-gorsze-swiaty/

Na Plus:

Każda właściwie historia jako osobna całość jest niezwykle ciekawa, bo abstrahując już od tej sumy wszystkich nieszczęść, są tam przedstawieni niezaprzeczalnie interesujący ludzie i interesujące miejsca. Autor wnikliwie zbadał przyczyny zastanych realiów i osadził je w historyczno-etnograficznych kontekstach. To jest niezwykle istotne dla zrozumienia wyjątkowo...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    265
  • Przeczytane
    154
  • Posiadam
    54
  • Reportaż
    13
  • Chcę w prezencie
    8
  • Teraz czytam
    8
  • Podróżnicze
    6
  • 2013
    6
  • Literatura faktu
    5
  • Reportaże
    3

Cytaty

Więcej
Wojciech Śmieja Gorsze światy. Migawki z Europy Środkowo-Wschodniej Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także