Czwarta rasa

Wydawnictwo: Novae Res
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Kamila

„Czwarta rasa” to zbiór trzech opowieści SF powiązanych ze sobą wspólną wizją odległej przyszłości i rozgrywających się w kontinuum Organizacji Planet Zjednoczonych. W każdej z opowieści przedstawiciele OPZ przybywają na planety zamieszkałe przez inne cywilizacje i wikłają się w różne problemy społeczno-kulturowe. Poruszane są też wątki ekologiczne oraz miejscami pojawia się punkt widzenia...

W każdej z opowieści przedstawiciele OPZ przybywają na planety zamieszkałe przez inne cywilizacje i wikłają się w różne problemy społeczno-kulturowe. Poruszane są też wątki ekologiczne oraz miejscami pojawia się punkt widzenia przedstawicieli obcych cywilizacji obserwujących ludzi.

Jak będą wyglądać spotkania i relacje ludzkiej rasy z innymi kulturami? Co jeśli obce rasy inteligentne są tuż obok, ale człowiek ich nie rozpoznaje? Czy osiągając wyższy stopień rozwoju technicznego człowiek na pewno porzucił chciwość i negatywne zachowania? Czym grozi wejście w konflikt między dwoma rasami, którego nawet one same nie rozumieją? Co się stanie, gdy ludzie z cywilizacji kosmicznej spotkają taką, która porzuciła wyrafinowaną technologię?

Pełna emocji, trzymająca w napięciu i nie pozbawiona refleksji lektura o zderzeniu cywilizacji.

źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res, 2012

źródło okładki: www.zaczytani.pl

Już wcześniej czytałam zawarte w "Czwartej rasie" opowieści i myślę, że dość dobrze poznałam filozofię, jaka przyświeca autorowi. I tak, jak w przypadku innych jego książek również w tym wypadku spotykamy się z rozważaniami na temat technologicznych zdobyczy ludzkości, które niewłaściwie stosowane mogą zagrażać już nie tylko nam, ale wszelkim napotkanym w kosmosie formom życia. Wyraźnie odczuwa się poszanowanie autora względem natury, nawet najdrobniejszych jej form i zachowania równowagi ekosystemów również tych, które - być może - przyjdzie nam w przyszłości eksplorować.

Trzy krótkie historie powiązane wspólnym ogniwem, Organizacją Planet Zjednoczonych, której celem jest badanie kosmosu by ewentualnie móc dokonać zasiedleń planet z korzystnym dla człowieka ekosystemem przy założeniu, iż nie będą ingerować tam, gdzie mogą znajdować się rdzenne formy inteligentne. Jednak nie zawsze można dokładnie zbadać dany teren przed zakotwiczeniem promu ziemskiego by mieć pewność, iż planeta...