Na ustach grzechu

Okładka książki Na ustach grzechu
Magdalena Samozwaniec Wydawnictwo: Replika literatura piękna
120 str. 2 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2012-10-02
Data 1. wyd. pol.:
1947-01-01
Liczba stron:
120
Czas czytania
2 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376741994
Tagi:
satyra polska
Średnia ocen

                6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
388 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
364
69

Na półkach:

Pewnego dnia, jakieś 90 lat temu, Magdalena Samozwaniec za namową swej znamienitej rodziny, głównie ojca (Wojciecha Kossaka) i siostry (Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej), postanowiła napisać parodię "Trędowatej". O ile grafomańskie wypociny Heleny Mniszkówny nie nadają się już dziś do czytania, to dzieło pani Magdaleny - wręcz przeciwnie.

Oto zubożały hrabia Zenon Kotwicz i takaż szlachcianka Stefania Dorycka pałają do siebie tak żarliwym, co i odwzajemnionym afektem. Matki obojga jednakże, w ramach zabezpieczenia (własnej!) przyszłości finansowej i towarzyskiej, zaplanowały dla swoich dziatek inne mariaże. On został przyjęty przez baronównę Świdrypajło, ona ma zabiegać o oświadczyny niemłodego acz bardzo majętnego hrabiego Dolarego Chłapskiego. Niewdzięczny wszakże Zenon opuszcza kraj ojczysty, uciekając przed ciągnącą się za nim niechlubnie opinią pożeracza serc niewieścich, unosząc za sobą wielce charakterną i z lekka demoniczną Irę, ostatnią hrabinę Wampyr. Steńka zaś, kryształowa jak jej babka z domu Śmierdzielówna, obecnie tajemniczo cierpiąca na nagłe lecz malownicze omdlenia, ulega umizgom hrabiego Chłapskiego i oddaje mu swą alabastrową rączkę.

I tak toczy się ta historia przy akompaniamencie myśliwskich rogów, kontredansów i walców oraz ciętych konwersacji z obowiązkowymi francuskimi ozdobnikami, bo to wszakże 'powieść z życia wyższych sfer towarzyskich'.

Głównym bohaterem nie jest Zenon, ani nawet Steńka, lecz język - absurdalnie kwiecisty, groteskowo przerysowany i komicznie niedorzeczny. W tej książce nie zrywa się po prostu jabłek, tylko "sprowadza je rychło ze snów podniebnych do rzeczywistości". Tu nie cwałuje koń, tu "płacze na gościńcu tętent bułana". Nie patrzy się na kogoś, ale "wżera szponami źrenic", nie całuje lecz "śmiga przez twarz kochającymi wargi". A nad wszystkim unosi się "miły zapach pieczonej polewki i śmietanki towarzyskiej".

Szczerze polecam tę lekturę jako wytchnienie po ciężkim dniu, a nawet w jego trakcie, gdyż książeczka owa, niewielkie rozmiary posiadając, we wszelakich okolicznościach czytana być może.

Pewnego dnia, jakieś 90 lat temu, Magdalena Samozwaniec za namową swej znamienitej rodziny, głównie ojca (Wojciecha Kossaka) i siostry (Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej), postanowiła napisać parodię "Trędowatej". O ile grafomańskie wypociny Heleny Mniszkówny nie nadają się już dziś do czytania, to dzieło pani Magdaleny - wręcz przeciwnie.

Oto zubożały hrabia Zenon...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    555
  • Chcę przeczytać
    236
  • Posiadam
    111
  • Ulubione
    13
  • Literatura polska
    10
  • Chcę w prezencie
    6
  • 2013
    6
  • 2018
    6
  • 2014
    5
  • Teraz czytam
    4

Cytaty

Więcej
Magdalena Samozwaniec Na ustach grzechu Zobacz więcej
Magdalena Samozwaniec Na ustach grzechu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także