Już nie żyjesz!

Cykl: Roy Grace (tom 6)
Wydawnictwo: Buchmann
Dead Like You
Ag2S

Brighton, rok 1997. Młody policjant Roy Grace, zafascynowany swoją pracą, nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo jego żona Sandy czuje się samotna i nieszczęśliwa. Pochłonięty tropieniem sprawcy serii perwersyjnych gwałtów z ostatnich kilku miesięcy, nie zauważa nadciągającej katastrofy osobistej. Dwanaście lat później. Czterdziestoletni nadinspektor Roy Grace powoli podnosi się po stracie...

Dwanaście lat później. Czterdziestoletni nadinspektor Roy Grace powoli podnosi się po stracie Sandy, która zniknęła przed dziewięciu laty w tajemniczych okolicznościach. Kieruje dochodzeniem w sprawie tajemniczego gwałciciela fetyszysty, który atakuje kobiety w markowych szpilkach. Analizując psychologiczny profil przestępcy powraca do nigdy niewyjaśnionej serii gwałtów sprzed lat.

źródło opisu: Wydawnictwo Buchmann, 2012

źródło okładki: http://www.buchmann.com.pl/go/_info/?user_id=88973&lang=pl

Malwina | 2014-01-28
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Książkę początkowo czyta się ciężko, czego zasługą jest narracja prowadzona z perspektywy pięciu bohaterów. Dodatkowo retrospekcje wprowadzają jeszcze większy chaos, aż w pewnym momencie musiałam wziąć kartkę i sobie to wszystko rozpisać. I po raz pierwszy udało mi się wytypować mordercę oraz zakończenie! :)
To było moje drugie spotkanie z nadinspektorem Roy'em Grece (pierwsze to "Zabójczy żart"). Okazuje się, że "Już nie żyjesz!" jest jedną z ostatnich książek Petera Jamesa i stanowi istotne ogniwo pomiędzy dwoma ostatnimi tytułami, rzucająca światło na późniejsze dramatyczne wydarzenia w życiu głównego bohatera (opis z tyłu książki). W opisach wydarzeń, pracy policji, charakterystyce postaci da się wyczuć doświadczenie Jamesa, który wielokrotnie uczestniczył w oględzinach miejsc zbrodni, czy sekcjach zwłok. Świetne portrety psychologiczne bohaterów książki powodują, że czyta się ją z zainteresowaniem i ciekawością.

Krzysiek | 2014-05-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 22 maja 2014

Bardzo dobra książka...
Należy ona przede wszystkim do książek nieco skomplikowanych, rozbitych w czasie i przestrzeni, gdzie cała historia naszpikowana jest wieloma bohaterami. Czasami trudno się w tym połapać. Dlatego trzeba czytać uważnie, wówczas nic się nie przeoczy...

Jak dla mnie znowu czego jednak zabrakło. Historia o psychopacie powinna mieć w sobie mroczny klimat. Mrok był, dla jak dla mnie było go trochę za mało. Cała akcja jest dobrze rozpisana, czyta ją się dobrze, czytelnik nie gubi wątków.

Polecam, bo to niczym dobre kino akcji w telewizji...klimatem przypominał trochę Kolekcjonera kości w ekranizacji filmowej...!!!

Gośka | 2013-10-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 05 października 2013

Roy Grace jest policjantem z powołania. Nie lubi nie dokończonych spraw,które kładą się cieniem na jego życiu. Tak też się dzieje ze sprawą gwałciciela zwanego Buciarzem,który 12 lat wcześniej zgwałcił pięć kobiet a szóstą prawdopodobnie zabił. I choć nie wszyscy byli przekonani, że Rachel jest jego ofiarą, to Roy właśnie Buciarza oskarżał o zniknięcie dziewczyny. Niestety sprawcy nie udało się ująć a Rachel pozostała zaginiona. Dwanaście lat później zaczyna się nowa seria gwałtów. Czy to przypadek,że działa podobnie do Buciarza, czy może gwałciciel powrócił?
Akcja książki toczy się dwutorowo.Poznajemy więc wydarzenia z 1997 roku, gwałty, życie prywatne detektywa i tok śledztwa zakończonego niepowodzeniem,jak również te, które dzieją się w 2009 roku.
Mamy spojrzenie na wydarzenia opisane z punktu widzenia poszczególnych ofiar, ale także z punktu widzenia kilku osób,które stają się w trakcie śledztwa podejrzanymi. Oraz oczywiście ze strony Roya.
Powiem szczerze,że czasami się...

Jagoda30 | 2013-03-30
Przeczytana: 30 marca 2013

Po raz pierwszy miałam przyjemność spotkać się z tym autorem właśnie w tej książce

Od początku wiedziałam,ze jest ta książka będzie mi się podobała. Jest psychopata, jest poszukujący go detektyw,czyli książka taka jak lubię, więc dlaczego daję jej tylko sześć gwiazdek? Cóż książka ma dla mnie jednak zbyt wiele minusów

Czasami czytając miałam wrażenie, ze książkę tą pisały dwie osoby, w jednym momencie akcja przyspiesza tak, ze trudno się oderwać i za moment następują takie dłużyzny, ze ciężko przebrnąć

Kryminał ma ponad 500 stron, tu mi się włączyła lampka i fakt zaleciało w kilku momentach Larssonem, czyli moim największym literackim koszmarem. Autor lubuje się w bezsensownych, do niczego nie potrzebnych opisach. I tak mamy opisany wygląd pokoju, który w zasadzie pojawia się raz i później nic, ale za to wiemy, ze obrazek wisiał tu, a krzesło stało tam, mamy opisane dzieje ofiar, jakieś mocno rozbudowane historie, po czym po ataku psychopaty o ofierze nie ma już ani słowa i...

petronelka | 2014-10-10
Przeczytana: 08 października 2014

Książka jest spora objętościowo, poprawnie napisana raczej pod każdym względem. Ale właśnie: tylko poprawnie. Niestety, nie dostarczyła mi prawie żadnych emocji. Czytając ją miałam podobne odczucia, jak podczas lektury podręcznika do nauki.
Nie nudziłam się, ale też nie znalazłam w tu niczego, co by mnie mogło zachwycić.
Mnóstwo wątków, bohaterów. Ostatnie sto stron ciężko mi było w ogóle doczytać, nie mogłam się doczekać końca.
Czy biorąc pod uwagę, że istnieje dużo o wiele lepszych książek, warto brać do ręki taką, która jest porządnie napisana, ale jednocześnie 'letnia' i niczym szczególnym się nie wyróżniająca? Niech każdy sam zdecyduje. :-)

pawkaz | 2014-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2014

Jest to moja druga przeczytana książka tego autora.
Na początku czytania zastanawiałem się czy nie przerwać ze względu na sporą liczbę bohaterów postronnych, którzy się pojawiali.Tak jak inna osoba napisała na tej stronie-myślałem czy nie wziąć kartki i spisywać sobie tego kto kim jest itp.
Jako, że nie mam zwyczaju porzucać rozpoczętych książek skusiłem się na dalsze czytanie i nie żałuję.
Starałem się zapamiętywać tylko głównych bohaterów.
Od około 200 strony akcja nabrała tempa, z każdą stroną robiło się ciekawie.Przybywało ofiar, przybywało podejrzanych, ale nie było żadnych dowodów, że to oni są sprawcami.
Chyba się skuszę na inną książkę tego autora.To tyle :)

Lily76 | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Znowu zdarzyło mi się zacząć od środka serii, tym razem aż od VI tomu. Książka nieco przydługawa - czytałam ją przez jakieś 5 dni, trudno powiedzieć, czemu, ale w sumie, mimo bardzo przykrej tematyki (gwałty), wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Należy dodać, że autor wspiera organizację zajmującą się pomaganiem kobietom w wychodzeniu z traumy i zachęca do tego swoich czytelników.

Ata77 | 2017-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

Dość dobry kryminał o wartkiej akcji, żałuję tylko, że to tom szósty cyklu, o czym nie wiedziałam wcześniej. Czyta się bardzo szybko, autor sugeruje czytelnikowi trzech podejrzanych, ale w pewnym momencie domyślamy się niestety kim jest ten właściwy. To trochę psuje niespodziankę.

Dżoana | 2016-08-21
Przeczytana: 17 sierpnia 2016

Nie czytam za dużo kryminałów, dlatego chętnie sięgnęłam po tę książkę, aby trochę odpocząć od książek obyczajowych. Spodziewałam się szybkiej, trzymającej w napięciu akcji, jednak przeliczyłam się. Książka jest raczej średnia.

Przede wszystkim muszę powiedzieć, że fabuła ciągnie się jak flaki z olejem. Naprawdę, nic w tej książce się nie dzieje. Aż dziwię się, że dotrwałam do końca i ją przeczytałam. Jako największy minus uważam sposób pisania tejże książki, ponieważ akcja pisana jest z kilku perspektyw - bodajże pięciu lub więcej, a jakby tego było mało, to autor zabiera nas również w przeszłość i miesza nam obecną akcję z tą sprzed lat. Także trzeba być bardzo czujnym i czytać nagłówki rozdziałów, aby się nie pogubić. Ja, chociaż bardzo się starałam zwracać uwagę na ten szczegół, parę razy się pomyliłam, co skutkowało tym, że pogubiłam się w akcji.

Także ja póki co kryminały sobie daruję, a już na pewno książki pana Petera Jamesa.

Fuzja | 2013-05-17

Jak głosi nota na rewersie książki Już nie żyjesz!, jej autor Peter James jest nie tylko znanym i lubianym pisarzem, ale także autorytetem wiedzy kryminologicznej. Od lat bierze udział w pracach policji w Brighton – odwiedza miejsca przestępstw, bierze udział w oględzinach zwłok i innych procesach związanych z prowadzeniem śledztw. Wydawać by się mogło, że tak duże doświadczenie i ogromna wiedza, jaką posiadł Peter James powinny sprawiać, że jego kryminały przepełnia autentyzm oraz po prostu będą dobre. Jednak jak się okazuje praktyka wcale nie czyni mistrza a lektura książki Już nie żyjesz! okazała się doświadczeniem żmudnym, skomplikowanym i nudnym.

W 1997 roku Brighton stało się polem łowieckim dla gwałciciela nazwanego przez policję Buciarzem. Nazwa ta przylgnęła do tajemniczego mężczyzny przez to, że na swoje ofiary wybierał on tylko i wyłącznie kobiety w markowych, seksownych szpilkach, a po dokonaniu zbrodni zabierał ze sobą jeden but i bieliznę pokrzywdzonej.

Mija...