Już nie żyjesz!

Okładka książki Już nie żyjesz!
Peter James Wydawnictwo: Buchmann Cykl: Roy Grace (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2012-09-26
Data 1. wydania:
2010-10-14
Andrzej Leszczyński

Okładka książki Dziewczyna, która chciała się zemścić Börge Hellström, Anders Roslund
Ocena 6,8
Dziewczyna, kt... Börge Hellström, An...
Okładka książki Dziewczyna w tunelu Börge Hellström, Anders Roslund
Ocena 5,9
Dziewczyna w t... Börge Hellström, An...

W porządku, chwilami bardzo wciągająca a chwilami niestety monotonna. Warto przeczytać.

"Buty to wasza broń, drogie panie, prawda? Używacie ich, żeby ranić mężczyzn na wiele różnych sposobów czyż nie tak? Wiesz, o czym mówię? Nie chodzi mi o urazy fizyczne o siniaki i zadrapania na ciele mężczyzny [...] mówię o odgłosach, jakie nimi wydajesz[...] w dodatku wkładasz drogie buty. Oznaczają, że dokądś się wybierasz. I nie bierzesz mnie ze sobą. "

Roy Grace to policjant z powołania. Całe swoje serce wkłada w pomoc obywatelom. W 1997 roku jest jednym ze śledczych zajmujących się serią gwałtów, których dokonał Buciarz. Dlaczego Buciarz? Jego największą fantazją są buty. I właśnie te piękne, markowe szpilki zabiera swoim ofiarom. Nie zostawia śladów. Jest praktycznie nie do wykrycia. Najprawdopodobniej zgwałcił pięć kobiet, a szóstą zabił. Najprawdopodobniej, ponieważ jego ostatnia ofiara Rachel Ryan nigdy nie została odnaleziona. Wielu ze śledczych nie wiązało jej osoby z Buciarzem, jednak Grace był tego pewien. 12 lat później, Roy Grace nadal nie może pogodzić się ze zniknięciem Rachel. Siedząc przy biurku, na dyżurze, zastanawia się czy mógł zrobić coś więcej, aby ją odnaleźć. Nie ma jednak zbyt wiele czasu na rozmyślania, ponieważ otrzymuje telefon, który burzy jego spokojne życie. W mieście zaczyna się kolejna seria gwałtów, łudząco podobna do tych z 1997 roku. Nie wiadomo jednak, czy Buciarz powrócił po 12 latach, czy ktoś dokładnie go naśladuje.

Książkę z początku czytało mi się ciężko ze względu na narrację prowadzoną z perspektywy kilku bohaterów. Retrospekcje pojawiające się w tekście potęgowały moje uczucie zagubienia. Jednak im dłużej czytałam, tym historia stawała się dla mnie bardziej zrozumiała. Co do rozwikłania zagadki, autor wprowadził kilku bohaterów tak bardzo pasujących profilem do Buciarza, że do końca nie wiedziałam kto jest gwałcicielem. Akcja książki mogłaby być bardziej wartka, bo 576 stron to sporo, a momentami nic się nie dzieje. Nie znajdziemy tutaj przelewu krwi i akcji zapierających dech.

Podsumowując jest to całkiem niezły kryminał, choć miejscami nudnawy. Nie polecam go jednak osobom, które bardzo porusza tematyka gwałtów, gdyż perwersje Buciarza są w książce dość szczegółowo opisane.

Wyobraź sobie, że jesteś na zakupach. Jak wiele kobiet kochasz eleganckie buty, szczególnie te wysokie, seksowne szpilki. Czy jesteś wtedy w sklepie sama? Niee. Jak zawsze, przy każdych zakupach, wokół Ciebie znajdują się kobiety, mężczyźni. A teraz pomyśl, że jedna z tych osób to gwałciciel. A któraś z was, pięknych kobiet kupujących szpilki będzie jego kolejną ofiarą....

Być może odczuwam już przesyt serią "Roy Grace" ale 6 część cyklu wg. mnie jest tylko przeciętna. Powieść lekko przegadana. Na dodatek więcej oczekiwałem po retrospekcji dotyczącej Roya i Sandy. Lekkie rozczarowanie ale książka mimo to nie jest zła.

Dużo wątków. Na początku ciężko się połapać. Po za tym świetna, szczegółową narracja. Od pewnego momentu nie można się już oderwać od książki. Zakończenie zaskakujące jak dla mnie. polecam. to już moja 4 książka Petera Jamsa. Na pewno sięgnę po kolejne.

Dość dobry kryminał o wartkiej akcji, żałuję tylko, że to tom szósty cyklu, o czym nie wiedziałam wcześniej. Czyta się bardzo szybko, autor sugeruje czytelnikowi trzech podejrzanych, ale w pewnym momencie domyślamy się niestety kim jest ten właściwy. To trochę psuje niespodziankę.

Solidne ale nie powala .

Solidne ale nie powala .

Znowu zdarzyło mi się zacząć od środka serii, tym razem aż od VI tomu. Książka nieco przydługawa - czytałam ją przez jakieś 5 dni, trudno powiedzieć, czemu, ale w sumie, mimo bardzo przykrej tematyki (gwałty), wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Należy dodać, że autor wspiera organizację zajmującą się pomaganiem kobietom w wychodzeniu z traumy i zachęca do tego swoich czytelników.

Nie czytam za dużo kryminałów, dlatego chętnie sięgnęłam po tę książkę, aby trochę odpocząć od książek obyczajowych. Spodziewałam się szybkiej, trzymającej w napięciu akcji, jednak przeliczyłam się. Książka jest raczej średnia.

Przede wszystkim muszę powiedzieć, że fabuła ciągnie się jak flaki z olejem. Naprawdę, nic w tej książce się nie dzieje. Aż dziwię się, że dotrwałam do końca i ją przeczytałam. Jako największy minus uważam sposób pisania tejże książki, ponieważ akcja pisana jest z kilku perspektyw - bodajże pięciu lub więcej, a jakby tego było mało, to autor zabiera nas również w przeszłość i miesza nam obecną akcję z tą sprzed lat. Także trzeba być bardzo czujnym i czytać nagłówki rozdziałów, aby się nie pogubić. Ja, chociaż bardzo się starałam zwracać uwagę na ten szczegół, parę razy się pomyliłam, co skutkowało tym, że pogubiłam się w akcji.

Także ja póki co kryminały sobie daruję, a już na pewno książki pana Petera Jamesa.

Troszkę się ciągła, ale wciągnęła :)

Troszkę się ciągła, ale wciągnęła :)

na początku odstrasza niezjadliwa narracja, ale po przyzwyczajeniu się do niej, zaczyna wciągać historia. I wciąga bardzo :)