Beton

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Austriacka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Atut
Beton
83-87299-69-3
mateusz_m

Studium samotności badacza pracującego nad rozprawą o Mendelssohnie-Bartholdym.

źródło opisu: http://atut.ig.pl/?308,beton

źródło okładki: http://atut.ig.pl/?308,beton

Lukrecja | 2016-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2016

Bernhard pisze jak mizantrop. Jak ktoś rozczarowany i zły. A jednocześnie wyśmiewa i kpi. Nie sposób się oderwać od lektury, choć strumień narracji bez akapitów może zniechęcać. Warto jednak przez ten gąszcz przebrnąć. Bohater tej niewielkiej książki nie wierzy "ani w hojność, ani w miłość bliźniego. Tak zwany dobry świat jest na wskroś obłudny". Krytykuje kościół katolicki, polityków, bogatych hipokrytów. Wątpi w dobro, przyjaźń, miłość. Nie, nie wątpi - on to wszystko neguje. Chciałoby się poczuć, ze między słowami, niewypowiedziana, leży tęsknota za tymi wartościami, ale ja tego nie czuję. Odbieram tę spowiedź jak litanię zgorzkniałego, zniechęconego człowieka, który - jednocześnie - wytyka światu to, co na nim brzydkie. Czyli - nieomal - wszystko.... "Bieda, bogactwo, kościół, wojsko, partie, instytucje opieki społecznej, wszystko śmieszne". A kiedy czytam, co autor pisał w 1982 roku o Austrii, mam wrażenie, jakby ktoś pisał o Polsce w roku 2016 : "Opuszczam kraj (...) w...

Michał | 2015-06-15
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Mendelssohn-Bartholdy jest tu tylko pretekstem, książka jest o czymś zupełnie innym. W mnogości pojawiających się tematów trudno się czasem połapać o co w gruncie rzeczy Bernhardowi chodzi, w każdym razie rewelacyjny, precyzyjny język i inteligentny, ostry jak brzytwa dowcip dają niewątpliwą satysfakcję z trudnej skądinąd lektury. Bliźniaczo podobna do innych powieści tego autora (przychodzi mi do głowy Korekta oraz Dawni Mistrzowie), stąd też nie zrobiła na mnie aż tak piorunującego wrażenia.

Książka niezwykle trudno dostępna, i mało brakowało bym się zniechęcił dalszym jej poszukiwaniem. Przydałaby się reedycja.

zbirone | 2017-07-14
Michał | 2016-12-13