Pogromcy mitów: Ciało - mity, prawdy i półprawdy

Tłumaczenie: Krzysztof Cierniak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Encyklopedie i atlasy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Pascal
Mythbusters. Rock the Body. Mythbusting Adventures Into the Amazing World of the Human Body
9788376420479
zdrowie, medycyna
nieperfekcyjnie

Najnowsza książka ekipy pogromców jest owocem niestrudzonych badań Adama i Jamiego prowadzonych na żywym organizmie ludzkim. Gdyby okazało się, że twoje zachowanie uległo gwałtownej zmianie w wyniku poznania zaprezentowanych tu faktów, będzie to znak, że dobrze wykonaliśmy swoją robotę! Jak długo Jamie przeżył w grobie i dlaczego tylko tyle? Czy w trakcie rezonansu magnetycznego twój tatuaż...

Jak długo Jamie przeżył w grobie i dlaczego tylko tyle?
Czy w trakcie rezonansu magnetycznego twój tatuaż wybuchnie?
Czy cukierki zawierające dwutlenek węgla mogą rozsadzić żołądek?
Czy da się złapać zębami wystrzeloną kulę?
Jaki nacisk wytrzyma ludzka kość?

Testimoniale:
„Ta publikacja bez wątpienia zawiera wszystko, co trzeba wiedzieć na temat mitycznego świata ludzkiego ciała. Gdybyśmy tego sami nie napisali, nie uwierzylibyśmy, że można mieć takie pomysły”. Autorzy

źródło opisu: Pascal, 2012

źródło okładki: http://ksiegarnia.pascal.pl/ksiazka.php?id=2217_Po...»

Szarlota | 2012-12-05

Pouczająca, ciekawa, a zarazem przepełniona humorem i zabawnymi anegdotkami - taka właśnie jest ta książka. Warta polecenia szczególnie fanom telewizyjnego programu "Pogromcy mitów", ale także wszystkim tym, którzy chcą się dowiedzieć czegoś o funkcjonowaniu swojego organizmu, w bardzo przystępny i przyjemny sposób.

Natalia | 2012-10-04

Kto nigdy nawet nie słyszał o Pogromcach Mitów - ręka w górę! Nikt się nie zgłasza? Nic dziwnego. Ci dwaj sympatyczni panowie dali się poznać światu za sprawą programu emitowanego na Discovery Channel. Obalają w nim mity dotyczące wielu dziedzin nauki, przedstawiają ciekawe doświadczenia. Udowadniają przy tym, że wątpliwości gnębiące niekiedy wielu z nas są jak najbardziej słuszne, a to, co wydaje się niewiarygodne, jest jedynym racjonalnym wytłumaczeniem.

Nie inaczej jest w przypadku książki Nicholasa Searle’a, zatytułowanej „Ciało - mity, prawdy i półprawdy”. Pogromcy wzięli pod lupę ludzki organizm i w dość żartobliwy sposób rozwiali wiele wątpliwości. Jaki nacisk może wytrzymać kość? Co się dzieje z tatuażem podczas rezonansu magnetycznego? Jak zapobiec chorobie lokomocyjnej? Odpowiedzi na te inne pytania znajdziecie właśnie w owej książce..

Biorąc „Pogromców mitów. Ciało” do ręki, właściwie nie wiadomo, czego się spodziewać. Z jednej strony - skoro program tych panów jest po...

Rita889 | 2018-03-10

Szalenie interesująca książka, prawie tak samo mocno jak same odcinki Pogromców w tv. Jednak mnogość wątków i szczegółowość okropnie męczy i powoduje, że pod koniec rozdziału zastanawiałam się o czym właściwie był i jakie było pytanie (mit do obalenia).
Mam wrażenie, że dla fanów serialu orientujących się dość dobrze i szczegółowo w odcinkach, jest to świetne przypomnienie tego, co już się dowiedzieli z tv. Natomiast dla laika, nieznającego Pogromców, bądź oglądającego ich na ekranie sporadycznie, książka jest ciężka pod względem wizualnym (ramki, cytaty, odnośniki) i można się pogubić w treści. Mimo, że jest ona bardzo ciekawa i w pewien sposób kontrowersyjna.

nieperfekcyjnie | 2012-10-11
Przeczytana: 11 października 2012

Miłośnicy programów emitowanych na Discovery Channel z pewnością znają panów z okładki. Z tego względu, iż nie jestem posiadaczką owego kanału telewizyjnego, do tej pory miałam niewielkie pojęcie o "Pogromcach mitów". Owszem, o programie Adama i Jamiego słyszałam co nieco, ale nie na tyle, abym mogła wypowiadać się o nim bądź prowadzić dyskusję na tematy poruszane w "Pogromcach mitów". Na szczęście w moje ręce trafiła najnowsza książka, w której Adam i Jammie zabierają czytelników we wspaniałą podróż w głąb ludzkiego ciała.

Jestem pewna, że nieraz zadawaliście sobie pytania związane z funkcjonowaniem ludzkiego organizmu. Niektóre procesy i reakcje zachodzące w ciele człowieka, wydają się fenomenalne, niezwykłe i trudne do pojęcia dla laików, a czasami nawet i samych naukowców.
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się w jaki sposób bakterie pomagają w oddychaniu albo jaki nacisk wytrzyma ludzka kość? A...

malineczka74 | 2012-10-02
Przeczytana: 02 października 2012

Niezwykle skomplikowana machina

Ciało ludzkie jest jednym z najbardziej skomplikowanych systemów na świecie. Składa się z milionów komórek, układów i narządów, które działają jeśli jesteśmy zdrowi w sposób zgodny i zależny od siebie. Gdy nie daj Boże zachorujemy i coś w naszym organiźmie szwankuje zostaje zaburzona równowaga pracy niezwykle złożonej maszyny do jakiej można śmiało porównać nasze ciało. Organizm ludzki codziennie wykonuje szereg czynności. Nawet, gdy dojdziemy do wniosku, że nic nie robimy to nasze ciało intensywnie pracuje. Serce pompuje życiodajny tlen, nerki usuwają to, co zbędne, komórki rodzą się i umierają, włosy rosną, ślinianki produkują ślinę, która pomaga w spaleniu zjedzonego obiadu i tak mogłabym pisać bez końca. Na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu krąży wiele mitów. W książce wydanej na podstawie serii programów emitowanych przez stację Discovery Channel dwaj śmiałkowie Adam i Jammie starają się dociec co jest prawdą, co tylko częściowo bywa...

vitis | 2013-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Mam mieszane uczucia po tej lekturze. Z jednej strony jest tam garść interesujących faktów, a z drugiej strony spodziewałem się więcej konkretów i bezpośredniego stanowiska odnośnie mitów i półprawd. Takich mitów opisanych dosłownie i z jasną odpowiedzią jest tam niewiele. I tym jestem rozczarowany. Książka musi najwyraźniej współtowarzyszyć serialowi i jest pewnie dobrym uzupełnieniem filmu, tyle że ja go nie oglądam. Język, zapewne charakterystyczny dla głównych bohaterów wydaje się być zabawny, ale nie pasuje do naszej kultury europejskiej. Myślę, natomiast, że gdy podaruję tę książę nastoletniej bratanicy żywo interesującej się otaczającym światem, to będzie miała z tej książki większą uciechę.

jusssi | 2012-10-12
Przeczytana: 12 października 2012

Wiedza ugruntowana doświadczeniem jest bezcenna. Dlatego tak dużym powodzeniem cieszy się program Pogromcy mitów emitowany przez stację Discovery Channel, w którym prowadzący niemal na naszych oczach przeprowadzają doświadczenia, aby obalić mity, potwierdzić prawdy i półprawdy. Nakładem wydawnictwa Pascal ukazała się pozycja z serii Pogromcy mitów, odnosząca się do tajemnic ludzkiego ciała.

A jak wiadomo ciało ludzkie jest najbardziej złożoną machiną w całym wszechświecie, więc jeżeli macie na tyle odwagi, aby wyjść mu naprzeciw to nie ma lepszego sposobu, jak zacząć od nurtujących wszystkich ciekawostek. Autorzy zbadali reakcje organizmu na rozmaite bodźce i tak, jeżeli interesuje was czy można złapać zębami wystrzeloną kulkę, albo dlaczego jedne bąki mają nieprzyjemny zapach, a inne nie? Czy można pomalować ciało złotą farbą, nie umniejszając przypisanym skórze funkcjom? Czy cukierki Pop Rocks, zawierające dwutlenek węgla mogą rozsadzić żołądek? Jak długo człowiek przeżyje w...

Angelika | 2016-09-02
Na półkach: Przeczytane, 2016