Historia wierzeń i idei religijnych, t. 1

Okładka książki Historia wierzeń i idei religijnych, t. 1 Mircea Eliade
Okładka książki Historia wierzeń i idei religijnych, t. 1
Mircea Eliade Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX religia
religia
Histoire des croyances et les idees religieuses
Instytut Wydawniczy PAX
2007-01-01
2007-01-01
978-83-211-1805-5
Stanisław Tokarski
religioznawstwo

świetna pozycja, nie tylko dla studentów religioznawstwa

świetna pozycja, nie tylko dla studentów religioznawstwa

Mircea Eliade to bardzo dobrze znany w kręgach religioznawczych i antropologicznych historyk rumuński. Przez wzgląd na swoje wczesne poglądy polityczne sympatyzujące z ugrupowaniami nazistowskimi oraz samą wartość naukową jego prac.
Historia idei i wierzeń religijnych zaliczana jest do jednych z najważniejszych dzieł w karierze badacza. Składa się z trzech tomów, z czego pierwszy obejmuje okresy od najwcześniejszych wierzeń i rytuałów opisanych przez antropologów do wczesnego judaizmu.

Praca zaledwie zarysowuje pewne zagadnienia związane przede wszystkim z rytuałami opisywanych wierzeń, znajdując w nich pewnie podobieństwa oraz przedstawiając sposób, w jaki niektóre z nich ewoluowały na przestrzeni wieków.

Nie jest to zdecydowanie lektura prosta. Naukowy język oraz natłok podawanych informacji, które przy braku głębszej wiedzy może zmuszać do ciągłego wyszukiwania pojęć w innych źródłach, sprawia, że treść z czasem staje się zagmatwana i mało zrozumiała. Brak dokładnej struktury oraz pobieżne traktowanie poniektórych koncepcji również sprawia, że treść jest tym trudniejsza do zrozumienia.

Ostatecznie pracę Eliadego polecam raczej osobom, którym tematyka ta nie jest obca. W przeciwnym razie niedoświadczony czytelnik szybko zagubi się w sieci pojęć oraz słów, które snuje autor. Osobiście przyznaję, że podobało mi się wiele koncepcji oraz tez wysnuwanych przez autora jednak za każdym razem, kiedy kończyłam dany rozdział, czułam, jakbym zaledwie musnęła wierzchołek góry lodowej, a takie wybiórcze traktowanie tematów sprawia, że ogólny zarys religii jest wybrakowany. Zdecydowanie nie jest to tytuł dla laików, jednak jeśli ma to być jedynie lektura zaspokajająca ciekawość w omawianym zakresie, radzę spróbować. Jeśli nie przebrniecie przez obrzędy neolityczne, raczej nie uda wam się dobrnąć do końca.

Najważniejsze dzieło Eliadego i prawdopodobnie najważniejsze z zakresu religioznawstwa. W trzech tomach Eliade poddaje opisowi początki, ewolucję i – czasami – upadek religii świata. Mamy więc poddane analizie nie tylko cztery największe religie świata współczesnego: buddyzm, chrześcijaństwo, hinduizm i islam, ale także judaizm, zoroastryzm, taoizm, konfucjanizm, dżinizm, religie starożytnej Grecji, Rzymu, Egiptu, Celtów, Mezopotamii, hetyckiej Anatolii, turecko – mongolskiego tengryzmu, religie Bałtów i Słowian, czy Tybetu. Niestety, Eliade zmarł zanim zdążył dokończyć swoje dzieło; w ostatnim tomie miały być opisane m.in. religie Ameryk, Australii, Afryki czy japońskie shinto. No ale trudno, musi wystarczyć to co jest. Historia wierzeń i idei religijnych to dzieło olbrzymich rozmiarów i dosyć drogie, jednak warte poświęconego mu czasu i ceny, gdyż jest to nieoceniona skarbnica wiedzy religioznawczej. Kupować i czytać, albo chociaż tylko czytać – koniecznie!

uważać na drobne pomyłki Eliadego zdarzone w natłoku treści wbitej w materiał; niemniej- klasyk

Nie mogę ocenić tej książki. Już od samego początku jasne jest, że nie jest to pozycja dla laików: wiele specjalistycznych pojęć, które nie są tłumaczone; odwołania do dzieł literatury, które autor zakłada, że znamy; i nie tylko. Dlatego wystawienie niskiej oceny ze względu na mój brak wiedzy i zrozumienia byłoby niesprawiedliwe, a nawet idiotyczne.
Z drugiej strony nie mogę też ocenić książki jako poważnej pozycji naukowej, znów biorąc po uwagę moją nikłą znajomość tematu.
Nie jest to pozycja dla osób zaczynających swoją przygodę z religioznawstwem. Mimo to czas poświęcony na lekturę nie był kompletnie bezowocny, przy odrobinie wysiłku zapoznałam się z wieloma nowymi pojęciami i informacjami oraz utwierdziłam się w przekonaniu, że chciałabym lepiej poznać tę dziedzinę wiedzy.

Z drugiej strony nie...

Słyszałem,że książka jest bardzo dobra.Chciałem ją przejrzeć,zanim podejmę decyzję czy ją np. kupić

Klasyka tak jak "Krótka historia religii"...Summa wiedzy i myśli Eliadego i niesamowitej badawczej lata pracy...

• Religioznawstwo
  • Religia