Historia wierzeń i idei religijnych, t. 1

Tłumaczenie: Stanisław Tokarski
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Histoire des croyances et les idees religieuses
978-83-211-1805-5
religioznawstwo
religia
Snoopy

Trzytomowa Historia wierzeń i idei religijnych to jedno z najwybitniejszych i najchętniej czytanych dzieł z zakresu historii religii i religioznawstwa. Jego autor, rumuńskiego pochodzenia badacz, pisarz, eseista i wykładowca akademicki, Mircea Eliade (1907-1986), należy do grona najwybitniejszych umysłów ubiegłego stulecia w dziedzinie humanistyki. Książka ta jest próbą opisu, analizy i typologii religijnych obrazów świata oraz związanych z nimi wierzeń, sposobów wartościowania i zachowania człowieka w różnych kulturach. Jest w istocie fenomenologicznym poszukiwaniem śladów manifestacji sacrum w niewyczerpanym bogactwie form ekspresji religijnej na przestrzeni dziejów - od paleolitu po epokę nowożytną.

Iselor | 2016-10-30
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Najważniejsze dzieło Eliadego i prawdopodobnie najważniejsze z zakresu religioznawstwa. W trzech tomach Eliade poddaje opisowi początki, ewolucję i – czasami – upadek religii świata. Mamy więc poddane analizie nie tylko cztery największe religie świata współczesnego: buddyzm, chrześcijaństwo, hinduizm i islam, ale także judaizm, zoroastryzm, taoizm, konfucjanizm, dżinizm, religie starożytnej Grecji, Rzymu, Egiptu, Celtów, Mezopotamii, hetyckiej Anatolii, turecko – mongolskiego tengryzmu, religie Bałtów i Słowian, czy Tybetu. Niestety, Eliade zmarł zanim zdążył dokończyć swoje dzieło; w ostatnim tomie miały być opisane m.in. religie Ameryk, Australii, Afryki czy japońskie shinto. No ale trudno, musi wystarczyć to co jest. Historia wierzeń i idei religijnych to dzieło olbrzymich rozmiarów i dosyć drogie, jednak warte poświęconego mu czasu i ceny, gdyż jest to nieoceniona skarbnica wiedzy religioznawczej. Kupować i czytać, albo chociaż tylko czytać – koniecznie!

Klaudia | 2015-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Nie mogę ocenić tej książki. Już od samego początku jasne jest, że nie jest to pozycja dla laików: wiele specjalistycznych pojęć, które nie są tłumaczone; odwołania do dzieł literatury, które autor zakłada, że znamy; i nie tylko. Dlatego wystawienie niskiej oceny ze względu na mój brak wiedzy i zrozumienia byłoby niesprawiedliwe, a nawet idiotyczne.
Z drugiej strony nie mogę też ocenić książki jako poważnej pozycji naukowej, znów biorąc po uwagę moją nikłą znajomość tematu.
Nie jest to pozycja dla osób zaczynających swoją przygodę z religioznawstwem. Mimo to czas poświęcony na lekturę nie był kompletnie bezowocny, przy odrobinie wysiłku zapoznałam się z wieloma nowymi pojęciami i informacjami oraz utwierdziłam się w przekonaniu, że chciałabym lepiej poznać tę dziedzinę wiedzy.

Paweł Chról | 2015-11-02

uważać na drobne pomyłki Eliadego zdarzone w natłoku treści wbitej w materiał; niemniej- klasyk

GabrielL Kamiński | 2011-02-05
Przeczytana: 13 września 1988

Klasyka tak jak "Krótka historia religii"...Summa wiedzy i myśli Eliadego i niesamowitej badawczej lata pracy...

Marian Łukaszek | 2013-11-05

Słyszałem,że książka jest bardzo dobra.Chciałem ją przejrzeć,zanim podejmę decyzję czy ją np. kupić

sinfulman | 2016-10-21
bies | 2016-10-15