Mahabharata. Epos staroindyjski

Tłumaczenie: Antoni Lange
Wydawnictwo: Armoryka
10 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Gdziech

„Mahabharata” to najbardziej obszerny oraz jeden z najstarszych poematów epickich znanych ludzkości. Powstał w starożytnych Indiach i zapisany został w sanskrycie. Pełna „Mahabharata” liczy sto tysięcy ślok (dwu- i czterowierszy). Epos ten opowiada o współzawodnictwie pomiędzy rodami Pandawów i Kaurawów zakończonym osiemnastodniową, wyniszczającą bitwą na polach Kurukszetry, świętego miejsca pielgrzymek w środkowych Indiach.

źródło opisu: http://ksiegarnia-armoryka.pl/Mahabharata_Epos_staroindyjski.html

źródło okładki: http://ksiegarnia-armoryka.pl/Mahabharata_Epos_staroindyjski.html

Fantasy-Bestiarium | 2017-02-16

„Mahabharata. Epos staroindyjski” jest jednym z najstarszych poematów epickich, które kiedykolwiek napisano. Epos ten powstał w starożytnych Indiach i zapisano go w sanskrycie, w całości posiada sto tysięcy ślok, zawierając w nich pradawną mądrość i wiedzę. Teksty wchodzące w skład „Mahabharaty” opisują zacięte wojny pomiędzy rodami Pandawów i Kaurawów. Wojny, w których Bogowie wykorzystywali zaawansowaną technicznie broń, vimany oraz vajry, dzięki którym potrafili dokonywać zniszczeń na ogromną skalę. Osiemnastodniowa, krwawa batalia rozegrana na polach Kurukszetry pokazuje ogrom potęgi rasy Starszych Bogów.

Mahabharata opisuje losy wielu Bogów, między innymi Kryszny, syna królewskiej dynastii Jadu. Epos ten opisuje religię i filozofię wisznuizmu, stając się jednym ze świętych oraz najważniejszych tekstów w Indiach. Epos zaciekawia również dokładnymi opisami zaawansowanych technicznie urządzeń, jak choćby statków latających znanych jako vimany lub vailixi. Według tej świętej...

Bindusara | 2017-05-05
Sensej | 2017-04-28