Mahabharata. Epos staroindyjski

Okładka książki Mahabharata. Epos staroindyjski
Vyasa Wydawnictwo: Armoryka literatura piękna
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Armoryka
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362173181
Tłumacz:
Antoni Lange
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
10,0 10,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
10,0 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
754
753

Na półkach: ,

„Mahabharata. Epos staroindyjski” jest jednym z najstarszych poematów epickich, które kiedykolwiek napisano. Epos ten powstał w starożytnych Indiach i zapisano go w sanskrycie, w całości posiada sto tysięcy ślok, zawierając w nich pradawną mądrość i wiedzę. Teksty wchodzące w skład „Mahabharaty” opisują zacięte wojny pomiędzy rodami Pandawów i Kaurawów. Wojny, w których Bogowie wykorzystywali zaawansowaną technicznie broń, vimany oraz vajry, dzięki którym potrafili dokonywać zniszczeń na ogromną skalę. Osiemnastodniowa, krwawa batalia rozegrana na polach Kurukszetry pokazuje ogrom potęgi rasy Starszych Bogów.

Mahabharata opisuje losy wielu Bogów, między innymi Kryszny, syna królewskiej dynastii Jadu. Epos ten opisuje religię i filozofię wisznuizmu, stając się jednym ze świętych oraz najważniejszych tekstów w Indiach. Epos zaciekawia również dokładnymi opisami zaawansowanych technicznie urządzeń, jak choćby statków latających znanych jako vimany lub vailixi. Według tej świętej księgi, około piętnastu tysięcy lat temu na terenach Indii, istniała wysoko rozwinięta technologicznie cywilizacja, która zwana była jako Imperium Ramy. Członkowie tej cywilizacji mieli ponoć podróżować statkami powietrznymi, które zwano wimanami. Te tajemnicze statki występowały w różnych typach i rozmiarach, można do nich zaliczyć choćby statki typu sundara czy shakuna. Starohinduskie teksty podają, że pomiędzy 10-12 tysięcy lat temu doszło do ogromnej wojny pomiędzy Bogami, Atlantydą a Imperium Ramy, która to wojna pochłonęła wiele tysięcy ofiar i doprowadziła do kataklizmów na ogromną skalę.

Epos „Mahabharata” szczegółowo opisuje wojnę i broń, którą posługiwali się ci tajemniczy Bogowie. Według informacji zawartych w tekście, strzelali oni z broni, która powodowała ogromny rozbłysk światła, doprowadzając do śmierci wielu tysięcy ludzi naraz. W wyniku wojny Imperium Ramy zostało niemal całkowicie zmiecione z powierzchni ziemi, a Atlantyda zatonęła. Mahabharata opisuje również ciekawą broń zwaną wadżrą, która według niektórych badaczy była bronią jądrową. Wadżra w dosłownym tłumaczeniu oznacza „cios pioruna” lub „światło diamentu”. Jest to jeden z najważniejszych przedmiotów w hinduizmie, dżinizmie oraz buddyzmie. W mitologii Indii jest to potężna broń boga Indry, która zabija, nigdy nie chybiając. Indra należał do rasy tak zwanych Starszych Bogów, bytów, które żyły w zamierzchłej epoce przed potopem, zwanej Zep Tepi (Pierwszym Razem). Przedstawiciele tamtej kultury potrafili dokonywać „cudów”, które dla nas są nadal nieosiągalne.

Lektura potrafi zaciekawić i zmusić do myślenia. Całość napisana została archaicznym językiem, jednak pomimo to czyta się przyjemnie. 12 000 lat temu wysoko rozwinięta cywilizacja opanowała technologię akustyczną, atomową oraz antygrawitacyjną, niemalże doprowadzając tym samym do zagłady ludzkości. Vyâsa, starożytny mędrzec indyjski zebrał i spisał z ogromną żarliwością i pieczołowitością informacje, które dla wielu badaczy, są po dziś dzień bezcenne. Potomkowie rasy Starszych Bogów dali początek wielu wspaniałym, późniejszym kulturom i cywilizacjom, które zaczynamy dzisiaj trochę lepiej poznawać.

http://fantasy-bestiarium.blogspot.com/2017/02/mahabharata-epos-staroindyjski-vyasa.html

„Mahabharata. Epos staroindyjski” jest jednym z najstarszych poematów epickich, które kiedykolwiek napisano. Epos ten powstał w starożytnych Indiach i zapisano go w sanskrycie, w całości posiada sto tysięcy ślok, zawierając w nich pradawną mądrość i wiedzę. Teksty wchodzące w skład „Mahabharaty” opisują zacięte wojny pomiędzy rodami Pandawów i Kaurawów. Wojny, w których...

więcej Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mahabharata. Epos staroindyjski


Reklama
zgłoś błąd