Nowa Fantastyka 360 (9/2012)

Okładka książki Nowa Fantastyka 360 (9/2012)
Ewa BuryMike Carey Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
Kategoria:
czasopisma
Seria:
Nowa Fantastyka
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2012-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-09-01
Język:
polski
ISBN:
0867132X
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Secret Life Theo Ellsworth, Jeff VanderMeer
Ocena 0,0
Secret Life Theo Ellsworth, Jef...
Okładka książki The Big Book of Classic Fantasy Ann VanderMeer, Jeff VanderMeer
Ocena 0,0
The Big Book o... Ann VanderMeer, Jef...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Coś na Progu, nr 2 / maj-czerwiec 2012 Clive Barker, Algernon Blackwood, Mort Castle, Bartosz Czartoryski, Jack Ketchum, H.P. Lovecraft, Mateusz Pitulski, Paweł Pollak, Redakcja magazynu Coś na progu, Marcin Rusnak, Łukasz Śmigiel, Clark Ashton Smith, Marcin Wroński
Ocena 7,3
Coś na Progu, ... Clive Barker, Alger...
Okładka książki Nowa Fantastyka 380 (5/2014) Aaron Corwin, Piotr Górski, Sławomir Prochocki, Redakcja miesięcznika Fantastyka, John Scalzi, Jason Vanhee, Jacek Wróbel
Ocena 6,7
Nowa Fantastyk... Aaron Corwin, Piotr...
Okładka książki Lśnienie - magazyn kultury grozy #1 Kazimierz Kyrcz jr, Jakub Małecki, Łukasz Orbitowski, Bartłomiej Paszylk, Redakcja magazynu Coś na progu, Łukasz Śmigiel
Ocena 6,6
Lśnienie - mag... Kazimierz Kyrcz jr,...
Okładka książki Fantasy & Science Fiction. Edycja Polska, #3 (Lato 2010) Jim Aikim, Carolyn Ives Gilman, Michael John Harrison, Redakcja Fantasy & Science Fiction, Lucius Shepard, Bruce Sterling, Lena Szuster, Jeff VanderMeer
Ocena 7,2
Fantasy & Scie... Jim Aikim, Carolyn ...
Okładka książki Fantasy & Science Fiction. Edycja Polska, #1 (Zima 2010) Terry Bisson, Orson Scott Card, Jeffrey Ford, Ursula K. Le Guin, David Moles, Redakcja Fantasy & Science Fiction, Laurel Winter
Ocena 7,1
Fantasy & Scie... Terry Bisson, Orson...
Okładka książki Nowa Fantastyka 346 (7/2011) Michał Cetnarowski, Wiesław Gwiazdowski, Ken Liu, Ian R. MacLeod, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Charles Yu
Ocena 6,1
Nowa Fantastyk... Michał Cetnarowski,...
Okładka książki Coś na Progu, nr 1 / marzec-kwiecień 2012 Bartosz Czartoryski, Stefan Grabiński, Dawid Kain, Edward Lee, H.P. Lovecraft, Mateusz Pitulski, Redakcja magazynu Coś na progu, Łukasz Śmigiel, Marcin Wroński
Ocena 7,1
Coś na Progu, ... Bartosz Czartoryski...

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
16 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
566
438

Na półkach:

Jestem już na bieżąco z pisaniem o "Nowej Fantastyce", jeżeli można tak powiedzieć pod koniec września.Zaległości były dość spore, ale na szczęście udało się je szybko nadrobić. W taki sposób przechodzimy do wrześniowego numeru, jeszcze aktualnego, którego atmosferę przy czytaniu odebrałam jako tętniącą życiem i bardzo radosną. Moje odczucia tłumaczą dwa powody. Pierwszym są trzydzieste urodziny opisywanego przeze mnie miesięcznika, mające miejsce już w październiku. Drugim to, że zakończyły się wakacje, co dla niektórych oznacza ciężką prace, jednak też więcej premier i książek do czytania - jedną z najbardziej oczekiwanych jest "Nowe imperium, Szmaragdowy sztorm" - Michaela J. Sulliwana, której okładka zdobi ten numer "NF".

Na początek Jakub Winiarski swoją wypowiedzią przybliża nam rzeczywistość - zdarzenia z premiery Batmana, na której zginęło i zostało zranionych tak dużo osób, reszta artykułów i felietonów jest raczej w radosnym tonie. Redaktor naczelny uważa, że te wydarzenia to dobry powód do przypomnienia łatwych schematów historii, czyli dobro zawsze dominuje, zło dostaje bęcki, może warto więc do niego powrócić, zamiast prosić twórców o coraz to bardziej wymyślne fabuły i smutne zakończenia?

Jakub Ćwiek w swoim felietonie, nie po raz pierwszy, opowiada nam o swoim cudacznym życiu. Tym razem autor zaskakuje nas informacją, że do niedawna nosił w swoim portfelu zdjęcie Einsteina. Ile osób, które znacie, nosi podobne rzeczy przy sobie? Chyba nikt. I to jest najlepsze w tym człowieku, jest ekscentryczny i potrafi się do tego przyznać. Oczywiście ta wzmianka nawiązuje do czegoś większego. W tym numerze Pan Ćwiek porusza m.in. to jak ludzie reagują na osobników kochających fantastykę oraz na ludzi publicznych, np sławnych naukowców, przedstawicieli różnych wierzeń, którzy pokazują się na konwentach i potrafią dobrze się bawić. Felieton, jak na mój gust, troszkę pomieszany, ale wart poświęcenia tej chwili na przeczytanie go.

"Nadchodzi jubileusz" - wypowiedź Jerzego Rzymowskiego, czyli innymi słowy to, o czym wspominałam wcześniej. Dużo zapowiedzi, i wzmianka o oczekiwanym przez wiele osób październikowym numerze "Nowej Fantastyki".

Karol Dickens, m.in autor Olivera Twista, nawet po śmierci jest pisarzem podziwianym przez wielu. Swój autorytet zawdzięcza głównie napisanym kryminałom. Niestety ostatnia z jego prac nigdy nie została zakończona, co nie oznacza, że ktoś inny nie może podjąć się jej kontynuacji, prawda? W swoim dziele pod tytułem "Drood" - Dan Simmons podejmuje się tego zadania. Czy mu podoła? W artykule Jana Żerońskiego "Tajemnice Karola Dickensa" można przeczytać o pozycji więcej, jak i o śmierci twórcy zakańczanego przez Dana Simmonsa dzieła.

Dom, to miejsce kojarzone z bezpieczeństwem, rodzinną atmosferą i ciepłem ognia z kominka, czy jednak na pewno? Reżyserzy horrorów, aby zaciekawić widzów, musieli pokazać inną koncepcję domu. Tak więc od dawna w ekranizacjach grozy dom trwa jako nawiedzone źródło zła z koszmarów. Od czego się rozpoczęło? I to co najważniejsze: dlaczego akuratnie dom? Na te pytania, oraz wiele innych, odpowiada nam Piotr Pieńkosz w swoim artykule "Domowe piekiełko". Artykuł naprawdę wart przeczytania. Fani filmów grozy powinni być szczególnie zadowoleni, gdyż autor materiału przedstawia wiele tytułów, z których pewnie każdy znajdzie coś czego jeszcze nie oglądał.

Następnie przed naszymi oczami ukazuje się druga część artykułu z poprzedniego numeru "Nowej Fantastyki". "Chaos absolutny" nie był dla mnie wcześniej czymś rewelacyjnym, nie przyciągnął zbytnio mojej uwagi w wyniku czego nie poświęciłam mu wiele czasu w recenzji, tym razem jest tak samo.

"Płaska ziemia z lamusa" również nie znalazła się w szeregu moich zainteresowań, tak samo jak poprzednie materiały z tego zakresu. Jestem jednak pewna, że znajdą się osoby, którym te teksty bardzo się podobają, i które docenią wysiłki je piszących.

Następnie coś dla fanów komiksów, do grona których ja nie należę - no, chyba, że chodzi o "Star Wars", tu trochę bardziej się orientuję, ale i tak pobieżnie, co mam nadzieje niebawem zmienić. Wracając jednak do celu artykułu, którego autor chciał czytelnikom przestawić jak sprawy się mają w świecie powieści rysowanych. "Powrót (do przeszłości) Strażników" opowiada, jak nie trudno się domyśleć, o historii minionych już bohaterów. Piotr Sawicki nawiązuje również w małym stopniu do ich przyszłości, która maluje się w wyblakłych barwach.

"Diuna" - niesamowita ekranizacja, do której określenie epicka, wedle autora artykułu, pasuje najbardziej niż do innych filmów tego gatunku. Jaka była historia jej tworzenia? Jak prezentowała się odsłona w postaci gier komputerowych? I czy coś ją zastępuje spośród współczesnych adaptacji? Na te pytania, ale również wiele innych, odpowiada "Dziedzictwo Diuny".

Wywiad, którego zabrakło w poprzednim, sierpniowym numerze "Nowej Fantastyki". Rozmowa została przeprowadzona przez Joannę Kułakowską z Davidem Weberem, autorem książki "Piękna przyjaźń", o której niedawno było dość głośno. Pozycja w Polsce nie ma zbyt wielu fanów, więc może dzięki rozmowie ktoś się do niej przekona i postanowi ją nabyć.

"Ocalić od zapomnienia? Niech giną!" - felieton Rafała Kosika poruszający zjawisko wymierania niektórych języków na rzecz podobnych, bardziej przyswajalnych, popularnych. "Selekcja grupowa" - felieton Petera Wettsa o prawdziwej Olimpiadzie i czystrzym postrzeganiu jej. Czy zażywanie sterydów, to samo co lepsze wyposażenie? Wypowiedź i przemyślenia pisarza dają dużo powodów do rozważań. Zawsze na końcu, nie rozumiem dlaczego, również felieton Łukasza Orbitowskiego, który z zapamiętywaniem swojego zdania na dany temat, kłopotów nie ma, przynajmniej tak pisze w "Kłopty z pamięcią".

Wybitni recenzenci "Nowej Fantastyki" tym razem zabrali się m. in. za: "Prawo Caine'a" - Matthewa Woodringa Stovera, "Reckless. Kamienne ciało" - Cornelii Funke, "Rakietowe szlaki. Tom 6" - red. Lecha Jęczmyka i Wojtka Sedeńko, "Zdumiewająca sprawa Nakręcanego Człowieka" - Marka Hoddera, "Saga o Rubieżach. Tom 1" - Lilian Bodoc, "Reamde" - Neala Stephensona

I te ostatnie, oczywiście nie mniej interesujące, recenzje filmów gier i komiksów. Ocenione ekranizacje to: "Lockout" oraz, oczywiście, "Mroczny Rycerz powstaje", anime "Zagłada", jak i również serial "Stacja kosmiczna". Z gier tym razem najnowsze rozszerzenie "Runes of Magic" - gry MMORPG, do której osobiście zapraszam. Pozycja nie bez przyczyny nosi miano najlepszej darmowej MMO. Komiksy to: "Resident Evil", "W.E.S.T. Upadek Babilonu".

Zanim przejdę do całkowitego ocenienia tego numeru, wymienię kilka opowiadań, które moim zdaniem są godne uwagi - kiedyś na nie nie znalazłam miejsca i skarżyliście się na to, więc proszę. Najbardziej spodobały mi się: "Do zwartego zaklęcia" - Adama Synowca, "Opowiastki o Siedmiu Dżinach" - Mike, Linda i Louise Careyowie oraz "Sytuacja" - Jeff VanderMeer. Nie ominęłam także pomocnych rad Michaela J. Sullivana o tytule "Jak zacząć", których znaczenia nie muszę wam chyba tłumaczyć.

"Nowa Fantastyka - 360" podobała mi się pół na pół. Jak wspominałam, fanką komiksów nie jestem, a materiał "Płaska Ziemia z lamusa" nie był dla mnie. Gazeta jest skonstruowana tak, aby każdy znalazł coś interesującego dla siebie, więc tam gdzie moje oczy miejsca nie zagrzały, zrobią to pewne źrenice kogoś innego, i na odwrót.

Na koniec, wyjątkowo poza recenzją "Nowej Fantastyki", ale z nią związana kwestia, którą chciałabym poruszyć z powodu wiadomości i komentarzy, które do mnie przychodzą. Otóż, niektóre osoby piszą o skan opowiadań ulubionych autorów, artykułów pochodzących z starszych lub najnowszych numerów "NF". Są też ci czytelnicy, którzy bardzo ubolewają, że w kioskach miast, które zamieszkują, ten miesięcznik nie jest sprzedawany. Chciałam wszystkich powiadomić, że jeżeli nie macie dostępu do tej gazety, a chcielibyście ją czytać, to na stronie miesięcznika możecie dowiedzieć się więcej na temat prenumeraty. Można na niej również przejrzeć połowę aktualnego numeru, co jest rzeczą bardzo przydatną. Jeżeli chodzi o samo zamówienie "Nowej Fantastyki, tak aby przychodziła do was do domu poprzez pocztę, to osobiście korzystam z tej oferty i jestem z niej naprawdę zadowolona, szczególnie, że w taki sposób, przy zamówieniu rocznej oferty, cztery numery miesięcznika otrzymuje się za darmo. Naprawdę super sprawa!

Jestem już na bieżąco z pisaniem o "Nowej Fantastyce", jeżeli można tak powiedzieć pod koniec września.Zaległości były dość spore, ale na szczęście udało się je szybko nadrobić. W taki sposób przechodzimy do wrześniowego numeru, jeszcze aktualnego, którego atmosferę przy czytaniu odebrałam jako tętniącą życiem i bardzo radosną. Moje odczucia tłumaczą dwa powody. Pierwszym...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    30
  • Posiadam
    14
  • Czasopisma
    4
  • Przeczytane 2012
    1
  • Egzemplarze recenzyjne.
    1
  • Wymiana
    1
  • 2012
    1
  • 2013
    1
  • Do recenzji
    1
  • Chcę przeczytać
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 360 (9/2012)


Podobne książki

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Nowa Fantastyka 500 (05/2024) Adrianna Filimonowicz, José Pablo Iriarte, Fonda Lee, Ray Nayler, Valentino Poppi, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Szymon Stoczek, Lavie Tidhar, Istvan Vizvary
Ocena 6,8
Nowa Fantastyk... Adrianna Filimonowi...
Okładka książki Kaczor Donald 03/2024 + Kaczor Donald 01/1994 Tello -Team, Marçal Abella Bresco, Maximino Tortajada Aguilar, Francesco Artibani, Carl Barks, Sergi Cardó, Flor Collins, Miguel Fernandez Martinez, Andrea Ferraris, Janet Gilbert, Sander Gulien, John Kane, Bob Karp, Kari Korhonen, Jan Kruse, John Lustig, Miguel, Hanne Guldberg Mikkelsen, Paul Murry, Hjemmet Oslo, Stefan Petrucha, Redakcja magazynu Kaczor Donald, Francisco Rodriguez Peinado, Rodriques, Maria José Sánchez Núñez, Hugo Sauer, Al Taliaferro, William Van Horn
Ocena 7,4
Kaczor Donald ... Tello -Team, Marçal...
Okładka książki Nowa Fantastyka 499 (04/2024) Wołodymyr Arieniew, Marta Bonaventura, Michał Brzozowski, Daniel Kordowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Eric M. Witchey
Ocena 6,9
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...

Przeczytaj także