Nowa Fantastyka 360 (9/2012)

Okładka książki Nowa Fantastyka 360 (9/2012) Ewa Bury, Mike Carey, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Adam Synowiec, Jeff VanderMeer
Okładka książki Nowa Fantastyka 360 (9/2012)
Ewa BuryMike Carey Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
czasopisma
Nowa Fantastyka
Prószyński i S-ka
2012-09-01
2012-09-01
0867132X

Okładka książki Secret Life Theo Ellsworth, Jeff VanderMeer
Secret Life Theo Ellsworth, Jef...
Okładka książki The Big Book of Classic Fantasy Ann VanderMeer, Jeff VanderMeer
The Big Book o... Ann VanderMeer, Jef...

Okładka książki Lśnienie - magazyn kultury grozy #2 Rafał Chojnacki, Robert Cichowlas, Stefan Darda, Kazimierz Kyrcz jr, Łukasz Orbitowski, Bartłomiej Paszylk, Mateusz Pitulski, Redakcja magazynu Coś na progu, Łukasz Śmigiel
Lśnienie - mag... Rafał Chojnacki, Ro...
Okładka książki Coś na Progu, nr 7 (Jedyny w Polsce magazyn Weird Fiction) Ambrose Bierce, Sylwia Błach, Jakub Ćwiek, Paweł Iwanina, Marcin Przybyłek, Łukasz Śmigiel, Rafał Szłapa, Herbert George Wells
Coś na Progu, ... Ambrose Bierce, Syl...
Okładka książki Nowa Fantastyka 379 (4/2014) Kazimierz Kyrcz jr, Scott Lynch, Łukasz Malinowski, Sunny Moraine, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Lillian Wheeler, Przemysław Zańko-Gulczyński
Nowa Fantastyk... Kazimierz Kyrcz jr,...
Okładka książki Coś na Progu, nr 1 / marzec-kwiecień 2012 Bartosz Czartoryski, Stefan Grabiński, Dawid Kain, Edward Lee, H.P. Lovecraft, Mateusz Pitulski, Redakcja magazynu Coś na progu, Łukasz Śmigiel, Marcin Wroński
Coś na Progu, ... Bartosz Czartoryski...
Okładka książki Coś na Progu, nr 4 (wrzesień/październik) Emily Jane Brontë, George Gordon Byron, Ramsey Campbell, Bartosz Czartoryski, Edward Lee, Thomas Ligotti, Michael Moorcock, Mateusz Pitulski, Jacek Skowroński, Łukasz Śmigiel, Katarzyna Szewczyk, Rafał Szłapa, Marcin Wroński
Coś na Progu, ... Emily Jane Brontë,&...
Okładka książki Nowa Fantastyka 346 (7/2011) Michał Cetnarowski, Wiesław Gwiazdowski, Ken Liu, Ian R. MacLeod, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Charles Yu
Nowa Fantastyk... Michał Cetnarowski,...

Jestem już na bieżąco z pisaniem o "Nowej Fantastyce", jeżeli można tak powiedzieć pod koniec września.Zaległości były dość spore, ale na szczęście udało się je szybko nadrobić. W taki sposób przechodzimy do wrześniowego numeru, jeszcze aktualnego, którego atmosferę przy czytaniu odebrałam jako tętniącą życiem i bardzo radosną. Moje odczucia tłumaczą dwa powody. Pierwszym są trzydzieste urodziny opisywanego przeze mnie miesięcznika, mające miejsce już w październiku. Drugim to, że zakończyły się wakacje, co dla niektórych oznacza ciężką prace, jednak też więcej premier i książek do czytania - jedną z najbardziej oczekiwanych jest "Nowe imperium, Szmaragdowy sztorm" - Michaela J. Sulliwana, której okładka zdobi ten numer "NF".

Na początek Jakub Winiarski swoją wypowiedzią przybliża nam rzeczywistość - zdarzenia z premiery Batmana, na której zginęło i zostało zranionych tak dużo osób, reszta artykułów i felietonów jest raczej w radosnym tonie. Redaktor naczelny uważa, że te wydarzenia to dobry powód do przypomnienia łatwych schematów historii, czyli dobro zawsze dominuje, zło dostaje bęcki, może warto więc do niego powrócić, zamiast prosić twórców o coraz to bardziej wymyślne fabuły i smutne zakończenia?

Jakub Ćwiek w swoim felietonie, nie po raz pierwszy, opowiada nam o swoim cudacznym życiu. Tym razem autor zaskakuje nas informacją, że do niedawna nosił w swoim portfelu zdjęcie Einsteina. Ile osób, które znacie, nosi podobne rzeczy przy sobie? Chyba nikt. I to jest najlepsze w tym człowieku, jest ekscentryczny i potrafi się do tego przyznać. Oczywiście ta wzmianka nawiązuje do czegoś większego. W tym numerze Pan Ćwiek porusza m.in. to jak ludzie reagują na osobników kochających fantastykę oraz na ludzi publicznych, np sławnych naukowców, przedstawicieli różnych wierzeń, którzy pokazują się na konwentach i potrafią dobrze się bawić. Felieton, jak na mój gust, troszkę pomieszany, ale wart poświęcenia tej chwili na przeczytanie go.

"Nadchodzi jubileusz" - wypowiedź Jerzego Rzymowskiego, czyli innymi słowy to, o czym wspominałam wcześniej. Dużo zapowiedzi, i wzmianka o oczekiwanym przez wiele osób październikowym numerze "Nowej Fantastyki".

Karol Dickens, m.in autor Olivera Twista, nawet po śmierci jest pisarzem podziwianym przez wielu. Swój autorytet zawdzięcza głównie napisanym kryminałom. Niestety ostatnia z jego prac nigdy nie została zakończona, co nie oznacza, że ktoś inny nie może podjąć się jej kontynuacji, prawda? W swoim dziele pod tytułem "Drood" - Dan Simmons podejmuje się tego zadania. Czy mu podoła? W artykule Jana Żerońskiego "Tajemnice Karola Dickensa" można przeczytać o pozycji więcej, jak i o śmierci twórcy zakańczanego przez Dana Simmonsa dzieła.

Dom, to miejsce kojarzone z bezpieczeństwem, rodzinną atmosferą i ciepłem ognia z kominka, czy jednak na pewno? Reżyserzy horrorów, aby zaciekawić widzów, musieli pokazać inną koncepcję domu. Tak więc od dawna w ekranizacjach grozy dom trwa jako nawiedzone źródło zła z koszmarów. Od czego się rozpoczęło? I to co najważniejsze: dlaczego akuratnie dom? Na te pytania, oraz wiele innych, odpowiada nam Piotr Pieńkosz w swoim artykule "Domowe piekiełko". Artykuł naprawdę wart przeczytania. Fani filmów grozy powinni być szczególnie zadowoleni, gdyż autor materiału przedstawia wiele tytułów, z których pewnie każdy znajdzie coś czego jeszcze nie oglądał.

Następnie przed naszymi oczami ukazuje się druga część artykułu z poprzedniego numeru "Nowej Fantastyki". "Chaos absolutny" nie był dla mnie wcześniej czymś rewelacyjnym, nie przyciągnął zbytnio mojej uwagi w wyniku czego nie poświęciłam mu wiele czasu w recenzji, tym razem jest tak samo.

"Płaska ziemia z lamusa" również nie znalazła się w szeregu moich zainteresowań, tak samo jak poprzednie materiały z tego zakresu. Jestem jednak pewna, że znajdą się osoby, którym te teksty bardzo się podobają, i które docenią wysiłki je piszących.

Następnie coś dla fanów komiksów, do grona których ja nie należę - no, chyba, że chodzi o "Star Wars", tu trochę bardziej się orientuję, ale i tak pobieżnie, co mam nadzieje niebawem zmienić. Wracając jednak do celu artykułu, którego autor chciał czytelnikom przestawić jak sprawy się mają w świecie powieści rysowanych. "Powrót (do przeszłości) Strażników" opowiada, jak nie trudno się domyśleć, o historii minionych już bohaterów. Piotr Sawicki nawiązuje również w małym stopniu do ich przyszłości, która maluje się w wyblakłych barwach.

"Diuna" - niesamowita ekranizacja, do której określenie epicka, wedle autora artykułu, pasuje najbardziej niż do innych filmów tego gatunku. Jaka była historia jej tworzenia? Jak prezentowała się odsłona w postaci gier komputerowych? I czy coś ją zastępuje spośród współczesnych adaptacji? Na te pytania, ale również wiele innych, odpowiada "Dziedzictwo Diuny".

Wywiad, którego zabrakło w poprzednim, sierpniowym numerze "Nowej Fantastyki". Rozmowa została przeprowadzona przez Joannę Kułakowską z Davidem Weberem, autorem książki "Piękna przyjaźń", o której niedawno było dość głośno. Pozycja w Polsce nie ma zbyt wielu fanów, więc może dzięki rozmowie ktoś się do niej przekona i postanowi ją nabyć.

"Ocalić od zapomnienia? Niech giną!" - felieton Rafała Kosika poruszający zjawisko wymierania niektórych języków na rzecz podobnych, bardziej przyswajalnych, popularnych. "Selekcja grupowa" - felieton Petera Wettsa o prawdziwej Olimpiadzie i czystrzym postrzeganiu jej. Czy zażywanie sterydów, to samo co lepsze wyposażenie? Wypowiedź i przemyślenia pisarza dają dużo powodów do rozważań. Zawsze na końcu, nie rozumiem dlaczego, również felieton Łukasza Orbitowskiego, który z zapamiętywaniem swojego zdania na dany temat, kłopotów nie ma, przynajmniej tak pisze w "Kłopty z pamięcią".

Wybitni recenzenci "Nowej Fantastyki" tym razem zabrali się m. in. za: "Prawo Caine'a" - Matthewa Woodringa Stovera, "Reckless. Kamienne ciało" - Cornelii Funke, "Rakietowe szlaki. Tom 6" - red. Lecha Jęczmyka i Wojtka Sedeńko, "Zdumiewająca sprawa Nakręcanego Człowieka" - Marka Hoddera, "Saga o Rubieżach. Tom 1" - Lilian Bodoc, "Reamde" - Neala Stephensona

I te ostatnie, oczywiście nie mniej interesujące, recenzje filmów gier i komiksów. Ocenione ekranizacje to: "Lockout" oraz, oczywiście, "Mroczny Rycerz powstaje", anime "Zagłada", jak i również serial "Stacja kosmiczna". Z gier tym razem najnowsze rozszerzenie "Runes of Magic" - gry MMORPG, do której osobiście zapraszam. Pozycja nie bez przyczyny nosi miano najlepszej darmowej MMO. Komiksy to: "Resident Evil", "W.E.S.T. Upadek Babilonu".

Zanim przejdę do całkowitego ocenienia tego numeru, wymienię kilka opowiadań, które moim zdaniem są godne uwagi - kiedyś na nie nie znalazłam miejsca i skarżyliście się na to, więc proszę. Najbardziej spodobały mi się: "Do zwartego zaklęcia" - Adama Synowca, "Opowiastki o Siedmiu Dżinach" - Mike, Linda i Louise Careyowie oraz "Sytuacja" - Jeff VanderMeer. Nie ominęłam także pomocnych rad Michaela J. Sullivana o tytule "Jak zacząć", których znaczenia nie muszę wam chyba tłumaczyć.

"Nowa Fantastyka - 360" podobała mi się pół na pół. Jak wspominałam, fanką komiksów nie jestem, a materiał "Płaska Ziemia z lamusa" nie był dla mnie. Gazeta jest skonstruowana tak, aby każdy znalazł coś interesującego dla siebie, więc tam gdzie moje oczy miejsca nie zagrzały, zrobią to pewne źrenice kogoś innego, i na odwrót.

Na koniec, wyjątkowo poza recenzją "Nowej Fantastyki", ale z nią związana kwestia, którą chciałabym poruszyć z powodu wiadomości i komentarzy, które do mnie przychodzą. Otóż, niektóre osoby piszą o skan opowiadań ulubionych autorów, artykułów pochodzących z starszych lub najnowszych numerów "NF". Są też ci czytelnicy, którzy bardzo ubolewają, że w kioskach miast, które zamieszkują, ten miesięcznik nie jest sprzedawany. Chciałam wszystkich powiadomić, że jeżeli nie macie dostępu do tej gazety, a chcielibyście ją czytać, to na stronie miesięcznika możecie dowiedzieć się więcej na temat prenumeraty. Można na niej również przejrzeć połowę aktualnego numeru, co jest rzeczą bardzo przydatną. Jeżeli chodzi o samo zamówienie "Nowej Fantastyki, tak aby przychodziła do was do domu poprzez pocztę, to osobiście korzystam z tej oferty i jestem z niej naprawdę zadowolona, szczególnie, że w taki sposób, przy zamówieniu rocznej oferty, cztery numery miesięcznika otrzymuje się za darmo. Naprawdę super sprawa!

Z "Nową Fantastyką" jest tak jak z winem, im starsze tym lepsze :) Co prawda opisywany przeze mnie dzisiaj numer, nie jest numerem jubileuszowym na trzydziestolecie wydawania tego magazynu, ale już w tym możemy poczuć atmosferę świętowania. Redakcja "Nowej Fantastyki" i tym razem nie zawiodła, choć czuję lekki niedosyt, ale domyślam się, że to był zabieg celowy. Numer jubileuszowy musi być wypełniony po brzegi cudownościami. Jak świętować to pełną parą i z rozmachem! :D

Na "Nową Fantastykę" zawsze czekam z utęsknieniem, jest to jedno z tych czasopism na polskim rynku, które zawsze mnie zaskakuje, mimo że zawierają się w nim stałe, jak np. felietony Jakuba Ćwieka, czy opowiadania. Zaskakują mnie treścią. I pomysłowością twórców. "Nowa Fantastyka" ustawiła innym czasopismom poprzeczkę niezwykle wysoko.

Jak to jest, że Jakub Ćwiek ze swoimi felietonami zawsze trafia w sedno problemu? W tym numerze możemy się przyjrzeć, ogólnie rzecz ujmując stereotypowi czytelnika fantastyki. To, że ktoś jest czytelnikiem fantastyki nie oznacza, że zjadł wszystkie rozumy. Ale nie jest również tak, że fantastyka jest czystą rozrywką. Trzeba znać umiar i mieć dystans do siebie. Czasami, niektórym tego brak, niestety.

Kto z nas nie kocha tajemnic? Kto z nas nie lubi rozwiązywać zagadki, dociekać i znajdować rozwiązań intrygi, która nurtowała nas od dłuższego czasu? Owe tajemnice i zagadki bywają często inspiracją dla pisarzy. W artykule Jana Żerańskiego możemy właśnie o takiej zagadce i zainspirowanemu przez nią autorze poczytać. Simmons próbuje rozwikłać zagadkę śmierci Dickensa oraz ostatniej, niedokończonej powieści tego, znanego wszem i wobec autora. Muszę przyznać, że najnowszą książkę Simmonsa "Drood" z chęcią przeczytam, ciekawi mnie bowiem w jaki sposób autor połączył wszystkie wątki i znalazł (bądź nie) odpowiedzi na nurtujące pytania.

Czy wśród czytelników mojego bloga są fani horrorów? Ucieszy Was zatem fakt, że we wrześniowym numerze "Nowej Fantastyki" znajdziecie artykuł Piotra Pieńkosza, dotyczący piekielnych domostw i mody na nie we współczesnym kinie. Bardzo ciekawy artykuł.

Lubię w "Nowej Fantastyce" również to, że dostarcza informacji i ciekawi. W poprzednim numerze mieliśmy, np. teorie dotyczące pustej ziemi, w tym natomiast możemy przyjrzeć się z bliska teoriom dotyczącym ziemi płaskiej. Niesamowite, jak wiele ludzi, jeszcze do czasów pierwszej wojny światowej wierzyło, że ziemia jest płaska, a głoszone wszędzie prawdy o kulistości naszego globu, to stek kłamstw, polityczna propaganda.

"Diuna", jedna z najbardziej popularnych książek sci-fi (i jedna z pierwszych),jakie kiedykolwiek ukazały się na świecie. Frank Herbert, autor tej sagi, nigdy by nie pomyślał, jakie wywoła zamieszanie w książkowym świecie, pisząc pierwszą powieść. Niestety artykuł Andrzeja Kaczmarczyka nie odpowiada nam na pytanie, które na okładce tego numeru jest zadane: Kto żeruje na arcydziele Franka Herberta? Opisywane są wszelkiego rodzaju adaptacje kinowe, telewizyjne, w postaci książek- ale przecież, w dzisiejszych czasach to już norma. Myślałam, że artykuł dostarczy informacji, również o książkach i autorach, którzy zostali zainspirowani twórczością Herberta... niestety nic takiego nie otrzymałam.

Co do opowiadań, muszę przyznać, że wrześniowy numer podnosi wysoko poprzeczkę. Zachwycił mnie szczególnie opowiadanie Ewy Bury, pt. "KHULLE", może dlatego, że jestem zakochana w twórczości Hayao Miyazaki, reżysera anime, którego głównym fabularnym przesłaniem jest temat związany z ekologią. Opowiadanie Ewy Bury ma bardzo podobny klimat, choć wiem, że nie do końca.

Oczywiście to tylko garstka z tego, co znajdziecie w tym numerze, wiem, że recenzja ukazuje się bardzo późno, ale przeprowadzka, sprawy związane ze studiami i rozpakowywanie, skutecznie udaremniło mi napisanie tych kilku zdań znacznie wcześniej.

Moja ocena: 4+
[http://biblioteczka-pandorci.blogspot.com/2012/09/nowa-fantastyka-360-92012.html]

Nowa Fantastyka to miesięcznik wydawany z myślą o fanach fantastyki - zarówno literackiej, jak i filmowej. Czasopismo wydawane przez wydawnictwo Prószyński Media w swoim wrześniowym wydaniu zawarło wiele interesujących tematów, takich jak wywiad z Davidem Weberem - autorem monumentalnego cyklu Honor Harrington, co nieco o naszej planecie, czyli Płaska Ziemia z lamusa, a także Powrót strażników, czyli kilka słów o wielkim come back niektórych bohaterów. O tym i innych artykułach trochę więcej już za chwilę...

Nowa Fantastyka jest czasopismem, które już w październiku będzie miało aż 30 lat! Z tej okazji zorganizowano jubileuszowy konkurs na opowiadanie, które trzeba nadesłać na adres redakcji do końca bieżącego roku. Najlepsze opowiadania zostaną nagrodzone publikacją na łamach miesięcznika, a ich autorzy otrzymają honoraria, więc warto poświęcić chwilę wolnego czasu na napisanie coś naprawdę dobrego - zwłaszcza, że czasu jest strasznie dużo!

Począwszy od najważniejszych zapowiedzi tego miesiąca, zbliżamy się do felietonu dotyczącego Języka Einsteina i ufologów. Chcąc zgłębić historię o zbliżającej się premierze Drood - książki autorstwa Dana Simmonsa, a także dowiedzieć się nieco o Karolu Dickensie, polecam zapoznać się z artykułem Jana Żerańskiego. Wrześniowe wydanie czasopisma wyda się dość ekscytujące zwłaszcza dla wielbicieli horrorów, o których wspomina Piotr Pieńkosz w Domowym piekiełku. Podobnie jak w poprzednim numerze, tak i w tym nie brakuje artykułu o Pamięci absolutnej ze Schwarzeneggerem w roli głównej. Jest to dopełnienie pierwszej części artykułu z wydania sierpniowego.

Kolejnym tematem z okładki jest Dziedzictwo Diuny, czyli porównanie dzisiejszego science-fiction do tego z czasów premiery Diuny, która miała miejsce w 1965 roku. Tym artykułem kończymy część tematyczną i rozpoczynamy czytanie aż 45 stron opowiadań, którymi w tym miesiącu zaszczycili nas polscy i zagraniczni autorzy. Zbliżając się do końca mamy okazję zapoznać się z rewelacyjnym felietonem dotyczącym początków w pisaniu i rad dla początkujących. Chcąc dowiedzieć się, jak każdy debiutujący autor powinien zacząć swoją literacką przygodę, warto jest przeczytać Rady dla piszących. Kończąc lekturę, mamy przed sobą kilka stron krótkich recenzji nt. filmów, książek i komiksów, które niedawno weszły na polski rynek, czyli to, co w każdym wydanie magazynu Nowa Fantastyka :)

Kto powiedział, że początek września musi zwiastować wyłącznie ponurą jesień i powrót do szkoły? Mi przełom sierpnia i września przyniósł miłą niespodziankę w postaci kolejnego numeru "Nowej Fantastyki"! Redakcja tego okołofantastycznego miesięcznika już w tym miesiącu rozpoczęła świętowanie trzydziestolecia istnienia na rynku. Z czystym sercem po lekturze wrześniowej dawki artykułów, informacji i opowiadań mogę powiedzieć, że życzę "Nowej Fantastyce" kolejnych owocnych jubileuszy.

Czego możemy spodziewać się po najnowszym numerze? Przede wszystkim trzymającej poziom, solidnej dawki opowiadań. W pamięć zapadły mi szczególnie dwa z nich - "Do zwartego zaklęcia" Adama Synowca oraz "Opowiastki o siedmiu dżinach" Mike'a, Lindy i Louise Careyów. Pierwsze opowiadanie to bardzo dobra opowieść o wędrownym magu, który para się udoskonalaniem zbrój, ale i szeroko pojętą rozrywką (pewnie stąd odkładający się tzw. "mięsień piwny", a także utrata zdolności sprawnego wsiadania i zsiadania z konia). Brzmi mało ekscytująco, ale zagłębiając się w fabułę opowiadania, można dostrzec kunszt autora w kwestii budowania napięcia. Adam Synowiec wprowadza też kilka ciekawych pojęć, takich jak czarpancerz i czarkrwiści - dobrze wiedzieć, że nie wszyscy autorzy opierają się na utartych schematach i szukają drogi do bycia oryginalnymi. Zauważyłam zresztą, że miesięcznik stawia na oryginalność nadsyłanych do druku prac, co jest moim zdaniem bardzo dobrym posunięciem, bo dzięki temu mamy szansę zapoznać się z wieloma stylami, pomysłami i wizjami świata fantasy. Jak na mój gust niektóre z tych pomysłów są czasami aż nazbyt oryginalne, ale jeszcze mi się nie zdarzyło, bym wśród ekscentrycznych, momentami wręcz dziwnych, opowiadań, nie znalazła takiego, które mi się spodoba. Drugie z wymienionych przeze mnie opowiadań, czyli "Opowiastki o siedmiu dżinach", przywodzi na myśl tajemnicze legendy, w które nikt nie chciał uwierzyć. Opowiadane w charakterystyczny sposób dodają pracy uroku i niepowtarzalności - mamy tu do czynienia z historiami ludzi, którzy nieopatrznie odwiedzili te nadprzyrodzone istoty, nie przemyślawszy swoich życzeń (które dżiny często spełniały dosłownie). Wypada w tym miejscu podkreślić, że właśnie to opowiadanie jest pierwszą z wielu atrakcji, jakie redakcja "Nowej Fantastyki" przygotowała dla nas z okazji swojego święta. Chociażby z tego względu warto więc się z nim zapoznać.

Kontynuując wycieczkę po wrześniowym numerze, trzeba właściwie cofnąć się do jego początku i rzucić okiem na felieton Jakuba Ćwieka pt.: "Język Einsteina i ufolodzy", w którym jak zwykle w typowy dla siebie, błyskotliwy i lekko prześmiewczy sposób, komentuje różne wydarzenia. Tym razem padło na konwenty i kwestię tego, dlaczego nie warto ukrywać swojego zainteresowania fantastyką. Całkowicie zgadzam się z autorem: bycie fantastą nie umniejsza naszej inteligencji i nie jest powodem do wstydu. Wręcz przeciwnie - jest to dowód na to, że mamy wyobraźnię i potrafimy łączyć rzeczywistość i naukę z fikcją i wyimaginowanym światem.

Idąc dalej, warto zapoznać się z tekstem Jana Żerańskiego, który w przystępnej formie prezentuje nam sylwetkę Karola Dickensa, przy okazji nawiązując do premierowej książki "Drood", której słynny pisarz jest bohaterem. Tak jak nigdy nie interesowałam się Dickensem, tak po lekturze tego artykułu mam niepohamowaną ochotę, by nadrobić zaległości. Także tekst "Dziedzictwo Diuny" wywołuje we mnie podobne uczucia, zwłaszcza gdy wezmę pod uwagę to, że "Diuna" Herberta to wzorzec dla science-fiction. Już pierwsze zdanie lidu krzyczy, że jest dla gatunku tym, czym "Władca Pierścieni" dla fantasy. Czy rzeczywiście tak jest? Myślę, że warto się przekonać na własne oczy.

Wspaniale, że "Nowa Fantastyka" nie zamyka się na tematy inne niż literatura. Tym sposobem we wrześniu możemy się zapoznać z arcyciekawymi artykułami dotyczącymi filmu. Pierwszy z nich, "Domowe piekiełko" to nic innego jak analiza rynku horrorów, zaś drugi, "Chaos absolutny", nawiązuje do bogatej w kłopoty realizacji kultowej "Pamięci absolutnej" z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej oraz jej remake'u, który aktualnie możemy oglądać w kinach.

Jeśli dodamy do tego standardowe zapowiedzi, recenzje filmów i książek, a także wywiad z Davidem Weberem na dokładkę, otrzymamy naprawdę ciekawy materiał, z którym warto się zapoznać w wolnej chwili, gdy za oknem szaro, ponuro i pada. Zastanawiam się, czym zaskoczy nas redakcja w przyszłym miesiącu? Mam nadzieję, że jeszcze większą ilością tekstów i opowiadań, które zapadną mi w pamięć równie mocno, co "Do zwartego zaklęcia".

Opowiadanie o dzinach chyba najlepsze posrod wydanych... Poza tym ciekawe artykuly o koncepcji plaskiej ziemi oraz filmach o nawiedzonych domach ^^

• Czasopisma
  • Przeczytane 2012
  • Egzemplarze recenzyjne.
  • Wymiana
  • Do recenzji

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 360 (9/2012)