Gladiator Oceanu - Bitwy pod powierzchnią oceanu

Ocean Gladiator - Battles Beneath the Ocean
nurkowanie
sport
Asmena

Gladiator Oceanu to zbiór opowiadań nurkowych Marka Ellyatta - jednego z najsłynniejszych nurków technicznych na świecie. Mark pracuje jako instruktor nurkowania na pełnym etacie od 1994 roku. Dzięki swej pracy zwiedził bardzo dużą część naszego globu. Od najwcześniejszych uderzeń płetwami zagrożenie cały czas nie opuszczało Marka na krok. Podczas swojego podstawowego kursu był zagubiony na morzu, a tuż po skończeniu go dostał choroby dekompresyjnej - po swoim 4-tym nurkowaniu w życiu.
Wkrótce po zdobyciu kwalifikacji instruktorskich Mark rozpoczął przeprowadzać głębokie nurkowania, w czasach kiedy nurkowanie techniczne było w fazie rozwoju embrionalnego Mark bił swoje pierwsze rekordy nurkowania na powietrzu.
Czytając książkę odniesiemy wrażenie, że Mark nie przejmuje się tym co inni o nim myślą. W książce ukazuje swoje błędy równolegle ze swoimi sukcesami. Zagrożenia nigdy nie przestały nękać Marka pod wodą, Ellyatt jak bohater kreskówki cały czas doświadcza sytuacji w których jeśli coś może pójść źle, to na pewno tak będzie.
Nurkowie zapamiętają wiele jego opowieści z fascynującymi szczegółami od wczesnego nurkowania głębokiego na powietrzu, przez nurkowanie na wraku Baden, gdzie Ellyatt zanurkował jako kamerzysta a domniemani rekordziści nurkowania wrakowego, których miał sfilmować z trudem byli w stanie wejść do wody i na tym poprzestali.
Opisuje przerażającą eksplorację zalanej kopalni oraz nurkowanie na 260 metrów, podczas którego doświadczył choroby dekompresyjnej jeszcze w wodzie, na głębokości 30 metrów. Po tym nurkowaniu żył w przekonaniu, że już nigdy nie zanurkuje. Rok później udowodnił samemu sobie, że nurkowanie na większe głębokości jest możliwe w bezpieczny sposób bez konieczności bycia ratowanym.
Zwieńczeniem książki jest opis odkrycia najatrakcyjniejszego wraku świata HMS Victoria - spoczywającego pod wodą przy wybrzeżu Libanu. Podczas poszukiwań wraku spoczywającego na prawdopodobnie' 140-170 metrach. Christian Francis i Mark nie byli w stanie nic odszukać na tej głębokości. Dno cały czas było równe i echosonda nie pokazywała żadnych obiektów na dnie. Echosonda tylko w jednym miejscu wskazywała dziwny obiekt na 70 metrach, lecz zdecydowanie za mały na wrak Victorii. Jednak Mark i Christian z ekipą postanowili sprawdzić co aż tak bardzo wystaje z dna morskiego i zanurkowali... Oczekiwali zagubionej sieci, odnaleźli marzenie każdego technicznego nurka.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/gladiator-oceanu/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/o/gladiator-oceanu,pd,201584.jpg

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!