Maudit Argent
biznes, finanse
Damian

Pobierz w formacie PDF* Przedstawiamy następną pozycję w Internetowej Bibliotece Ekonomicznej, którą jest znakomity esej Frédérica Bastiata poświęcony problematyce polityki monetarnej prowadzonej przez rząd. Tym razem Mistrz Pióra – którym Bastiat niewiątpliwie był – z właściwym sobie znawstwem, precyzją i druzgocącą logiką, obalał kolejne mity, które przez lata wykształciły się wokół...

Pobierz w formacie PDF*

Przedstawiamy następną pozycję w Internetowej Bibliotece Ekonomicznej, którą jest znakomity esej Frédérica Bastiata poświęcony problematyce polityki monetarnej prowadzonej przez rząd. Tym razem Mistrz Pióra – którym Bastiat niewiątpliwie był – z właściwym sobie znawstwem, precyzją i druzgocącą logiką, obalał kolejne mity, które przez lata wykształciły się wokół pieniądza, korzystając w tym celu z formy dialogu uczonego ekonomisty, F*, z laikiem.

Zapraszamy wszystkich do lektury tej pouczającej i wciągającej broszury, której pierwsze polskie papierowe wydanie – przekształcone przez nas w w pełni sprawną wersję elektroniczną – ukazało się aż w 1865!

EBOOK DO POBRANIA NA STRONIE MISES.PL !!!!

źródło opisu: mises.pl

Krzysztof1993 | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Tradycją stało się już krytykanctwo praktyki protekcjonizmu gospodarczego przez Frederica Bastiata. Tym razem francuski myśliciel wziął na muszkę również „pusty dodruk pieniądza” oraz ideę merkantylizmu (pieniądz jako miernik bogactwa).

Pusty dodruk pieniądza/ inflacja
Podstawowym następstwem pustego dodruku pieniądza jest wynikający z tegoż działania wzrost cen. Nieświadomi ludzie, którzy nie wiedzą, że taki proceder postępuje, często sprzedają swoje usługi poniżej ich wartości, narażając się często na straty. Inflacja zaburza też cały system gospodarczy, ingerując w zawieranie długotrwałych umów czy proces inwestycji, kiedy bezwzględnie „zjada” ludziom oszczędności życia.

Merkantylizm/wolny handel/protekcjonizm
Zdecydowanie więcej uwagi Bastiat poświęca powyższym zagadnieniom, kategorycznie sprzeciwiając się każdemu z nich. Wciąż istnieje w świecie mit tzw. „dodatniego bilansu handlowego”, czyli przewagi eksportu (sprzedaży produktów poza granicę kraju) nad importem (kupna...

Przyjemny dialog, przekazujący podstawową (ale niebagatelną i niedostępną większości tzw. "ekonomistów" ze świstkami z państwowych uczelni) wiedzę dotyczącą pieniądza, kapitału, inflacji i tego skąd się bierze dobrobyt.

Wojciech | 2013-08-01
Na półkach: Przeczytane, Ekonomia
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Książka jest przetłumaczona staropolskim językiem. Mimo tego łatwo jest się wczytać we wszystkie niuanse. Ale może też dlatego, że temat nie był mi obcy. Bastiat pokazuje w prosty i logiczny sposób na czym polega bogacenie się ludzi i narodu. Również jaka jest przyczyna wpuszczania pustego pieniądza w gospodarkę. Widać dokładnie jaki miał wpływ na dzisiejsze poglądy austriackiej szkoły ekonomii.

Damian | 2012-03-05
Przeczytana: styczeń 2012

Świetny esej, niemal niezastąpiony do zrozumienia otaczającej nas (finansowej) rzeczywistości.

Imachuemanch | 2013-08-12

Bastiat w najwyższej formie.

ziombel | 2015-04-18

Świetny esej opowiadający o pieniądzu.

| 2017-08-05
| 2017-06-09