Rubinowy Rycerz

Tłumaczenie: Maria Duch
Cykl: Elenium (tom 2)
Wydawnictwo: Książnica
The Ruby Knight

Sparhawk, rycerz Zakonu Pandionu, wyrusza w poszukiwaniu Bhelliomu - legendarnego magicznego klejnotu posiadającego niezwykłą moc, który ma uzdrowić królową Ehlanę. W tej niezwykłej podróży towarzyszą mu wojownicy, czarodziejka Sephrenia i tajemnicza dziewczynka zwana Flecikiem. Zamiary Sparhawka usiłuje pokrzyżować okrutny bóg Azash. Jeśli kamień dostanie się w jego ręce, świat będzie zgubiony...

źródło opisu: tył okładki

ERaj | 2019-07-13

Tak, z ręką na sercu mogę powiedzieć że to najgorsza ksiażka z gatunku fantasy jaką przeczytałam. Infantylna, do bólu. Pisana jakby przez dziesięcioletnie dziecko, poziom intelektualny postaci żenuje, akcja postępuje jak seria z kałasznikowa, sposób formułowania myśli - nieskładny i naiwny.
Odradzam, jest to jedna z najgorszych ksiażek, w ogóle, jakie czytałam, choć jestem fanką literatury fantastycznej, ale tutaj nie mogę znaleźć niemal żadnej zalety. Ani akcja, ani postacie, ani styl. Niczym się nie broni. Nie lubię takich niskich ocen i rzadko je daję, ale tutaj naprawdę jest tragedia.
To oczwiście moja subiektywna opinia. Znajdą się tacy, którzy uznają że jest zbyt surowa. Ale miałam tak mocną reakcję na tę ksiażkę, w czasie jej czytania, że mimo iż upłynęło kilka lat, wciąż tkwi ona w mojej pamięci jako przykład żeującego fanfika.
Być może dla dzieci w wieku szkolnym by się nadawała...Ale powyżej pewnego wieku, nie oferuje już czytelnikowi niczego wyjątkowego.

Izostar | 2019-06-25

Jeszcze lepszy, niż tom poprzedni, wciągająca historia i dobrze opracowane relacje między bohaterami. W tym tomie, w zasadzie nic bym nie zmieniał.

Wiktoreeek | 2019-05-15

Jedna z gorszych książek jakie przeczytałem w całym moim życiu. Nadaje sie tylko dla nastolatków, i to takich którym nie przeszkadza infantylny styl. Nie polecam.

bonethugs | 2019-02-20

Piszę opinię pod Rubinowym rycerzem, ale odnosi się ona do całej tej trylogii. Po prostu ten tytuł najbardziej zapamiętałem i kojarzy mi się on z całą serią.

Mam dylemat jak ocenić tę powieść, bo czytałem ją dwa razy - raz jak miałem 14 lat bodajże, drugi raz zacząłem niedawno, czyli już przed trzydziechą :( I jak mi się to podobało wówczas, tak teraz miałem problem przebrnąć przez kilka stron.

Jest to najbardziej sztampowe i naiwne fantasy jakie chyba kiedykolwiek wziąłem do ręki. Tak jakby redaktor wydawnictwa powiedział do autora - "Słuchaj mordo, trzeba skrobnąć jakieś fantasy, które się spodoba dzieciakom. Wiesz, wojownik, złodziej, mag, idą, walczą, zdobywają artefakty. Rozwalają jakiegoś bossa w każdej z części i na końcu ratują świat. Jak w jakimś Baldur's Gate czy coś. Czaisz?" No i autor coś takiego właśnie wysmażył. I może dlatego mi się to podobało wtedy, przez ten klimat rodem z gier rpg. Ale po latach dostrzegłem całą tę sztampę, język ubogi i wręcz prostacki,...

MichałAniołKrk | 2018-08-08
Przeczytana: 2015 rok

Jestem w szoku waszymi opiniami. Większego gniota nie widziałem w swojej karierze, a przeczytałem kilka tysięcy książek. Kto pisał te opinie? Wydawca???
Ta książka ma styl pisania dwunastolatka, zero subtelności, moje opowiadania z czwartej klasy podstawówki są lepiej napisane niż to cudo.
Akcja leci jak seria z Kałasznikowa, postacie płytkie, to chyba miała być namiastka przeżyć rodem z gry komputerowej w świecie książkowym, bo to taki action RPG, ale błagam, litości! Styl jest poniżej krytyki i nie sądzę że to tylko wina złego tłumaczenia. Nikomu nie polecam, chyba że masochistom, którzy chcą utracić dwie godziny ze swojego życia, bezpowrotnie.

hermilion | 2018-07-11

Swietne fantasy, dobry humor ... klasyka

Przeczytana: 01 października 2017

Zdecydowanie lepsza od pierwszej części, więcej zwrotów akcji, fabuła rusza na przód. Miła i umiarkowanie lekka, czekam na punkt kulminacyjny, trzecia część w drodze! 😊

Finkla | 2018-02-10
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 10 lutego 2018

Klasyczne fantasy, sztampowe i napompowane patosem aż do granic pęknięcia. Grupa przedzielnych i przeszlachetnych rycerzy wyrusza z najważniejszą na świecie misją. Oczywiście — walczą ze straszliwym ZUEM. Na szczęście mają potężnych sprzymierzeńców. W każdym świecie przyzwoite zło potrzebuje dobra, żeby móc w pełni pokazać swoje możliwości.

Dużo mapek — dla każdej części jedna plus zbiorcza dla całej książki. Nie przydały mi się jakoś zbytnio (nie czułam potrzeby śledzenia trasy bohaterów), ale świadczą o pewnym wysiłku Autora włożonym w światotwórstwo. Widać również próbę zróżnicowania narodów. Mają własne religie, zwyczaje, podejście do życia, języki...

Nieco więcej marudzenia tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/02/rubinowy-rycerz-sztampa.html

Raf_use | 2017-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2017

Tom drugi o przygodach Sparhawka. Książka stylem, językiem i fabułą nie odbiega od tomu pierwszego i trzyma poziom. Niestety, jak to często bywa w środkowych tomach trylogii, akcja miejscami jest dosyć rozwleczona. Bohaterowie dosłownie biegają z miejsca na miejsce w poszukiwaniach przedmiotu ich misji. Jest to trochę irytujące. Z drugiej strony są momenty niezwykłego napięcia, gdzie akcja przyspiesza, staje się niesamowicie wciągająca i czyta się je z wielkimi emocjami. Nie było to tak bardzo widoczne w tomie pierwszym, gdzie moim zdaniem stosunek opisów do zwrotów akcji był raczej dosyć równy. Pomimo tej "nierówności" w książce, całość wypada dosyć dobrze. Wydaje mi się też że w tej części możemy znaleźć więcej ironii jaką wyrażają bohaterowie w stosunku do świata w jakim żyją i trudno nie odnieść wrażenia, że są to poglądy autora na nasz świat.

Paweł | 2015-10-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 października 2015

Na pewno ciekawsza niż pierwsza. Trochę za bardzo liniowa, samą fabułą dość mi przypomina Hobbita. Niestety nie jestem fanem książek w których mogę wiele rzeczy się domyślić. Niemniej jednak książkę mogę ocenić pozytywnie, nie jest zła chociaż po cichu liczyłem na wiele lepsza lekturą ponieważ Pani z biblioteki mi ją ogromnie polecała. Może dlatego, tak sceptycznie podchodzę do lektury ponieważ czuję się lekko rozczarowany po bardzo pozytywnej opinii. Jednak z chęcią dokończę całą opowieść bo z niedokończonych opowieści powstają koszmary :)