Domowe zapasy

Wydawnictwo: Sztuka i Rynek
9 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Jesienią roku 2000 długo stałem w stuttgarckiej Staatsgalerie przez obrazem Ludwiga Meidnera, zatytułowanym "Pejzaż apokaliptyczny". Dzieło przedstawia rozpadające się niczym domki z kart domy, poprzewracane drzewa, potrząsające strzępami korzeni, ziemię pękająca jak lodowa kra i otwierającą pod sobą ciemne czeluście. Rzecz dzieje się w zimie, więc wszystko namalowane jest ponurą, burą, czarną i brązową barwą, jedynie gasnące słońce krwawi brudnym pomarańczem, cztery komety zaś - jedna uderzająca we wzgórze, trzy pozostałe przecinające niebo - wyróżniają się złowrogą żółcią. Tak oto niemiecki artysta, który pewnie nigdy nie słyszał o mym rodzinnym Kaliszu, odmalował w proroczej wizji bliską już przyszłość tego cichego miasta. Powiadam: „przyszłość", bo obraz, jeden z całego cyklu, powstał na przełomie roku 1912 i 1913. A więc byli ludzie, którzy przewidywali, że jeśli wybuchnie wojna europejska, o której raz po raz przebąkiwano od lat dwudziestu, nie będzie ona beztroską paradą przystojniaków w starannie skrojonych mundurach, ale straszliwą rzezią, potrafiącą pochłonąć tysiące ofiar na kilku zaledwie kilometrach kwadratowych wokół jednego tylko, położonego na wzgórzu fortu.

źródło opisu: http://www.d-w.pl/felietony/domowe-zapasy.html

Anna Gawrzyjał | 2012-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2012

Czytałam jednym tchem. To jest książka o wszystkim: zawiera mity greckie, historię sztuki, wspomnienia autora, historię Kalisza i rodziny autora. Nie zabrakło humoru jak i smutku. Książka godna polecenia! Gratulacje dla autora, który codziennie spaceruje ulicami Kalisza!

Betsy Trotwood | 2013-12-13
marta_kot | 2016-01-06