Człowiek o stu twarzach

Okładka książki Człowiek o stu twarzach Arkadiusz Pacholski
Okładka książki Człowiek o stu twarzach
Arkadiusz Pacholski Wydawnictwo: Rebis literatura piękna
Rebis
2006-01-01
2006-01-01

Okładka książki Twórczość nr 11 / 2018 Zdzisław Jerzy Adamczyk, Magdalena Boczkowska, Jarosław Jakubowski, Andrzej Mencwel, Arkadiusz Pacholski, Jerzy Plutowicz, Redakcja miesięcznika Twórczość, Rafał Rutkowski, Grzegorz Strumyk, Rafał Wojasiński
Twórczość nr 1... Zdzisław Jerzy Adam...
Okładka książki Twórczość nr 6 (811)/2013 Natalia Ambroziak, Józef Baran, Ewa Bułhak, Ewelina Iwańska, Agnieszka Kumor, Piotr Mitzner, Eda Ostrowska, Arkadiusz Pacholski, Marcelo Paiva de Souza, Redakcja miesięcznika Twórczość, Michał Sobol
Twórczość nr 6... Natalia Ambroziak, ...

UWAGA!!! TO KSIĄŻKA WYŁĄCZNIE DLA CZYTELNIKÓW STARSZYCH OD AUTORA tj urodzonych przed 1964 rokiem, bowiem tylko oni są w stanie docenić trafny opis skoku cywilizacyjnego jaki zaczął się za Gierka, a, w książce, kończy się na roku 1993, a który symbolizuje fragment ze str. 116:
".....To ofiary nagłego finansowego awansu.... ..Jeszcze niedawno sami żywili się parówkami i makaronem, więc teraz zachowują się tak, jakby od dziecka co dzień jedli ostrygi i kawior.."

Bzdurą jest, że społeczeństwo było karmione tylko octem z pustych półek, natomiast prawdą jest, że mało kto nie miał ubytków w zębach, a protezy były złote i srebrne. Polacy zębów nie myli, a kobiety nóg nie depilowały (również owłosione pachy i łona były normą). Dobrobyt manifestowano najpierw meblami ze Swarzędza, a w następnym etapie - strasznymi bohomazami z aukcji. Chlało się wódę, a snobistycznie - z coca-colą. Potem nastała moda na gin z tonikiem; a wina piła studenteria, bo np winiarnie warszawskie podawały bez marży (po cenie sklepowej). Pacholski świetnie opisuje pokraczne starania nowobogackich w doborze win. No cóż, snobizm "winny" do dzisiaj mnie śmieszy w polskiej TV.
Ja, stary, dobrze się bawiłem w trakcie tej groteskowej lektury, ale młodzi odbiorą tylko wątek kryminalny, który niczym się nie wyróżnia wśród masy przeciętnych kryminałków.

".....To ofiary nagłego finansowego awansu.... ...

Książka bardzo przeciętna. Przez 3/4 książki nic się nie dzieje, dopiero pod koniec nabiera tępa, ale to chyba już trochę za późno. :) Chociaż zakończenie było zaskakujące i raczej nieprzewidywalne.

Miałem wrażenie, że autor nieco na siłę próbuje wpleść w fabułę opis rzeczywistości lat 90-tych. Sama historia też nie porywa i Pacholski na bieżąco ją "rozkręca". Aczkolwiek zakończenie jest dość niespodziewane.

• Nasze książki
  • Na sprzedaż
  • Trylogie/kontynuacje/sagi/serie
  • Czekają na mnie na półce...
  • X ✿ 2015

Dodaj cytat z książki Człowiek o stu twarzach