Człowiek o stu twarzach

Wydawnictwo: Rebis

Późne lato roku dziewięćdziesiątego trzeciego. W swojej pracowni na kaliskim przedmieściu zostaje zamordowany znany, wzbudzający kontrowersje artysta. Prowadząca śledztwo dwójka przyjaciół, znana już czytelnikom z powieści Nikt z rodziny, rozwiązania zagadki jego śmierci będzie musiała szukać w Warszawie.W drugim tomie cyklu ?Kroniki polskie? Arkadiusz Pacholski kreśli barwne portrety prowincjonalnych twórców, notabli i nuworyszów oraz warszawskich handlarzy dzieł sztuki i gwiazd pism plotkarskich. Główny bohater powieści, zafascynowany zachodzącą na jego oczach przemianą kraju i zamieszkujących go ludzi, staje nagle przed koniecznością wybrania roli, jaką chciałby w owej przemianie odgrywać. Nie jest tym zachwycony... Arkadiusz Pacholski jest pisarzem i eseistą, laureatem Nagrody Fundacji Kościerskich, wyróżnienia Fundacji Kultury oraz Nagrody Fundacji Turzańskich z Toronto. REBIS opublikował jego zbiór opowiadań Lśnienie nad głębiną oraz powieść Nikt z rodziny otwierającą cykl ?Kroniki polskie?.

Wojciech Gołębiewski | 2015-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2015

UWAGA!!! TO KSIĄŻKA WYŁĄCZNIE DLA CZYTELNIKÓW STARSZYCH OD AUTORA tj urodzonych przed 1964 rokiem, bowiem tylko oni są w stanie docenić trafny opis skoku cywilizacyjnego jaki zaczął się za Gierka, a, w książce, kończy się na roku 1993, a który symbolizuje fragment ze str. 116:
".....To ofiary nagłego finansowego awansu.... ..Jeszcze niedawno sami żywili się parówkami i makaronem, więc teraz zachowują się tak, jakby od dziecka co dzień jedli ostrygi i kawior.."

Bzdurą jest, że społeczeństwo było karmione tylko octem z pustych półek, natomiast prawdą jest, że mało kto nie miał ubytków w zębach, a protezy były złote i srebrne. Polacy zębów nie myli, a kobiety nóg nie depilowały (również owłosione pachy i łona były normą). Dobrobyt manifestowano najpierw meblami ze Swarzędza, a w następnym etapie - strasznymi bohomazami z aukcji. Chlało się wódę, a ...

Natalia | 2012-12-01

Książka bardzo przeciętna. Przez 3/4 książki nic się nie dzieje, dopiero pod koniec nabiera tępa, ale to chyba już trochę za późno. :) Chociaż zakończenie było zaskakujące i raczej nieprzewidywalne.

wollny | 2013-10-22
Przeczytana: 22 października 2013

Miałem wrażenie, że autor nieco na siłę próbuje wpleść w fabułę opis rzeczywistości lat 90-tych. Sama historia też nie porywa i Pacholski na bieżąco ją "rozkręca". Aczkolwiek zakończenie jest dość niespodziewane.

Chemiczka | 2016-11-26
rewakino | 2016-08-20